You have prepared a solution by dissolving 0.20 mol glutaric acid (C5H8O2, pKa1 = 4.34, pKa2 = 5.42) and 0.10 mol mandelic acid (C8H8O3, pKa = 3.86) in 1.00 L of water. Write all equilibria occurring in solution as well as mass balance and charge balance expressions for this system. Determine the pH of this solution.
I was suggested to use a spreadsheet. I can work the spreadsheet, but I can't get to equations that describe the whole system.
The pH of a solution containing two acids will depend upon the total concentration of H+ ion relesed from both the acids. Here the given aciids are- glutaric acid (C5H8O2) and mandelic acid (C8H8O3)
Now we know both are weakk acids. So they will partially dissociate to their conjugate base and H3O+ ions
Lets start.
i- We kave glutaric acid (C5H8O2), which is a diprotic acid. IT dissocicates in 2 steps as-
Step 1 :
C5H8O2 + H2O ----------------> H3O+ + C5H7O2- pKa1 = 4.34
So Ka1 = 10-pKa = 10-4.34 = 4.57 * 10-5
Here Ka1 is the edissociation constant for this step, which is
Ka1 = [H3O+] * [C5H7O2-] / [C5H8O2] = 4.57 * 10-5
Similalrly
Step 2 :
C5H8O2- + H2O ----------------> H3O+ + C5H6O2-2 pKa2 = 5.42
So Ka2 = 10-pKa2 = 10-5.42 = 3.80 * 10-6
Here Ka2 is the edissociation constant for this step, which is
Ka2 = [H3O+] * [C5H6O2-2] / [C5H8O2-2] = 3.80 * 10-6
Now given initial mols of C5H8O2 taken = 0.20 mol
So to find the other concentrations, we have to form the ICE table i.e-
For step 1:
Reaction | C5H8O2 + H2O ----------------> | H3O+ + | C5H7O2- |
Initial | 0.20 mol | 0 | 0 |
Change | -x | +x | +x |
Equilibrrium | 0.20 - x mol | x | x |
Now putting the values for-
Ka1 = [H3O+] * [C5H7O2-] / [C5H8O2]
4.57 * 10-5 = [x] * [x] / [0.20 - x]
(4.57 * 10-5) * [0.20 - x] = x2
(0.914 * 10-5) - (4.57 * 10-5)x = x2
x2 + (4.57 * 10-5)x - (0.914 * 10-5) = 0
Solving this-
x = 0.003
So we can say, here at equilibrium, we have-
H3O+ = x = 0.003 mols
C5H7O2- = x = 0.003 mols
C5H8O2 = 0.20 - x = 0.20 - 0.003 = 0.197 mols
Now
For step 2:
Reaction | C5H7O2- + H2O ----------------> | H3O+ + | C5H7O2-2 |
Initial | 0.003 mol | 0.003 | 0 |
Change | -x | +x | +x |
Equilibrrium | 0.003 - x mol | 0.003 + x | x |
Now putting the values for-
Ka2 = [H3O+] * [C5H7O2-2] / [C5H7O2-]
3.80 * 10-6 = [0.003 + x] * [x] / [0.003 - x]
(3.80 * 10-6) * [0.003 - x] = [0.003 + x] * [x]
(0.0114 * 10-6) - (3.80 * 10-6)x = 0.003x + x2
x2 + 0.003x + (3.80 * 10-6)x - (0.0114 * 10-6) = 0
x2 + 0.0030038x - (0.0114 * 10-6) = 0
Solving this-
x = 0.00000379
So we can say, here at equilibrium, we have-
H3O+ = x = 0.003 + x = 0.00000379 + 0.003 = 0.00300379 mols
C5H7O2-2 = x = 0.00000379 mols
C5H8O2- = 0.003 - x = 0.003 - 0.00000379 = 0.00299 mols
ii-Now similalry for the 2nd acid-
We kave mandelic acid (C8H8O3), which is a monoprotic acid. IT dissocicates in 1 steps as-
Step 1 :
C8H8O3 + H2O ----------------> H3O+ + C8H7O3- pKa1 = 3.86
So Ka1 = 10-pKa = 10-3.86 = 1.38 * 10-4
Here Ka1 is the edissociation constant for this step, which is
Ka1 = [H3O+] * [C8H7O3-] / [C8H8O3] = 1.38 * 10-4
Now given initial mols of C8H8O3 taken = 0.10 mol
So to find the other concentrations, we have to form the ICE table i.e-
For step 1:
Reaction | C8H8O3 + H2O ----------------> | H3O+ + | C8H7O3- |
Initial | 0.10 mol | 0 | 0 |
Change | -x | +x | +x |
Equilibrrium | 0.10 - x mol | x | x |
Now putting the values for-
Ka1 = [H3O+] * [C8H7O3-] / [C8H8O3]
1.38 * 10-4 = [x] * [x] / [0.10 - x]
(1.38 * 10-4) * [0.10 - x] = x2
(0.138 * 10-4) - (1.38 * 10-4)x = x2
x2 + (1.38 * 10-4)x - (0.138 * 10-4) = 0
Solving this-
x = 0.0036
So we can say, here at equilibrium, we have-
H3O+ = x = 0.0036 mols
C8H7O3- = x = 0.0036 mols
C8H8O3 = 0.10 - x = 0.10 - 0.0036 = 0.0964 mols
That means now in our solution, total mols of H3O+ presennt = 0.0036 mols + 0.00300379 mols
= 0.0066 mols
Again total volume of solution = 1L
So concentration of H3O+ presennt = mols/ volume
= 0.0066 mols/ 1L
= 0.0066 M
So pH = -log [H3O+]
= -log [0.0066]
= 2.18
You have prepared a solution by dissolving 0.20 mol glutaric acid (C5H8O2, pKa1 = 4.34, pKa2...
Citric acid is triprotic (H3Cit) with acidity constants (at 25 °C) of pKa1 = 3.13, pKa2 = 4.76, and pKa3 = 6.40. a) Write out the expressions for α_0, α_1, α_2, and α_3 as a function of Ka values and {H+}. b) Identify the pH range in which each citrate species (H3Cit, H2Cit–, HCit2–, and Cit3–) predominates. c) A solution is prepared by dissolving 0.10 mol of Na2HCit in enough deionized water to give a total volume of 1.00 L....