Financial YR 2016
Operating Income = 20% of sales i.e $8,800
Therefore Sales = $44,000
COGS = 45% of sales
= $19,800
Gross Margin (in $) = Sales - COGS
= $44,000 - $19,800
= $24,200
Gross Margin (in %) = 1 - COGS %
= 1 - 0.45
= 0.55 or 55 %
SG & A (in $) = Gross margin - Operating Income
= $24,200 - $8,800
= $15,400
SG & A (in %) = SG & A / Sales
= $15,400 / $44,000
= 0.35 or 35 %
Fiscal YR 2017
Sales = $41,500
Gross Margin = $24,750
Gross Margin (in %) = Gross Margin / Sales
= $24,750 / $41,500
= 59.64%
COGS (in $) = Sales - Gross Margin
= $41,500 - $24,750
= $16,750
COGS (in %) = 1 - Gross Margin %
= 1 - 0.5964
= 0.4036 or 40.36%
SG & A = 39% of sales
SG & A = $16,185
Operating Income (in $) = Gross Margin - SG & A
= $24,750 - $16,185
= $8,565
Operating Income (in %) = Operating Income / Sales
= $8,565 / $41,500
= 0.2064 or 20.64%
Total Sales growth = (Current year Sales - Previous year sales) / Current Year Sales
= ($41,500 - $44,000) / $41,500
= -6.02%
Fiscal Year 2018
Sales = $44,000
COGS = 43% of sales
= $18,920
Gross Margin (in $) = Sales - COGS
= $44,000 - $18920
= $25,080
Gross Margin (in %) = 1 - COGS %
= 1 - 0.43
= 0.57 or 57 %
SG & A = $16,000
SG & A (in %) = SG & A / Sales
= $16,000 / $44,000
= 0.3636 or 36.36%
Operating Income (in $) = Gross Margin - SG & A
= $25,080 - $16,000
= $9,080
Operating Income (in %) = Operating Income / Sales
= $9,080 / $44,000
= 0.2064 or 20.64%
read question carefully thanks Mergea Center Formatting Table Styles Clipboard Alignment A B C D E...
please read carefully the instructions thanks Home Insert Arial B IU. Page Layout -11-AA == . .A IEEE Wrap Text Mergea Center General - % . Conditional Formatas Cell Formatting Table Styles Insert Delete Format aboard Font Alignment 8 x F G I L M N O P R S T Instructions: Question 1 Fiscal YR 2018 1/27/2019 H Question 2 Fiscal YR 2017 1/28/2018 K Question 3 Fiscal YR 2016 1/31/2012 Fiscal Year ending minions, except turn and per...