Calculate the molality, molarity, and mole fraction of FeCl3 in a 21.6 mass % aqueous solution (d = 1.280 g/mL).
molality _______ m
molarity _______M
mole fraction ________
1. Molar mass of FeCl3 = 162.2 g/mol
Consider 1 kg = 1000 g of the solution
Mass of FeCl3 = 21.6/100 x 1000 = 216 g
Moles of FeCl3 = mass of FeCl3/molar mass of FeCl3
= 216/162.2 = 1.332 mol
Mass of water = 1000 - 216 = 784 g = 0.784 kg
Molality = moles of FeCl3/mass of water in kg
= 1.332/0.784 = 1.699 mol/kg = 1.7 m
2. Volume of solution = mass of solution/density
= 1000/1.280 = 781.25mL = 0.78125 L
Molarity = moles of FeCl3/volume of solution in L
= 1.332/0.78125 = 1.705 mol/L = 1.705 M
3. Molar mass of water = 18.02 g/mol
Moles of water = mass of water/molar mass of water
= 784/18.02 = 43.51 mol
Mole fraction of FeCl3 = moles of FeCl3/(moles of FeCl3 + moles of water)
= 1.332/(1.332 + 43.51) = 0.0297
Calculate the molality, molarity, and mole fraction of FeCl3 in a 21.6 mass % aqueous solution...
Calculate the molality, the molarity, and the mole fraction of NH_3 in an 13.50 mass % aqueous solution (d = 0.9651 g/mL). m M mole fraction
Calculate the molality, the molarity, and the mole fraction of NH3 in an 7.70 mass % aqueous solution (d = 0.9651 g/mL).
Be sure to answer all parts. Calculate the molality, the molarity, and the mole fraction of NH3 in an 17.80 mass % aqueous solution (d = 0.9651 g/mL). m? M? mole fraction?
4a Calculate the molarity of an aqueous solution of sodium perchlorate with a solute mole fraction of 0.081 and a density, ρ = 1.078 g/mL. Report your answer to THREE significant figures. 4b Calculate the molarity of a 41.2% by mass aqueous solution of copper (I) sulfate with a density, ρ = 1.177 g/mL. Report your answer to THREE significant figures. 4c Calculate the mole fraction of the solute of a 4.211 m aqueous solution of cadmium (II) bromide with...
Calculate the mole fraction of phosphoric acid (H3PO4) in a 25.4% (by mass) aqueous solution. (Assume 750 mL of solution.) What is the molarity of the solution? What is the molality? (At 20 ° C, the density of phosphoric acid is 1.1462 g/mL and the density of water is 0.99823 g/mL.)
D Question 40 15 pts Calculate the mole fraction, molarity and molality of NH3 if it is in a solution composed of 30.6 g NH3 in 81.3 g of H20. The density of the solution is 0.982 g/mL and the density of water is 1.00 g/mL. (The molar mass for NH3 is 17 and 18 for H20). Answers are to be shown to 3 significant digits (X.XX or 0.XXX or XXX) 1. The mole fraction for NH3 is 2. The...
calculate molarity, molality and mole fraction of ammonia (NH3) in a 20%w solution of ammonia at 20c, density= 0.923g/ml in 1 liter solution
We have an aqueous solution with a mass percent of 44.2 % for C2H5OH (C2H5OH is the only solute). The density of this solution is 0.947 g/mL. Calculate the molarity, molality, and mole fraction of C2H5OH in this aqueous solution. We have an aqueous solution with a mass percent of 44.2% for C2H5OH (C2H5OH is the only solute). The density of this solution is 0.947 g/ml. Calculate the molarity, molality, and mole fraction of C2H5OH in this aqueous solution.
- 3 Calculate the molality and the mole fraction of HCI of a 10.0% (by mass) aqueous solution of hydrochloric acid.
Calculate the mass percent, molality and mole fraction of citric acid (H_3C_6H_5O_7) in a 1.37 M aqueous solution which has a density of 1.10 g/cm^3. (Assume a 1.00 L solution.) Citric acid is triprotic.