Solution
A1. Calculation of net income for year 1:
Company A |
Company B |
Company C |
|
Net Income, Year 1 |
$28,750 |
$16,000 |
$25,150 |
Computations:
Company A –
Uses straight line depreciation
Depreciation expense =depreciable base x 1/useful life
Depreciable base = cost – residual value
Cost = $50,000
Salvage value = $5,000
Depreciable base = 50,000 – 5,000 = 45,000
Useful life = 4 years
Depreciation expense = 45,000/4 = $11,250
Cash revenue = $40,000
Less: depreciation expense = 11,250
net income for Year 1 = 28,750
Company B –
Uses double declining balance method:
Depreciation method DDB
Annual depreciation expense = cost x DDB rate
DDB rate = 200% straight line depreciation rate
Straight line depreciation rate = 1/useful life
Useful life = 4 years
Straight line depreciation rate = 1/4 = 25%
DDB rate = 200% x 25% = 50%
Cost = $50,000
Annual depreciation expense, year 1 = 50,000 x 50% = 25,000
Cash revenue = $40,000
Less: depreciation expense = $25,000
Net income for Year 1 = $16,000
Company C –
Uses units-of-production method
Depreciation expense = depreciable base x rate per mile
Depreciable base =
Depreciable base = cost – residual value
Cost = $50,000
Salvage value = $5,000
Depreciable base = 50,000 – 5,000 = 45,000
Depreciation rate = depreciable base/useful life in miles
Expected life in miles = 200,000
Depreciation rate = $45,000/200,000 = $0.225 per mile
Depreciation expense, Year 1 = miles driven x depreciation rate
Miles driven in year 1 = 66,000
Depreciation expense, Year 1 = 66,000 x $0.225 = $14,850
Cash revenue = $40,000
Less: depreciation expense = 14,850
Net income = 25,150
A2. The company that reports the highest amount of net income for Year 1 –
Company A
Net Income = $28,750
B1. Calculation of net income for year 4 –
Net Income, Year 4 |
|
Company A |
$28,750 |
Company B |
$36,875 |
Company C |
$26,500 |
Computations:
Company A –
Annual depreciation expense = $11,250
Depreciation expense for Year 4 = $11,250
Cash revenue = $40,000
Net income = 40,000 – 11,250 = $28,750
Company B –
Book value at end of year 1 = 50,000 – 25,000 = $25,000
Depreciation expense, Year 2 = 25,000 x 50% = $12,500
Book value, EOY 2 = cost – accumulated depreciation
= 50,000 – (25,000 + 12,500) = $12,500
Depreciation expense Year 3 = 12,500 x 50% = $6,250
Book value EOY 3 = 50,000 – (25,000 + 12,500 + 6,250) = $6,250
Depreciation expense Year 4 = 6,250 x 50% = $3,125
Cash revenue = $40,000
Net Income = 40,000 – 3,125 = $36,875
Company C –
Depreciation rate per mile = $0.225
Miles driven in Year 4 = 60,000
Depreciation expense = 60,000 x $0.225 = $13,500
Cash revenue = 40,000
Net income = 40,000 – 13,500 = $26,500
B2. The company that reports the highest net income for Year 4 –
Company B –
Net income = $36,875
C1. Book value on the December 31, Year 3 balance sheet:
Book Value EOY 3 |
|
Company A |
$16,250 |
Company B |
$6,250 |
Company C |
$16,700 |
Computations:
Company A –
Book value = cost – accumulated depreciation
Annual depreciation expense = $11,250
Accumulated depreciation at EOY 3 = 3 x $11,250 = $33,750
Book value = 50,000 – 33,750 = $16,250
Company B –
Book value = cost – accumulated depreciation
Book value at end of year 1 = 50,000 – 25,000 = $25,000
Depreciation expense, Year 2 = 25,000 x 50% = $12,500
Book value, EOY 2 = cost – accumulated depreciation
= 50,000 – (25,000 + 12,500) = $12,500
Depreciation expense Year 3 = 12,500 x 50% = $6,250
Book value EOY 3 = 50,000 – (25,000 + 12,500 + 6,250) = $6,250
Company C –
Book value at end of year 1 = 50,000 – 14,850 = $35,150
Depreciation expense, Year 2 = 42,000 miles x $0.225 per mile = $9,450
Book value, EOY 2 = cost – accumulated depreciation
= 50,000 – (14,850 + 9,450) = $24,300
Depreciation expense Year 3 = 40,000 miles x $0.225 per mile = $9,000
Book value EOY 3 = 50,000 – (14,850 + 9,450 + 9,000) = $16,700
C2. The company that reports the highest book value at end of year 3 –
Company C reports highest book value at end of year 3 –
Book value = $16,700
D1. Retained earnings at end of Year 4 –
Retained Earnings |
|
Company A |
$115,000 |
Company B |
$114,125 |
Company C |
$113,200 |
Computations:
Retained earnings at December 31, Year 4 = net income Year 1 + net income Year 2 + net income Year 3
Company A –
Net income for year 1 = 28,750
Depreciation, Year 2 = 11,250
Net income for year 2 = 40,000 – 11,250 = 28,750
Depreciation Year 3 = 11,250
Net income for year 3 = 40,000 – 11,250 = 28,750
Depreciation year 4 = 11,250
Net income for year 4 = 40,000 – 11,250 = 28,750
Retained earnings, December 31 balance sheet year 4 = 28,750 x 4 = $115,000
Company B –
Net income year 1 = $16,000
Depreciation expense year 2 = 25,000 x 50% = 12,500
Net income year 2 = 40,000 – 12,500 = $27,500
Depreciation expense year 3 = 12,500 x 50% = $6,250
Net income year 3 = 40,000 – 6,250 = $33,750
Depreciation expense year 4 = 6,250 x 50% = $3,125
Net income year 4 = $40,000 – 3,125 = $36,875
Retained earnings, Year 4 December 31, balance sheet = 16,000 + 27,500 + 33,750 + 36,875 = $114,125
Company C –
Net income year 1 = $25,150
Depreciation expense year 2 = 42,000 miles x $0.225 = $9,450
Net income year 2 = 40,000 – 9,450 = $30,550
Depreciation expense year 3 = 40,000 miles x $0.225 = $9,000
