Mary's credit card situation is out of control because she cannot afford to make her monthly payments. She has three credit cards with the following loan balances and APRs: Card 1, $4,000, 22%; Card 2, $5,700, 26%; and Card 3, $3,300,19%. Interest compounds monthly on all loan balances. A credit card loan consolidation company has captured Mary's attention by stating they can save Mary 23% per month on her credit card payments. This company charges 15.5% APR. Is thecompany's claim correct? Assume a 10-year repayment period.
Effective interest rate of Card 1 with monthly compounding i.e n=12 and I=22%
EAR = (1+i/n)^12-1 = (1+22%/12)^12-1 =(1+1.83%)^12-1=1.0183^12-1=1.2436-1=0.2436 or 24.36%
Monthly EAR = 24.36%/12=2.03%
Monthly Repayment for $4000 at 2.03% for 10*12=120 periods will be
PV=A*(1-(1+r)^-n)/r
or, 4000=A*(1-(1+2.03%)^-120)/2.03%
or, 4000=A*(1-(1.0203)^-120)/0.0203
or, 4000=A*(1-0.0897)/0.02203
or, 4000=A*0.9103/0.02203
or, A = 4000*0.0203/0.9103
or, A = $89.20
Effective interest rate of Card 2 with monthly compounding i.e n=12 and I=26%
EAR = (1+i/n)^12-1 = (1+26%/12)^12-1 =(1+2.17%)^12-1=1.0217^12-1=1.2933-1=0.2933 or 29.33%
Monthly EAR =29.33%/12=2.44%
Monthly Repayment for $5700 at 2.44% for 10*12=120 periods will be
PV=A*(1-(1+r)^-n)/r
or, 5700=A*(1-(1+2.44%)^-120)/2.44%
or, 5700=A*(1-(1.0244)^-120)/0.0244
or, 5700=A*(1-0.0554)/0.0244
or, 5700=A*0.9446/0.0244
or, A = 5700*0.0244/0.9406
or, A = $147.24
Effective interest rate of Card 3 with monthly compounding i.e n=12 and I=19%
EAR = (1+i/n)^12-1 = (1+19%/12)^12-1 =(1+1.58%)^12-1=1.0158^12-1=1.2074-1=0.2074 or 20.74%
Monthly EAR =20.74%/12=1.73%
Monthly Repayment for $3300 at 1.73% for 10*12=120 periods will be
PV=A*(1-(1+r)^-n)/r
or, 3300=A*(1-(1+1.73%)^-120)/1.73%
or, 3300=A*(1-(1.0173)^-120)/0.0173
or, 3300=A*(1-0.1279)/0.0173
or, 3300=A*0.8721/0.0173
or, A = 3300*0.0173/0.8721
or, A = $65.46
Total Monthly Payments = 89.20+147.24+65.46=$301.9
Total Loan Amount = 4000+5700+3300=$13000
Effective interest rate of Consolidation with monthly compounding i.e n=12 and I=15.5%
EAR = (1+i/n)^12-1 = (1+15.5%/12)^12-1 =(1+1.29%)^12-1=1.0129^12-1=1.1665-1=0.1665 or 16.65%
Monthly EAR =16.65%/12=1.39%
Monthly Repayment for $13000 at 1.39% for 10*12=120 periods will be
PV=A*(1-(1+r)^-n)/r
or, 13000=A*(1-(1+1.39%)^-120)/1.39%
or, 13000=A*(1-(1.0139)^-120)/0.0139
or, 13000=A*(1-0.1914)/0.0139
or, 13000=A*0.8086/0.0139
or, A = 13000*0.0139/0.8086
or, A = $223.46
Hence Monthly payment on consolidation is $223.46
Net savings in monthly payment = 301.90-223.46=$78.44
% savings = 78.44/301.9=25.98%
Hence the claim is correct in fact the monthly saving on consolidation is 25.98% which is more than the claim
Mary's credit card situation is out of control because she cannot afford to make her monthly...
Lauren knows she can afford to make monthly payments of $575 for 36 months. How much will the bank lend her today on a 3% APR car loan in exchange for her promised monthly payments?
Lauren knows she can afford to make monthly payments of $475 for 48 months. How much will the bank lend her today on a 3% APR car loan in exchange for her promised monthly payments?
Lauren knows she can afford to make monthly payments of $475 for 36 months. How much will the bank lend her today on a 3% APR car loan in exchange for her promised monthly payments? Your Answer:
The problem: Monica's current debt consists of three types of loans: a bank card, an auto loan and a department store card. She owes a total of $25,000 and her monthly payments sum to $549.61.The amount she owes, the monthly payment and the interest rates appear in the table below: Loan Type Annual Percentage rate, APR Loan Amount Monthly Payment Current Debt) S12,000 $11,500 S 1,500 $25,000 Bank Card Auto Loan 18% 5.5% $243.85 $257.88 Department Store Card | 15%...
5. A college student borrows $1500 during her senior year. The loan is to be paid pack in equal monthly payments starting three years after the loan is established (interest accumulates during the grace period). The APR is 2.8% compounded monthly. How much should she expect to pay per month if she only wants to have to make payments for 2 years? 6. Mary has a credit card balance of $4,300 at an APR of 12% compounded monthly. Mary has...
goals Her credit card balance is now paid in full monthly. She is continuing to save more than well organized and she feels comfortable about the progress she is making with her financial Viki Rococo (age 26) has been living in her apartment for three years. Her savings system is Vikki is engaged to Tim Treble (age 28), and they are planning to be married in nine months. 106 of her gross salary in her 401(k) plan and she stays...
Ellen has maxed out her credit card at $13,500 and vows not to make any other credit card purchases. Her credit card company charges 1.21 % interest per month, and the minimum monthly payment is all interest due plus 4 % of the principal balance. How much of the balance can Ellen pay down if she pays the minimum payment only for 4 month
1. Variable Interest Rates Jodie is a medical student who has accumulated 24,000$ of credit card debt on numerous credit cards. She is looking to consolidate her debt. On 1/1/2010, she visits her bank and she is offered the following debt consolidation plan: the bank will lend her 24,000$ to pay off al1 her outstanding credit card balances on that day, in return for a fixed payment of 11,520S on 1/1/2011, plus a payment of 8,000*(1+0.01+Prime Rate on 1/1/2012)S on...
22.) A credit card has a stated interest rate of 13.3 percent. What is the APR if interest is compounded monthly? Charming Charlies charges a daily rate of 0.03 percent (.03% or .0003) on its store credit cards. What interest rate is the company required by law to report to potential customers? Charming Charlies charges a daily rate of 0.03 percent (.03% or .0003) on its store credit cards. What is the effective annual rate it charges its customers? Curtis...
13. Phoebe realizes that she has charged too much on her credit card and has racked up $7,000 in debt. If she can pay $200 each month and the card charges 17 percent APR (compounded monthly), how long will it take her to pay off the debt? A. 28.63 months B. 35.00 months C. 47.71 months D. 48.68 months 14. What is the interest rate ofa 4-year, annual $1,000 annuity with present value of $3,500? A. 3.85 percent B. 5.56...