Need help solving these last 7 questions. Please use the data above to calculate the answers.
Trial 1 :
Partial pressure of hydrogen gas at room temperature = barometric pressure - vapor pressure = 760.8 - 14.2 torr = 746.6 torr = Partial pressure of hydrogen gas at room temperature in atm , P2 = 746.6 torr = (1 torr = 0.001316 atm) = 0.982 atm
Pstp = 1 atm, Tstp = 273 K , Vstp = V
T1 = 22.3 + 273 = 295.3 K
V1 = 0.0795 lts
Pstp Vstp/Tstp = P2V2/T2
1 atm x V /273 = 0.982 atm x 0.0795 lts/295.3 K
V = 21.312/295.3 = 0.0722lts
Mg(s) + 2HCl(aq) ---> MgCl2(aq) + H2(g)
Moles of Magnesium = mass/molar mass = 0.078 g/24.31 g/mol = 0.0032 moles
Molar ratio of Mg and Hydrogen = 1:1
Moles of hydrogen = 0.0032 moles
Molar volume of hydrogen at STP = V/n = 0.0722 lts/0.0032 mol = 22.56 l/mol
Trial 2 :
Partial pressure of hydrogen gas at room temperature = barometric pressure - vapor pressure = 760.8 - 18.7 torr = 742.1 torr = Partial pressure of hydrogen gas at room temperature in atm , P2 = 742.1 torr = (1 torr = 0.001316 atm) = 0.976 atm
Pstp = 1 atm, Tstp = 273 K , Vstp = V
T1 = 22.3 + 273 = 295.3 K
V1 = 0.0541 lts
Pstp Vstp/Tstp = P2V2/T2
1 atm x V /273 = 0.976 atm x 0.0541 lts/295.3
V = 14.415/295.3 = 0.0488 lts
Mg(s) + 2HCl(aq) ---> MgCl2(aq) + H2(g)
Moles of Magnesium = mass/molar mass = 0.065 g/24.31 g/mol = 0.0027 moles
Molar ratio of Mg and Hydrogen = 1:1
Moles of hydrogen = 0.0027 moles
Molar volume of hydrogen at STP = V/n = 0.0488 lts/0.0027 mol = 18.07 l/mol
Trial 3 :
Partial pressure of hydrogen gas at room temperature = barometric pressure - vapor pressure = 760.8 - 18.7 torr = 742.1 torr = Partial pressure of hydrogen gas at room temperature in atm , P2 = 742.1 torr = (1 torr = 0.001316 atm) = 0.976 atm
Pstp = 1 atm, Tstp = 273 K , Vstp = V
T1 = 22.3 + 273 = 295.3 K
V1 = 0.0564 lts
Pstp Vstp/Tstp = P2V2/T2
1 atm x V /273 = 0.976 atm x 0.0564 lts/295.3
V = 15.028/295.3 = 0.0509 lts
Mg(s) + 2HCl(aq) ---> MgCl2(aq) + H2(g)
Moles of Magnesium = mass/molar mass = 0.0599 g/24.31 g/mol = 0.0025 moles
Molar ratio of Mg and Hydrogen = 1:1
Moles of hydrogen = 0.0025 moles
Molar volume of hydrogen at STP = V/n = 0.0509 lts/0.0025 mol = 20.36 l/mol
Average molar volume = 22.56 + 18.07 + 20.36)/3 = 60.99/3 = 20.33 l/mol
Theoretical value of molar volume of ideal gas at STP = 22.4 l/mol
Percent error = ([exp value - theoretical value])/theoretical value) x 100 = ([20.33-22.4)/22.4) x 100 = 9.24 %
Need help solving these last 7 questions. Please use the data above to calculate the answers. Molar Volume of a Gas Room...
DATA Trial 1 Trial 2 Mass of Mg ribbon (g) TO SU 0.07839 (Proom) Barometric pressure (mmHg) 756 matte 756rrotta | 22.4°C Temperature of water inside beaker (C) 23.0°C 22.8°C Temperature of the room (°C) (T2) Pwater (mm Hg) Vapor pressure of water found in table at the end of the experiment, based on the temperature of water inside the beaker. 5 mm Hg Volume from graduated cylinder (mL) (V2) 60.2mL 82.4mL CALCULATIONS . Write the balanced chemical equation for...
i need help with the moles of H2 gas please Trial 1 Trial 2 Mass of Mg ribbon (e) 10.0541 g 0.07839 Barometric pressure (mmHg) (Proom) 1 75 66 matts 756 mutta Temperature of the room (°C) 224 °C 22.4 °C Temperature of water inside beaker (°C) 23.0°C 22.8°C (T2) Pwater (mm Hg) Vapor pressure of water found in table 21.068 van Hg 20.615 mm Hg at the end of the experiment, based on the temperature of water inside the...
