Determine the pH during the titration of 25.5
mL of 0.455 M formic acid
(Ka = 1.8×10-4) by
0.477 M KOH at the following
points.
(a) Before the addition of any KOH
(b) After the addition of 5.90 mL of
KOH
(c) At the half-equivalence point (the titration midpoint)
(d) At the equivalence point
(e) After the addition of 36.5 mL of
KOH
1)when 0.0 mL of KOH is added
HCOOH dissociates as:
HCOOH
-----> H+ + HCOO-
0.455
0 0
0.455-x
x x
Ka = [H+][HCOO-]/[HCOOH]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.8*10^-4)*0.455) = 9.05*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
1.8*10^-4 = x^2/(0.455-x)
8.19*10^-5 - 1.8*10^-4 *x = x^2
x^2 + 1.8*10^-4 *x-8.19*10^-5 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 1.8*10^-4
c = -8.19*10^-5
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 3.276*10^-4
roots are :
x = 8.96*10^-3 and x = -9.14*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 8.96*10^-3
use:
pH = -log [H+]
= -log (8.96*10^-3)
= 2.0477
Answer: 2.05
2)when 5.9 mL of KOH is added
Given:
M(HCOOH) = 0.455 M
V(HCOOH) = 25.5 mL
M(KOH) = 0.477 M
V(KOH) = 5.9 mL
mol(HCOOH) = M(HCOOH) * V(HCOOH)
mol(HCOOH) = 0.455 M * 25.5 mL = 11.6025 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.477 M * 5.9 mL = 2.8143 mmol
We have:
mol(HCOOH) = 11.6025 mmol
mol(KOH) = 2.8143 mmol
2.8143 mmol of both will react
excess HCOOH remaining = 8.7882 mmol
Volume of Solution = 25.5 + 5.9 = 31.4 mL
[HCOOH] = 8.7882 mmol/31.4 mL = 0.2799M
[HCOO-] = 2.8143/31.4 = 0.0896M
They form acidic buffer
acid is HCOOH
conjugate base is HCOO-
Ka = 1.8*10^-4
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-4)
= 3.745
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 3.745+ log {8.963*10^-2/0.2799}
= 3.25
Answer: 3.25
3)
At half equivalence point, pH = pKa
use:
pKa = -log Ka
= -log (1.8*10^-4)
= 3.7447
So, pH = 3.7447
Answer: 3.74
4)
find the volume of KOH used to reach equivalence point
M(HCOOH)*V(HCOOH) =M(KOH)*V(KOH)
0.455 M *25.5 mL = 0.477M *V(KOH)
V(KOH) = 24.3239 mL
Given:
M(HCOOH) = 0.455 M
V(HCOOH) = 25.5 mL
M(KOH) = 0.477 M
V(KOH) = 24.3239 mL
mol(HCOOH) = M(HCOOH) * V(HCOOH)
mol(HCOOH) = 0.455 M * 25.5 mL = 11.6025 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.477 M * 24.3239 mL = 11.6025 mmol
We have:
mol(HCOOH) = 11.6025 mmol
mol(KOH) = 11.6025 mmol
11.6025 mmol of both will react to form HCOO- and H2O
HCOO- here is strong base
HCOO- formed = 11.6025 mmol
Volume of Solution = 25.5 + 24.3239 = 49.8239 mL
Kb of HCOO- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.8*10^-4 = 5.556*10^-11
concentration ofHCOO-,c = 11.6025 mmol/49.8239 mL = 0.2329M
HCOO- dissociates as
HCOO- + H2O
-----> HCOOH + OH-
0.2329
0 0
0.2329-x
x x
Kb = [HCOOH][OH-]/[HCOO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.556*10^-11)*0.2329) = 3.597*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 3.597*10^-6 M
[OH-] = x = 3.597*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (3.597*10^-6)
= 5.4441
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.4441
= 8.5559
Answer: 8.56
5)when 36.5 mL of KOH is added
Given:
M(HCOOH) = 0.455 M
V(HCOOH) = 25.5 mL
M(KOH) = 0.477 M
V(KOH) = 36.5 mL
mol(HCOOH) = M(HCOOH) * V(HCOOH)
mol(HCOOH) = 0.455 M * 25.5 mL = 11.6025 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.477 M * 36.5 mL = 17.4105 mmol
We have:
mol(HCOOH) = 11.6025 mmol
mol(KOH) = 17.4105 mmol
11.6025 mmol of both will react
excess KOH remaining = 5.808 mmol
Volume of Solution = 25.5 + 36.5 = 62 mL
[OH-] = 5.808 mmol/62 mL = 0.0937 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (9.368*10^-2)
= 1.0284
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.0284
= 12.9716
Answer: 12.97
Determine the pH during the titration of 25.5 mL of 0.455 M formic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 21.4 mL of 0.383 M benzoic acid (Ka = 6.3×10-5) by 0.338 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 5.90 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 36.4 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 29.5 mL of 0.324 M acetic acid (Ka = 1.8×10-5) by 0.414 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH ________ (b) After the addition of 5.70 mL of NaOH _______ (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) _______ (d) At the equivalence point _______ (e) After the addition of 34.6 mL of NaOH ________
(1) Determine the pH during the titration of 58.4 mL of 0.386 M hypochlorous acid (Ka = 3.5×10-8) by 0.386 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 15.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 87.6 mL of NaOH (2) Determine the pH during the titration of 39.1 mL of 0.369 M ethylamine (C2H5NH2 ,...
Determine the pH during the titration of 73.1 mL of 0.462 M benzoic acid (Ka = 6.3×10-5) by 0.462 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 17.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 110 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 21.6 mL of 0.406 M hydrocyanic acid (Ka = 4.0×10-10) by 0.429 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH _______ (b) After the addition of 5.30 mL of NaOH _________ (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) ________ (d) At the equivalence point ________ (e) After the addition of 30.7 mL of NaOH ________
Determine the pH during the titration of 71.6 mL of 0.312 M hydrofluoric acid (Ka- 7.2x10') by 0.312 M NaOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 17.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 107 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 25.0 mL of 0.322 M nitrous acid (K4 = 4.5x104) by 0.350 M KOH at the following points. (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 5.80 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 34.5 mL of KOH
Determine the pH during the titration of 56.0 mL of 0.497 M acetic acid (K1810 by 0.497 M KOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 13.0 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 84.0 mL of KOH
Determine the pH during the titration of 59.9 mL of 0.342 M hydrofluoric acid (K, -7.2x10") by 0.312 M KOH at the following points (Assume the titration is done at 25°C) (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 13.0 mL of KOH (c) At the half equivalence point the titration midpoint) (d) At the equivalence point (c) After the addition of 89.9 ml. of KOH
Determine the pH during the titration of 68.2 mL of 0.346 M hypochlorous acid (Kg = 3.5x10-) by 0.346 M KOH at the following points. (Assume the titration is done at 25°C.) (a) Before the addition of any KOH 3.95 (b) After the addition of 15.0 mL of KOH 6.91 (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) 7.455 (d) At the equivalence point (e) After the addition of 102 mL of KOH