Answer-
Given Net profit = $ 830.28 million
a) ROE for year 2
ROE = Net income / Equity
Net income = 830.28
Equity = Number of share outstanding x price/ share
Equity = 500 million x $ 19.80
Equity = $ 9900 million
ROE =$ 830.28 m / $ 9900
ROE = 0.0838 =8.38%
b) Profit margin
= Net income / sales = $ 830.28 m / $ 3018 m
= 0.2751 = 27.51%
c) Tax burden ratio = Net income / EBT
Sales - COGS = Gross income = $ 3018 m - $ 1500 m = $ 1518 m
Gross income - depreciation expense = EBIT = $ 1518 - $ 120 = $
1398 m
(Depreciation expense = $ 6782 m - $ 6662 m = $ 120 m)
EBT = EBIT - Interest expense = $ 1398 m - $ 140 m = $ 1258 m
Tax burden ratio = $ 830.28 m / $ 1258 m = 0.66
d) Interest burden ratio = EBT / EBIT
= $ 1258 / $ 1398 = 0.899
e) Asset turnover ratio = Sales / Assets
Assets = cash & equivalents + Accounts receivable + common
stock + Inventory
Assets = $ 260 m + $ 1316 m + $ 1220 m +$ 1050 m = $ 3846 m
Asset turnover ratio = $ 3018 m / $ 3846 m
=0.784
f) Leverage ratio = Assets / Equity = $ 3846 m / $ 9900
m = 0.388
Year 2 472 1,316 6,782 260 1,220 1,500 Year 1 414 860 6,662 158 Accounts payable Accounts receivable Accumulated de...
Use the information in the table below to answer the following questions. Year 1 414 860 6,662 158 1,150 Windswept Woodworks, Inc. Input Data (millions of dollars) Year 2 Accounts payable 472 Accounts receivable 1,316 Accumulated depreciation 6,782 Cash & equivalents 260 Common stock 1,220 Cost of goods sold 1,500 Depreciation expense 2 Common stock dividende paid 2 Interest expense 140 Inventory 1.050 Addition to retained earnings 602 Long-term debt 848 Notes payable 230 Gross plant & equipment 10,260 Retained...
Check my work U HUU MIU MIU your Wind wept Woodworks, Inc. Input Data (millions of dollars) Year 2 Accounts payable 472 Accounts receivable 1,316 Accumulated depreciation 6,782 Canh & equivalents 260 Common stock 1,220 Coat of goods sold 1,500 Depreciation expense 2 Common stock dividends paid 2 Interest expense 140 Inventory 1,050 Addition to retained earnings 602 Long-term debt 848 Notes payable 230 Gross plant & equipment 10,260 Retained earnings 3,098 Sales 3,018 Other current liabilities 116 Tax rate...
Use the information in the table below to calculate the following ratios for Windswept Woodworks for year 1 and year 2. (Round your answers to 2 decimal places.) Windswept Woodworks, Inc. Input Data (millions of dollars) Year 2 Accounts payable 472 Accounts receivable 1,316 Accumulated depreciation 6,782 Cash & equivalents 260 Common stock 1,220 Cost of goods sold 1,500 Depreciation expense Common stock dividends paid ? Interest expense 140 Inventory 1,050 Addition to retained earnings 602 Long-term debt 848 Notes...