Solved the first four parts as per HOMEWORKLIB RULES, Looks like your remaining answers are correct. In case you need any more explanation, post it in comments section. Rate the answer positive if found helpful
a) For 0.00 ml
There is only KOH present in the solution, which is a strong base, hence it will dissociate fully into the solution
b) After adding 5.00 ml of HCl
Moles of HCl added = 5.00/1000 * 0.280 = 0.0014 moles
Moles of KOH present = 50.0/1000 * 0.140 = 0.007 moles
Moles of KOH left after reaction = 0.007 - 0.0014 = 0.0056 moles
Volume of solution = 50.0 + 5.0 = 55.0
Molarity of [OH-] = Number of moles/Volume of solution (in L) = 0.0056/55.0 * 1000 = 0.1018
pOH = -log[0.1018] = 0.99
pH = 14 - pOH = 14 - 0.99 = 13.01
c) After adding 12.50 ml of HCl
Moles of HCl added = 12.50/1000 * 0.280 = 0.0035 moles
Moles of KOH present = 50.0/1000 * 0.140 = 0.007 moles
Moles of KOH left after reaction = 0.007 - 0.0035 = 0.0035 moles
Volume of solution = 50.0 + 12.50 = 62.50
Molarity of [OH-] = Number of moles/Volume of solution (in L) = 0.0035/62.50 * 1000 = 0.056
pOH = -log[0.056] = 1.25
pH = 14 - pOH = 14 - 1.25 = 12.75
d)
After adding 19.0 ml of HCl
Moles of HCl added = 19.0/1000 * 0.280 = 0.00532 moles
Moles of KOH present = 50.0/1000 * 0.140 = 0.007 moles
Moles of KOH left after reaction = 0.007 - 0.00532 = 0.00168 moles
Volume of solution = 50.0 + 19.0 = 69.0
Molarity of [OH-] = Number of moles/Volume of solution (in L) = 0.00168/69.0 * 1000 = 0.0243
pOH = -log[0.0243] = 1.62
pH = 14 - pOH = 14 - 1.62 = 12.38
A 50.0 mL solution of 0.140 M KOH is titrated with 0.280 M HC1. Calculate the pH of the solution ...
A 50.0 mL solution of 0.160 M KOH is titrated with 0.320 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCl. 0.00 mL pH = 5.00 mL pH = 12.5 mL pH = 19.0 mL pH = 24.0 mL pH = 25.0 mL pH = 26.0 mL pH = 29.0 mL pH =
A 50.0 mL solution of 0.137 M KOH is titrated with 0.274 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCI. 0.00 mL pH = 5.00 mL pH = 12.5 mL pH = 20.0 mL pH = 24.0 mL pH = 25.0 mL pH= 26.0 mL pH = 29.0 mL pH =
A 50.0 mL solution of 0.112 M KOH is titrated with 0.224 M HCl . Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCl . 0.00 mL pH = 5.00 mL pH = 12.5 mL pH = 18.0 mL pH = 24.0 mL pH = 25.0 mL pH = 26.0 mL pH = 31.0 mL A solution of 112 M KOH ist of the given nousis of HCL with 0.24 MHL Cake...
A 50.0 mL solution of 0.178 M KOH is titrated with 0.356 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCL. 0.00 mL pH = 6.00 mL pH = 12.5 mL pH = 18.0 mL pH = 24.0 mL pH 24.0 mL pH = 25.0 mL 25.0 mł pH=C pH = 26.0 mL pH = 31.0 mL pH =
A 50.0 mL solution of 0.110 M KOH is titrated with 0.220 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCl. 0.00 mL pH = 7.00 mL pH = | 12.5 mL pH = 20.0 mL pH = 24.0 mL pH = 25.0 mL pH = 26.0 mL pH = 29.0 mL pH =
A 50.0 mL solution of 0.156 M KOH is titrated with 0.312 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCI. 0.00 mL pH = 13.2 6.00 mL pH = 13.1 12.5 mL pH = 12.84 20.0 mL pH = 13.35 24.0 mL pH = 13.32 25.0 mL pH = 13.32 26.0 mL 200 mL o pH = pH = 12:37 30.0 mt p# = 12.40 12.37 30.0 mL pH...
A 50.0 mL solution of 0.146 M KOH is titrated with 0.292 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of each of the given amounts of HCl. 0.00 mL pH = 6.00 mL pH = 12.5 mL pH = 1 20.0 mL pH = 24.0 mL pH = 25.0 mL pH= 26.0 mL pH = 29.0 mL pH =
A 50.0 mL solution of 0.150 M KOH is titrated with 0.300 M HCl. Calculate the pH of the solution after the addition of the following amounts of HCl. d) 18.0 mL HCl e) 24.0 mL HCl g) 26.0 mL HCl h) 29.0 mL HCl
Calculate the pH for each case in the titration of 50.0 mL of 0.140 M HClO(aq) with 0.140 M KOH(aq). Use the ionization constant for HClO. What is the pH before addition of any KOH? pH= What is the pH after addition of 25.0 mL KOH? pH= What is the pH after addition of 40.0 mL KOH? pH= What is the pH after addition of 50.0 mL KOH? pH= What is the pH after addition of 60.0 mL KOH? pH=...
A 50.0-mL volume of 0.15 M HBr is titrated with 0.25 M KOH. Calculate the pH after the addition of 19.0 mL of KOH. Express your answer numerically.