A solution of 100. ml of .500 M Acetic Acid is titrated with .500 M sodium hydroxide. The Ka of acetic acid is 1.8*10^-5. Find the pH values at the given stages: a) before the addition of any NaOH. B) After 25.0 mL of NaOH added. C) At the equivalence point.
A)when 0.0 mL of NaOH is added
CH3COOH dissociates as:
CH3COOH -----> H+ + CH3COO-
0.5 0 0
0.5-x x x
Ka = [H+][CH3COO-]/[CH3COOH]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.8*10^-5)*0.5) = 3*10^-3
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 3*10^-3 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (3*10^-3)
= 2.5229
Answer: 2.52
B)when 25.0 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.5 M
V(CH3COOH) = 100 mL
M(NaOH) = 0.5 M
V(NaOH) = 25 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.5 M * 100 mL = 50 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.5 M * 25 mL = 12.5 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 50 mmol
mol(NaOH) = 12.5 mmol
12.5 mmol of both will react
excess CH3COOH remaining = 37.5 mmol
Volume of Solution = 100 + 25 = 125 mL
[CH3COOH] = 37.5 mmol/125 mL = 0.3M
[CH3COO-] = 12.5/125 = 0.1M
They form acidic buffer
acid is CH3COOH
conjugate base is CH3COO-
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {0.1/0.3}
= 4.268
Answer: 4.27
C)
find the volume of NaOH used to reach equivalence point
M(CH3COOH)*V(CH3COOH) =M(NaOH)*V(NaOH)
0.5 M *100.0 mL = 0.5M *V(NaOH)
V(NaOH) = 100 mL
Given:
M(CH3COOH) = 0.5 M
V(CH3COOH) = 100 mL
M(NaOH) = 0.5 M
V(NaOH) = 100 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.5 M * 100 mL = 50 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.5 M * 100 mL = 50 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 50 mmol
mol(NaOH) = 50 mmol
50 mmol of both will react to form CH3COO- and H2O
CH3COO- here is strong base
CH3COO- formed = 50 mmol
Volume of Solution = 100 + 100 = 200 mL
Kb of CH3COO- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.8*10^-5 = 5.556*10^-10
concentration ofCH3COO-,c = 50 mmol/200 mL = 0.25M
CH3COO- dissociates as
CH3COO- + H2O -----> CH3COOH + OH-
0.25 0 0
0.25-x x x
Kb = [CH3COOH][OH-]/[CH3COO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.556*10^-10)*0.25) = 1.179*10^-5
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 1.179*10^-5 M
[OH-] = x = 1.179*10^-5 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.179*10^-5)
= 4.9287
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.9287
= 9.0713
Answer: 9.07
A solution of 100. ml of .500 M Acetic Acid is titrated with .500 M sodium...
A 32.44 mL sample of 0.202 M acetic acid is titrated with 0.185 M sodium hydroxide. Calculate the pH of the solution for each the following. You will need to look up values for ionization constants. Using your answers for 1-5, sketch the titration curve. Be sure to label axes, midpoint, and equivalence point, and to identify each of the five data points on the curve. before any NaOH is added. at the midpoint after 24.00 mL of NaOH is added. at the equivalence...
You are provided with 100 mL of 0.100 M acetic acid (CH3COOH, Ka = 1.8 x 10-5), which you will be asked to titrate with 0.050 M sodium hydroxide (NaOH). (a) What is the pH after the addition of 80 mL of the 0.050 M sodium hydroxide solution? Show your work. In your answer, show the reaction that occurs when the sodium hydroxide is added. (b) What is the pH at of the solution at the equivalence point (where the...
A student titrated a 100.0 mL sample of 0.100 M acetic acid with 0.050 M NaOH. (For acetic acid, Ka = 1.8 * 10^-5 at this temperature.) (a) Calculate the initial pH. (b) Calculate the pH after 50.0 mL of NaOH has been added. (c) Determine the volume of added base required to reach the equivalence point. (d) Determine the pH at the equivalence point?
When a 23.2 mL sample of a 0.345 M aqueous acetic acid solution is titrated with a 0.336 M aqueous sodium hydroxide solution, what is the pH after 35.7 mL of sodium hydroxide have been added? pH = What is the pH at the equivalence point in the titration of a 27.6 mL sample of a 0.423 M aqueous hydrocyanic acid solution with a 0.431 M aqueous potassium hydroxide solution? pH=
When a 29,8 mL sample of a 0.322 M aqueous acetic acid solution is titrated with a 0,434 M aqueous sodium hydroxide solution, (1) What is the pH at the midpoint in the titration? (2) What is the pH at the equivalence point of the titration? (3) What is the pH after 33.2 mL of sodium hydroxide have been added?
a) A 50.0 mL solution of 0.200 M acetic acid (CH3COOH), 50.0 mL of 0.200 M is titrated with 0.200 M NaOH. Determine the pH.of acetic acid before any NaOH is added. The Ka of CH3COOH is 1.8 x 10-5. b) Determine the pH of the solution at the equivalent point.
A 25.0 mL sample of 0.150 M acetic acid (CH3COOH) is titrated with 0.150 M NaOH solution. What is the pH at the equivalence point? The Ka of acetic acid is 4.5E-4
A 23.0 mL sample of a 0.497 M aqueous acetic acid solution is titrated with a 0.396 M aqueous potassium hydroxide solution. What is the pH at the start of the titration, before any potassium hydroxide has been added? PH Submit Answer Retry Entire Group 9 more group attempts remaining What is the pH at the equivalence point in the titration of a 25.5 mL sample of a 0.411 M aqueous acetic acid solution with a 0.352 M aqueous barium...
Q. #11. 25.00 mL of 0.100 M HNO, acid is titrated with 0.110 M sodium hydroxide solution (a) What is the pH of the acid solution before any base solution is added? (b) What is the pH of the titration mixture after 15.00 mL of base are added? (c) What is the pH at the equivalence point/end point?
When a 19.8 mL sample of a 0.460 M aqueous acetic acid solution is titrated with a 0.398 M aqueous sodium hydroxide solution, what is the pH at the midpoint in the titration? pH = A 17.5 mL sample of a 0.430 M aqueous hydrofluoric acid solution is titrated with a 0.381 M aqueous potassium hydroxide solution. What is the pH at the start of the titration, before any potassium hydroxide has been added? pH-