CH3-CH2-CH2-COOH = 20.00mL of 0.240 mole
number of moles of CH3-CH2-CH2-COOH = 0.240M x 0.02000L= 0.0048 mole
Ka= 1.54 x10^-5
NaOH= 0.240 M
f) volume of NaOH = 20.00 mL
number of moles fo NaOH = 0.240M x 0.0200L = 0.0048 mole
number of moles of CH3-CH2-CH2-COOH is equal to NaOH
so it is the equivalent point
at equivalent point
PH= 7+1/2[PKa + logC]
Total volume = 20.00+20.00= 40.00ml = 0.0400L
C= number of moles/volume = 0.0048/0.040= 0.12M
Ka= 1.54 x 10^-5
-log(Ka) = -log(1.54x10^-5)
PKa= 4.81
PH = 7 + 1/2[ 4.81 + log(0.12)]
PH= 8.94
g) Volume of NaOH = 20.05 mL
number of moles of NaOH = 0.240M x 0.02005L = 0.004812 mole
number of moles of CH3-CH2-CH2-COOH = 0.0048 mole
number of moles of NaOH is greater than the number of moles of CH3-CH2-CH2-COOH
so the nature of the solution is basic
remaining number of moles of NaOH = 0.004812 - 0.0048 = 0.000012 mole
Total volume = 20.00+20.02= 40.02ml = 0.04002L
[OH-] = number of moles/volume = 0.000012/0.04002= 2.998 x 10^-4M
[OH-] = 2.998 x 10^-4
-log[OH-] = -log(2.998x10^-4)
POH= 3.52
PH + POH = 14
PH = 14 -POH
PH = 14 - 3.52
PH = 10.48
h) volume of NaOH = 25.00mL
Number of moles of NaOH = 0.240M x 0.0250L = 0.006 mole
number of moles of CH3-CH2-CH2-COOH = 0.0048 mole
so the nature of the solution is basic
remaining number of moles of NaOH = 0.006 - 0.0048 = 0.0012 moles
Total volume = 20.00 + 25.00= 45.00mL = 0.045L
[OH-] = 0.0012/0.045= 0.0267
[OH-] =0.0267
-log[OH-] = -log(0.0267)
POH= 1.57
PH= 14 - 1.57
PH= 12.43.
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoi...
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2400 mol/L butanoic acid, CHCH2CH2COOH (Ka -1.54 x 10-5), with 0.2400 mol/L NaOH solution after each addition of titrant: (a) 0 mL (b) 10.00 ml. pH= (c) 15.00 mL d) 19.00 mLpH- (e) 19.95 mL (1) 20.00 mL (g) 20.05 mL pH= (h) 25.00 mL pH = pH = pH = pH = pH = Be sure to answer all parts. Find the pH...
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2320 M nitrous acid, HNO2 (Ka = 7.1 ✕ 10-4), with 0.2320 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 0 mL (b) 10.00 mL (c) 15.00 mL (d) 19.00 mL (e) 19.95 mL (f) 20.00 mL (g) 20.05 mL (h) 25.00 mL
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K2 1.54 x 10, with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (а) 15.00 mL: pH (b) 20.60 mL: pH (с) 26.00 mL: pH
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (Ka = 1.54 × 10−5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. A) 13.0 mL B) 20.20 mL C) 29.0 mL
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CHCH2CH2COOH (Ka = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: (b) 20.30 mL: (c) 28.00 mL:
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K-1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: pH= (b) 20.50 mL: pH (c) 27.00 mL: pH=
Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K, = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 13.00 mL: pH = (b) 20.90 mL: pH = 11. 30 (c) 30.00 mL: pH =
PLEASE SHOW ALL WORK Be sure to answer all parts. Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K. -1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 10.00 mL: pH = (b) 20.50 mL: (c) 30.00 mL:
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (K, = 1.54 x 10-5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 10.00 mL: pH = (b) 20.90 mL: pH = (c) 27.00 mL: pH =
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M butanoic acid, CH3CH2CH2COOH (Ka = 1.54 × 10−5), with 0.1000 M NaOH solution after the following additions of titrant. a) 12.00 mL b) 20.40 mL c) 29.00 mL