a)when 15.0 mL of NaOH is added
Given:
M(C3H7COOH) = 0.1 M
V(C3H7COOH) = 20 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 15 mL
mol(C3H7COOH) = M(C3H7COOH) * V(C3H7COOH)
mol(C3H7COOH) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 15 mL = 1.5 mmol
We have:
mol(C3H7COOH) = 2 mmol
mol(NaOH) = 1.5 mmol
1.5 mmol of both will react
excess C3H7COOH remaining = 0.5 mmol
Volume of Solution = 20 + 15 = 35 mL
[C3H7COOH] = 0.5 mmol/35 mL = 0.0143M
[C3H7COO-] = 1.5/35 = 0.0429M
They form acidic buffer
acid is C3H7COOH
conjugate base is C3H7COO-
Ka = 1.54*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.54*10^-5)
= 4.812
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.812+ log {4.286*10^-2/1.429*10^-2}
= 5.29
Answer: 5.29
2)when 20.6 mL of NaOH is added
Given:
M(C3H7COOH) = 0.1 M
V(C3H7COOH) = 20 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 20.6 mL
mol(C3H7COOH) = M(C3H7COOH) * V(C3H7COOH)
mol(C3H7COOH) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 20.6 mL = 2.06 mmol
We have:
mol(C3H7COOH) = 2 mmol
mol(NaOH) = 2.06 mmol
2 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 0.06 mmol
Volume of Solution = 20 + 20.6 = 40.6 mL
[OH-] = 0.06 mmol/40.6 mL = 0.0015 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.478*10^-3)
= 2.8304
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.8304
= 11.1696
Answer: 11.17
c)when 26.0 mL of NaOH is added
Given:
M(C3H7COOH) = 0.1 M
V(C3H7COOH) = 20 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 26 mL
mol(C3H7COOH) = M(C3H7COOH) * V(C3H7COOH)
mol(C3H7COOH) = 0.1 M * 20 mL = 2 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 26 mL = 2.6 mmol
We have:
mol(C3H7COOH) = 2 mmol
mol(NaOH) = 2.6 mmol
2 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 0.6 mmol
Volume of Solution = 20 + 26 = 46 mL
[OH-] = 0.6 mmol/46 mL = 0.013 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.304*10^-2)
= 1.8846
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.8846
= 12.1154
Answer: 12.12
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of...
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (Ka = 1.54 × 10−5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. A) 13.0 mL B) 20.20 mL C) 29.0 mL
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K-1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: pH= (b) 20.50 mL: pH (c) 27.00 mL: pH=
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K, = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: pH = (b) 20.90 mL: pH = 11. 30 (c) 30.00 mL: pH =
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CHCH2CH2COOH (Ka = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: (b) 20.30 mL: (c) 28.00 mL:
PLEASE SHOW ALL WORK Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K. -1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 10.00 mL: pH = (b) 20.50 mL: (c) 30.00 mL:
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (Ka = 1.54 × 10−5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. a) 12.00 mL b) 20.40 mL c) 29.00 mL
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K, = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 10.00 mL: pH = (b) 20.90 mL: pH = (c) 27.00 mL: pH =
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M triethylamine, (CH2CH2)2N (K) = 5.2 x 10-4), with 0.1000 M HCl solution after the following additions of titrant. (a) 12.00 mL: pH = 1 (b) 20.60 mL: pH = (c) 29.00 mL: pH =
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoic acid, CHCH2CH2COOH (Ka -1.54 x 10-5), with 0.2400 mol/L NaOH solution after each addition of titrant: (a) 0 mL (b) 10.00 ml. pH= (c) 15.00 mL d) 19.00 mLpH- (e) 19.95 mL (1) 20.00 mL (g) 20.05 mL pH= (h) 25.00 mL pH = pH = pH = pH = pH = Be sure to answer all parts. Find the pH...
what are the last three values? Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoic acid, CHjCH2CH2COOH (Ka 1.54 x 10-5), with 0.2400 mo/L NaOH solution after each addition of titrant: (a) 0 mL (b) 10.00 ml. pH= 4.81 (c) 15.00 mL pH = 5.29 (d) 19.00 ml. pH = 6.08 (e) 19.95 mL pH = 7.41 (f) 20.00 mL pH= (g) 20.05 mLpH- (h) 25.00 mLpH- pH = 2.71...