Part A. Calculate the pH of a buffer solution that is 0.247 M in HCN and 0.171 M in KCN. For HCN, Ka = 4.9×10−10 (pKa = 9.31).
Part B.
Calculate the pH of a buffer solution that is 0.230 M in HC2H3O2 and 0.170 M in NaC2H3O2. (Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5.)
Part C. Calculate the pH of 1.0 L of the original buffer, upon addition of 0.110 mol of solid NaOH.
Part-A
HCN = 0.247M
KCN = 0.171M
PKa = 9.31
for acidic buffer
PH = PKa + log[salt]/[acid]
PH = Pka + log[KCN]/[HCN]
PH = 9.31+log(0.171/0.247)
PH = 9.15
Part-B
concentration of HC2H3O2 = 0.230M
Concentration of NaC2H3O2 = 0.170M
Ka = 1.8x10^-5
-log(Ka) = -log(1.8x10^-5)
PKa = 4.74
PH = 4.74 + log(0.170/0.230)
PH = 4.61
part-C
a) In a original buffer
HCN = 1.0L of 0.247 M
number of moles of HCN = 0.247M x 1.0L = 0.247 moles
KCN = 1.0L of 0.171M
number of moles of KCN = 0.171M x 1.0L = 0.171 mole
number of moles of NaOH = 0.110M
after addition of NaOH
number of moles of HCN = 0.247 - 0.110 = 0.137 moles
number of moles of KCN = 0.171 + 0.110 = 0.281 moles
PH = 9.31 + log(0.281/0.137)
PH = 9.62
b)
HC2H3O2 = 1.0L of 0.230M
number of moles of HC2H3O2 = 0.230M x 1.0L = 0.230 moles
NaC2H3O2 = 1.0L of 0.170M
number of moles of NaC2H3O2 = 0.170M x 1.0L = 0.170 moles
number of moles of NaOH = 0.110 moles
after addition of NaOH
number of moles of HC2H3O2 = 0.230 - 0.110 = 0.120 moles
number of moles of NaC2H3O2 = 0.170 + 0.110 = 0.280 mole
PH = 4.74 + log(0.280/0.120)
PH = 5.11.
Part A. Calculate the pH of a buffer solution that is 0.247 M in HCN and...
Questions 1: A) Calculate the pH of a buffer solution that is 0.246 M in HCN and 0.166 M in KCN. For HCN, Ka = 4.9×10−10 (pKa = 9.31). B) Calculate the pH of a buffer solution that is 0.200 M in HC2H3O2 and 0.160 M in NaC2H3O2. (Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5.) C) Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3 and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75. Calculate the pH of 1.0 L of the...
Calculate the pH of a buffer solution that is 0.247 M in HCN and 0.168 M in KCN. For HCN, Ka = 4.9 times 10^-10 (pKa = 9.31). PH =
Calculate the pH of a buffer solution that is 0.250 M in HCN and 0.170 in KCN. For HCN, Ka= 4.9 x 10^-10 (pKa = 9.31). Use both the equilibrium approach and the Henderson-Hasselbalch approach.
Calculate the pH of a buffer solution that is 0.200 M in HC2H3O2 and 0.170 M in NaC2H3O2. (Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5.) Express your answer to two decimal places.
A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol NaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5. Part A Calculate the pH of the solution, upon addition of 0.095 mol of NaOH to the original buffer. addition of 0.095 mol of NaOH to the original buffer.
Calculate the pH of a buffer solution made with 0.75 M HC2H3O2 and 0.25 M NaC2H3O2 at 25 degrees Celsius. (Ka = 1.8 x 10-5) Which direction will the reaction move in when 1.0 mL of HCl is added to the above buffer solution?
Calculate the following: a. The pH of a 500.0 mL buffer solution containing 0.75 M HCN (Ka = 6.2 x 10^-10) and 0.55 M NaCN b. The pH of the above buffer after the addition of 100.0 mL of 1.0 M NaOH. c. The pH of the buffer if 100.0 mL of 1.0 M HCl was added to the solution in part a.
In this problem you will predict the pH of a buffer solution and then predict the new pH after you add NaOH or HCl. Write your answers to three decimal places (X.XXX). The Ka of HC2H3O2 is 1.8×10−51.8×10−5. 1) Calculate the pH of a buffer made from mixing 11.011.0 mL of 0.080.08 M NaC2H3O2 and 9.29.2 mL of 0.080.08 M HC2H3O2. 2) Calculate the pH of the buffer when 5.25.2 mL of 0.0090.009 M NaOH is added to the buffer...
A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol NaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5. Calculate the pH of the solution, upon addition of 0.070 mol of NaOH to the original buffer. Express your answer using two decimal places.
a buffer solution consisting of 30ml of 1.0M HC2H3O2 + 30 ml 1.0M NaC2H3O2. 1. Write the chemical equation for buffer solution 2. Calculate ph of buffer solution and account for dilution 3. Calculate ph for buffer solution with addition of 2mL of 1.0 M HCL and account for dilution. 4. Calculate pH for buffer solution with added 2mL of 1.0 M NaOH And account for dilution. The Ka of HC2H3O2 is 1.8 x 10^-5