. A dump truck is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. Prepare a depreciation schedule for the dump truck with a recovery period of five years using: a) the straight-line method b) the sum-of-the-years method c) the declining-balance method
solution (a): according to straight line method :
annual depreciation rate in this method is same for all years and it is given by the formula = (P - F) / N
where P is purchase price, F is salvage value at the end of its design life and N is recovery period
therefor, annual depreciation = (110,000 - 10,000) / 5 = $20,000
now, book value at the end of each year is given by BVi = P - m(Di)
where BVi is book value for any year i, P is purchase price, m is no. of year starting from the purchase year, and Di is depreciation value of any year i
BV1 = 110,000 - 1(20,000) = $90,000
BV2 = 110,000 - 2(20,000) = $70,000
BV3 = 110,000 - 3(20,000) = $50,000
BV4 = 110,000 - 4(20,000) = $30,000
BV5 = 110,000 - 5(20,000) = $10,000
(b) sum of the years method:
sum of year is calculated using formula: N(N + 1) / 2
where N is recovery period , therefor sum of years = 5(5+1) / 2 = 15
first year annual depreciation rate (ADR) is given by: (N - m + 1) / Sum Of Years
where m is number of year, therefor ADR = (5 - 1 + 1 ) / 15 = 1/3
now, depreciation is given by: (P - F) / ADR = (110,000 - 10000) (1/3) = $33,333
book value at the end of first year is given by purchase price - depreciation of that year = 110,000 - 33,333 = $76,667
similarly for second year ADR = (5 - 2 + 1) / 15 = 4/15
and annual depreciation for second year is given by (110,000 - 10,000) (4/15) = $26,667
book value = 76,667 - 26,667 = $50,000
for third year, ADR = (5 - 3 + 1) / 15 = 3/15
annual depreciation = (110,000 - 10,000) (3/15) = $20,000
book value = 50,000 - 20,000 = $30,000
for fourth year, ADR = (5 - 4 + 1) / 15 = 2/15
annual depreciation = (110,000 - 10,000) (2/15) = $13,333
book value = 30,000 - 13,333 = $16,667
for fifth year, ADR = (5 - 5 + 1) / 15 = 1/15
annual depreciation = (110,000 - 10,000) (1/15) = $6,667
book value = 16,667 - 6,667 = $10,000
(c) declining-balance method: considering 200% declining-balance,
ADR for each year = 2 / 5 = 0.40
first year annual depreciation (AD)1 = 110,000 0.40 = $44,000 and in straight line method (AD)2 = $20,000
greater value is taken
Book value = 110,000 - 44,000 = $66,000
for second year, (AD)1 = (66,000)0.40 = $26,400, (AD)2 = (66,000 - 10,000) / 4 = $14,000
therefor, book value = 66,000 - $26,400 = $39,600
for third year, (AD)1 = (39,600)0.40 = $15,840, (AD)2 = (39,600 - 10,000) / 3 = $9,867
therefor, book value = 39,600 - 15,840 = $23,760
for fourth year, (AD)1 = (23,760)0.40=$9,504, (AD)2 = (23,760 - 10,000)/2 = $6,880
therefor, book value = (23,760 - 9,504) =$14,256
for fifth year, (AD)1 = (14,256)0.40=$5,702, (AD)2 = (14,256 - 10,000)/1=$4,256
therefor, book value = 14,256 - 5,702=$8,554
. A dump truck is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period...
4. A piece of equipment is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. (a) Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the straight-line method with a recovery period of seven years. (b) Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the sum-of- the-years method. (c) Prepare a depreciation schedule using the 200% declining balance method. (d) Prepare a depreciation schedule using the 150% declining...
1. A piece of office equipment is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. Using excel, prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using ONLY the straight line method with a recovery period of _____ years. For tax purposes, the IRS has stated this specific piece of equipment has a standard recovery period of how many years? (Fill in the blank). 2. Using excel, prepare a depreciation...
A piece of construction equipment is purchased for $ 110,000 and has an estimated residual / salvage value of $ 10,000 at the end of a 7 year recovery period. Prepare a Depreciation Schedule using: A. Straight-Line Method B. Sum-of-the-Years Method C. 200% Declining Balance Method ****please use the template in the pic to do the problem
Please Help 13. A piece of equipment is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the 200% declining-balance method with a recovery period of seven years.
PLEASE HELP 9. A piece of equipment is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the straight-line method with a recovery period of seven years.
please help 11. A piece of equipment is purchased for $110,000 and has an estimated salvage value of $10,000 at the end of the recovery period. Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the sum-of-the-years method with a recovery period of seven years.
A piece of equipment is purchased for $40,000 and has an estimated salvage value of $1,000 at the end of the recovery period. Prepare a depreciation schedule for the piece of equipment using the straight-line method with a recovery period of five years. report the annual depreciation and the annual book value.
Mango Inc. purchased a new truck on Oct 1, 2011 for $110,000. The truck was placed in service on the same day. The truck had an estimated life of 5 years with an estimated residual value of $10,000. Use excel spreadsheet to prepare depreciation tables which include depreciation expenses, accumulated depreciation and book value of the truck over the asset's life under straight line, double decline balance and sum-of-years digits methods assuming. Mango record depreciation to the closest whole month...
asset clas odt2on company has just purchased a heavy truck for $110,000. t is recovery ratrs. Using the GDS method of depreciation with the C) Your construction 42, which means that it has a class life of 6 years and a GDS period of 5 what is book value at the end of 4 years? Year r per 5-Year rate 0.2000 0.3200 0.1920 0.1152 0.1152 0.0576 Answer Box:
A delivery truck was just purchased for $80,000. It's estimated salvage value at the end of its useful life, in 8 years, is $20,000. Assume 25% tax rate, and straight-line depreciation. a. What is the amount of annual depreciation? b. What is the book value after 6 years? C. Assuming the company decides to sell the truck after 6 years of service, and receives $50,000 from the sale, calculate the after-tax net cash inflow from the sale of the truck....