Im not sure how to calculate the absolute percent error? . Calculate the average molar volume. 24.45% mot 23 lunches =47.45 = 23.725 Ymo . Calculate the absolute % error for the average molar volume. Trial 1 Trial 2 Mass of Mg ribbon (g) 10.0541 9 10.07839 Barometric pressure (mmHg) 756 mitte 756mmalta (Proom) Temperature of the room (°C) (T2) Temperature of water inside beaker (°C) 121.060 mmHg 120.615 mm Hg. Pwater (mm Hg) Vapor pressure of water found in...
Laboratory Report - The Molar Volume of a Gas Experiment 9: The Molar Volume of a Gas Data 285 ml Run 1 Run 2 weight of magnesium 0.15g incl 21. 8 Ĉ temperature of the water (temperature of the hydrogen) in °K 315-8 K volume of water displaced (volume of hydrogen collected) V 285 ML atmospheric pressure (total gas pressure in the flask) 0.9931 atm vapor pressure of water at 0.0261 atm 19.84 mm te pressure of hydrogen collected 0.967...
Standard molar volume at STP Trial 1 Trial 2 I. Data Mass of test tube and contents before heating afterheating Mass loss 1S0. 49 150.0129 0.4049 250 ML 23.0°C 30. 30 HG 150.6129 1495369 6.4769 223ML 24.0°C 130. 30Hg Volume of Co, collected , V Temperature of CO,,T Atmospheric pressure Water vapor pressure at Co, temperature 21.1 torr 22.4 torr II. Calculations Mass of CO, collected Moles of CO, , n System temperature (K), T Pressure of Co, (atm) Experimental...
Not really sure how to answer question please help.... Data above 3. What is the molar at is the molar volume of carbon dioxide at STP based on the results of s experiment? How does this value compare to the known molar volume of 22.4 L/mol at STP? CALCULATIONS Trial the pressure a syringe nged by constant hat Flavor of candy 1. Mass of CO, that escaped 2. Mass of dissolved CO, 26.62 6065 3. Total mass Co, generated/44 9...
Pre-lab for Molar Volume of a Gas How much volume does a gas occupy under standard conditions of temperature (O°C or 273 K) and pressure (1 atm or 760 mmHg)? As you knew from high school, after reading the lab manual, or from lecture, you already know the answer is 22.4 L per mole (L/mol). Thus, this is more of a verification than a true experiment. In a nutshell, you will generate hydrogen gas via a reaction, collect that gas...
In the first cell, 42.51 mL of hydrogen gas were formed at the cathode.The temperature was 21.5C and the vapor pressure of water at this temperature is 19.240 torr. The Barometric pressure was 758.8 mm Hg and the height of water in the buret above the level of water in the beaker was 8.2 cm. Calculate: a. Partial Pressure of Hydrogen (H2) in buret (PH2 = Barometric – VP – Pheight) (The pressure due to the height of water still...
Given: Room temperature: 293.0 K Barometric pressure: 764.0 mmHg Vapor of water: 17.5 mmHg Volume of O2 collected: 68.00 mL Density of H2O2: 1.01 g/mL % Composition H2O2: 3.02 % Volume of H2O2 used: 5.00 mL Letter of the unknown solution of H2O2: A Volume of O2 collected for the unknown: 43.00 mL Calculate the corrected barometric pressure. (mmHg) Calculate the volume of O2 at STP. (mL) Based on the reaction stoichiometry, calculate the number of moles of O2. (moles)...
I need help on questions 5 and 7 MOLAR VOLUME Name Volume of NaNO, solution used (show calculations in question 1) Mass of HSO, NH Volume of water to refill collection flask Barometric pressure 20.4mL 1.419 378.5 ml 756.2 mm Hg 19.0 °C 16.5 Water temperature Vapor pressure of H20 at above temperature CALCULATIONS: 1. What volume of 0.80 M NaNO, solution is needed? 1.4. lg HSO 3NH2 Imol H502NH2 1 mol Na Noz | LNG NO2 197.10 4g HSO...