Consider the Keynesian Consumption function
C 2000 + 0.8 (Y - T)
C is personal consumption
Y is personal income
T is income taxes
Also suppose Y = 40,000
T = 0.25Y
Calculate APC and APS
Calculate the Multiplier and interpret its value
C = 2000 + 0.8 (Y - 0.25Y) = 2000 + 0.8(0.75Y) = 2000 + 0.8(0.75*40,000) = 2000 + 0.8(30,000) = 2000 + 24,000 = 26,000
Yd = Y - T = Y - 0.25Y = 0.75Y = 0.75*40,000 = 30,000
APC = C/Yd = 26,000/30,000 = 0.87
So, APC = 0.87
APS = 1 - APC = 1 - 0.87 = 0.13
So, APS = 0.13
MPC = 0.8
Multiplier = 1/(1-MPC) = 1/(1-0.8) = 1/0.2 = 5
This means that if spending increases by 1 unit, income will increase by 5 units.
Consider the Keynesian Consumption function C 2000 + 0.8 (Y - T) C is personal consumption...
The consumption function is given by the equation: C = 400 + 0.8(Yd) where C = consumption and Yd = disposable income. Currently, the level of disposable income is $5000. What is the current level of consumption? What is the current level of saving? What is the MPC? What is the MPS? Calculate the APC and the APS. 6. We are given the following information about the levels of disposable income and savings: Disposable Income Consumption Savings APC APS MPC...
19. Consider a closed economy where the consumption function is C = 100+ 0.8(Y – T), where T represents lump sum taxes. Investment is fixed at 100, and government spending is also 100. a. Assuming that the budget is balanced, calculate the equilibrium income for this economy. b. Suppose the government is committed to a balanced budget, but it sees that the economy is overheating (growing too fast). It decides to lower both government spending and taxes by 50 each....
4. Keynesian cross and Keynesian multiplier: In the Keynesian cross, assume that the consumption function is given by C - 100 +0.5 (Y-T) Planned investment is 75; government purchases and taxes are both 100. a) Graph planned expenditure as a function of income. b) What is the equilibrium level of income? c) If government purchases increase to 110, what is the new equilibrium income? d) How big is the Keynesian government purchases multiplier in this example? e) What level of...
Question 2 In the Keynesian cross, assume that the consumption function is given by C = 150 +0.7 (Y-T) Planned investment is: I = 100 - 10 *r Government purchases and taxes are both 50. a. Graph consumption as function of income. b.Graph investment as function of the real interest rate. c.Suppose that the real interest rate is 5. Write the equation of the planned expenditure. d.Suppose that the real interest rate is 5. What is the equilibrium level of...
Question 2 In the Keynesian cross, assume that the consumption function is given by C = 150 +0.7 (Y-T) Planned investment is: I = 100 – 10 *r Government purchases and taxes are both 50. a. Graph consumption as function of income. b. Graph investment as function of the real interest rate. c. Suppose that the real interest rate is 5. Write the equation of the planned expenditure. d. Suppose that the real interest rate is 5. What is the...
if c=20 +0.9Y c=consumption y=disposable income=800 billion what is the multiplier? also calculate MPS MPC APS APC and what is the value of saving for the nation? Question 2 If C = 20 + 0.99 C= Consumption Y = disposable income = $800 billion What is the Multipler? Ob.0.1
Question 2 In the Keynesian cross, assume that the consumption function is given by c-150+0.7(Y-T Planned investment is: I-100-10 Govemment purchases and taxes are both so. Graph consumption as function of income a b. Graph investment as function of the real interest rate. Suppose that the real interest rate is 5. Write the cquation of the planned expenditure. d. Suppose that the real interest rate is 5. What is the equilibeium level of income? Using the oquation of the plannod...
3. Consider the following Keynesian model: C 100 + 0.8 (Y-T) Planned Investment (I) 100 Government Purchase (G) 50 Taxes (T) = 50 a. Graph planned expenditure (PE) as a function of income (Y) b. What is equilibrium level of income (Y)? c. If government purchase (G) is increases to 50, what is new equilibrium income?
Consider the following Keynesian consumption model: ? = ?̅ + ??, where ?̅ = 200 and ? = 0.4. Calculate the amount of consumption (?) and the average propensity to consume (APC) when the level of income is 400. a) C=160, APC=0.4 b) C=160, APC=0.9 c) C=360, APC=0.4 d) C=360, APC=0.9
In the Keynesian cross, assume that the consumption function is given by C=200+0.75(Y-T) Planned investment is 100; government purchases and taxes are both 100. a) Graph planned expenditure as a function of income. b) What is the equilibrium level of income? c) If government purchases increase to 125, what is the new equilibrium income? d) What level of government purchases is needed to achieve an income of 1,600?