Net income year 3 = 40,000 – 9,000 = 31,000
Depreciation expense year 4 = 60,000 miles x $0.225 = $13,500
Net income year 4 = 40,000 – 13,500 = $26,500
Retained earnings year 4 December 31 balance sheet = 25,150 + 30,550 + 31,000 + 26,500 = $113,200
D2. The company that reports the highest amount of retained earnings on the December 31, Year 4 balance sheet –
Company A
Retained earnings = $115,000
E. company that would report the lowest amount of cash flow from operating activities on the year 3 statement of cash flows :
The cash flow from operating activities would be $40,000 for Year 3 if income tax is not considered.
Depreciation expense is a non-cash expense and non-cash flow item.
So, all the three companies would report $40,000 as cash flow from operating activities.
Required information The following information applies to the questions displayed below.) Three different companies each purchased...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $62,000. Each truck was expected to last four Years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $2,000. All three trucks were driven 75,000 miles in Year 1, 60,000 miles in Year 2, 50,000 miles in Year 3, and 70,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $51,000 of cash revenue during each...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.) Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $62,000. Each truck was expected to last four Years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $2,000. All three trucks were driven 75,000 miles in Year 1, 60,000 miles in Year 2, 50,000 miles in Year 3, and 70,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $51,000 of cash revenue during each...
Required Information [The following information applies to the questions displayed below.] Three different companies each purchased trucks on January 1, 2018, for $88.000. Each truck was expected to last four years or 250.000 miles. Salvage value was estimated to be $6.000. All three trucks were driven 77,000 miles in 2018. 57.000 miles in 2019,52,000 miles in 2020. and 72.000 miles in 2021. Each of the three companies eamed $77.000 of cash revenue during each of the four years. Company A...
Im having problems finding Required D, Retained Earnings. Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $78,000. Each truck was expected to last four years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $5,000. All three trucks were driven 82,000 miles in Year 1,52,000 miles in Year 2 47,000 miles in Year 3 and 72,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $67,000 of cash revenue during each of the four years....
Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $78,000. Each truck was expected to last four years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $5,000. All three trucks were driven 82,000 miles in Year 1, 52,000 miles in Year 2, 47,000 miles in Year 3 and 72,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $67,000 of cash revenue during each of the four years. Company A uses straight-line depreciation, company B...
Required information (The following information applies to the questions displayed below.) Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $54,000. Each truck was expected to last four Years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $5,000. All three trucks were driven 76,000 miles in Year 1, 65,000 miles in Year 2, 42,000 miles in Year 3, and 71,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $43,000 of cash revenue during each...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.) Three different companies each purchased trucks on January 1, 2018, for $70,000. Each truck was expected to last four years or 200,000 miles. Salvage value was estimated to be $5,000. All three trucks were driven 66,000 miles in 2018, 41,000 miles in 2019, 39,000 miles in 2020, and 61,000 miles in 2021. Each of the three companies earned $59,000 of cash revenue during each of the four years. Company...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $62,000. Each truck was expected to last four years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $2,000. All three trucks were driven 75,000 miles in Year 1, 60,000 miles in Year 2, 50,000 miles in Year 3, and 70,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $51,000 of cash revenue during each...
Required information [The following information applies to the questions displayed below Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $88,000. Each truck was expected to last four Years or 250,000 miles. Salvage value was estimated to be $6,00o. All three trucks were driven 77,000 miles in Year 1, 57000 miles in Year 2, 52,000 miles in Year 3, and 72,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $77,000 of cash revenue quring each...
Three different companies each purchased trucks on January 1, Year 1, for $72,000. Each truck was expected to last four years or 200,000 miles. Salvage value was estimated to be $7,000. All three trucks were driven 67,000 miles in Year 1, 42,000 miles in Year 2, 40,000 miles in Year 3, and 62,000 miles in Year 4. Each of the three companies earned $61,000 of cash revenue during each of the four years. Company A uses straight-line depreciation, company B...