Molar mass of I2=2xMolar mass of I=2x126.9 g/mol=253.8 g/mol
Number of moles of I2=Given mass/Molar mass
=19.0 g/253.8 g/mol=0.075 mol
Pressure P of F2=2.00 atm
Temperature T=25°C=25+273 K=298 K (0°C=273 K)
R=Gas constant=0.0821 Latm/molK
Volume V=10.00 L
n=number of moles of F2
By PV=nRT
2.00 atm x 10.00 L=n x 0.0821 Latm/molK x 298 K
n=2.00 atm x 10.00 L/(0.0821 Latm/molK x 298 K)=0.82 mol
So we have 0.82 mol F2 in the reaction mixture to begin with
As per the balanced chemical equation
1 mol I2 reacts with 5 mol F2
So 0.075 mol I2 reacts with 5x0.075 mol=0.375 mol F2
But we have 0.82 mol F2 which is more than the required amount
So I2 is the limiting reagent as it gets consumed completely
Now 1 mol I2 produces 2 mol IF2
0.075 mol I2 produces 2x0.075 mol=0.150 mol IF5
At the end of the reaction, the temperature T=100°C=100+273 K=373 K
Number of moles of IF5=0.150 mol
Number of moles of F2 that reacted with 0.075 mol I2=0.375 mol
Remaining number of moles of F2=0.82 mol-0.375 mol=0.445 mol
So total number of moles of gaseous reactants and products in the flask=number of moles of F2 left+ number of moles of IF5
=0.445 mol + 0.150 mol=0.595 mol
Using following values in PV=nRT
T=373 K
R=0.0821 Latm/molK
number of moles n=0.595 mol
V=10.00 L
Px10.00 L=0.595 mol x 0.821 Latm/molK x 373 K
P=0.595 mol x 0.0821 Latm/molK x 373 K/10.00 L=1.82 atm
Total pressure of the final products in the flask at 100°C=1.82 atm
Gaseous iodine pentafluoride, IF5, can be prepared by the reaction of solid iodine and gaseous flourine:...
Gaseous iodine pentafluoride, IF5, can be prepared by the reaction of solid iodine and gaseous fluorine: I2(s)+5F2(g)→2IF5(g) A 5.50 −L flask containing 11.0 g I2 is charged with 11.0 g F2, and the reaction proceeds until one of the reagents is completely consumed. After the reaction is complete, the temperature in the flask is 125 ∘C. A) What is the partial pressure of IF5 in the flask? B) What is the mole fraction of IF5 in the flask? C) Draw...
Gaseous iodine pentafluoride, IF,, can be prepared by the reaction of solid iodine and gaseous fluorine: L(s)+5F, (g)+21IF, (g) A 4.80 -L flask containing 9.60 g I2 is charged with 9.60 g F2, and the reaction proceeds until one of the reagents is completely consumed. After the reaction is complete, the temperature in the flask is 125 °C Part A What is the partial pressure of IF, in the flask? VO Ax P= atm Request Answer Submit Part B What...
5) Gaseous iodine pentafluoride, IFs, can be prepared by the reaction of solid iodine and gaseous fluorine: unbalanced equation A 5.00 L, flask containing 10.0 g of I2 is charged with 10.0 g of F2, and the reaction proceeds until one of the reactants is used up (completely consumed). After the reaction is completed, the temperature in the flask is 125. Calculate the pressure inside the flask 5 points
Solid ammonium chloride, NH4Cl, is formed by the reaction of gaseous ammonia, NH3, and hydrogen chloride, HCl. NH3(g)+HCl(g)⟶NH4Cl(s) A 4.55 g sample of NH3 gas and a 4.55 g sample of HCl gas are mixed in a 2.00 L flask at 25 ∘C. How many grams of NH4Cl will be formed by this reaction? mass: g What is the pressure in atmospheres of the gas remaining in the flask? Ignore the volume of solid NH4Cl produced by the reaction. ?=...