a)when 0.0 mL of NaOH is added
HNO2 dissociates as:
HNO2 -----> H+ + NO2-
0.185 0 0
0.185-x x x
Ka = [H+][NO2-]/[HNO2]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((4.3*10^-6)*0.185) = 8.919*10^-4
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 8.919*10^-4 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (8.919*10^-4)
= 3.0497
Answer: 3.05
b)when 8.5 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.185 M
V(HNO2) = 25 mL
M(NaOH) = 0.185 M
V(NaOH) = 8.5 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.185 M * 8.5 mL = 1.5725 mmol
We have:
mol(HNO2) = 4.625 mmol
mol(NaOH) = 1.5725 mmol
1.5725 mmol of both will react
excess HNO2 remaining = 3.0525 mmol
Volume of Solution = 25 + 8.5 = 33.5 mL
[HNO2] = 3.0525 mmol/33.5 mL = 0.0911M
[NO2-] = 1.5725/33.5 = 0.0469M
They form acidic buffer
acid is HNO2
conjugate base is NO2-
Ka = 4.3*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(4.3*10^-6)
= 5.367
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.367+ log {4.694*10^-2/9.112*10^-2}
= 5.078
Answer: 5.08
c)when 12.5 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.185 M
V(HNO2) = 25 mL
M(NaOH) = 0.185 M
V(NaOH) = 12.5 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.185 M * 12.5 mL = 2.3125 mmol
We have:
mol(HNO2) = 4.625 mmol
mol(NaOH) = 2.3125 mmol
2.3125 mmol of both will react
excess HNO2 remaining = 2.3125 mmol
Volume of Solution = 25 + 12.5 = 37.5 mL
[HNO2] = 2.3125 mmol/37.5 mL = 0.0617M
[NO2-] = 2.3125/37.5 = 0.0617M
They form acidic buffer
acid is HNO2
conjugate base is NO2-
Ka = 4.3*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(4.3*10^-6)
= 5.367
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.367+ log {6.167*10^-2/6.167*10^-2}
= 5.367
Answer: 5.37
d)when 22.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.185 M
V(HNO2) = 25 mL
M(NaOH) = 0.185 M
V(NaOH) = 22 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.185 M * 22 mL = 4.07 mmol
We have:
mol(HNO2) = 4.625 mmol
mol(NaOH) = 4.07 mmol
4.07 mmol of both will react
excess HNO2 remaining = 0.555 mmol
Volume of Solution = 25 + 22 = 47 mL
[HNO2] = 0.555 mmol/47 mL = 0.0118M
[NO2-] = 4.07/47 = 0.0866M
They form acidic buffer
acid is HNO2
conjugate base is NO2-
Ka = 4.3*10^-6
pKa = - log (Ka)
= - log(4.3*10^-6)
= 5.367
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 5.367+ log {8.66*10^-2/1.181*10^-2}
= 6.232
Answer: 6.23
e)when 25.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.185 M
V(HNO2) = 25 mL
M(NaOH) = 0.185 M
V(NaOH) = 25 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
We have:
mol(HNO2) = 4.625 mmol
mol(NaOH) = 4.625 mmol
4.625 mmol of both will react to form NO2- and H2O
NO2- here is strong base
NO2- formed = 4.625 mmol
Volume of Solution = 25 + 25 = 50 mL
Kb of NO2- = Kw/Ka = 1*10^-14/4.3*10^-6 = 2.326*10^-9
concentration ofNO2-,c = 4.625 mmol/50 mL = 0.0925M
NO2- dissociates as
NO2- + H2O -----> HNO2 + OH-
0.0925 0 0
0.0925-x x x
Kb = [HNO2][OH-]/[NO2-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((2.326*10^-9)*9.25*10^-2) = 1.467*10^-5
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 1.467*10^-5 M
[OH-] = x = 1.467*10^-5 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.467*10^-5)
= 4.8337
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.8337
= 9.1663
Answer: 9.17
6)when 30.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.185 M
V(HNO2) = 25 mL
M(NaOH) = 0.185 M
V(NaOH) = 30 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.185 M * 25 mL = 4.625 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.185 M * 30 mL = 5.55 mmol
We have:
mol(HNO2) = 4.625 mmol
mol(NaOH) = 5.55 mmol
4.625 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 0.925 mmol
Volume of Solution = 25 + 30 = 55 mL
[OH-] = 0.925 mmol/55 mL = 0.0168 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.682*10^-2)
= 1.7742
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.7742
= 12.2258
Answer: 12.23
Calculate the pH at each of the following points along the titration of 25.0 mL of...
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.120 M pyridine, CsHsN(aq) with 0.120 M HBr(aq): Number (a) before addition of any HBr Number (b) after addition of 12.5 mL of HBr Number (c) after addition of 22.0 mL of HBr Number (d) after addition of 25.0 mL of HBr Number (e) after addition of 32.0 mL of HBr
lculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.200 M pyridine, C5HsN(aq) with 0.200 M HBr(aq): Number (a) before addition of any HBr Number (b) after addition of 12.5 mL of HBr Number (c) after addition of 22.0 mL of HBr Number (d) after addition of 25.0 mL of HBr Number (e) after addition of 36.0 mL of HBr
26) Calculate the pH during the titration of 25.0 ml of 0.500M HCl with a 0.250M NaOH solution at the following point during the titration. millimoles acid initially 12.5 a) 0.00ml of NaOH added Millimoles base added= 0 millimoles acid left = 12.5 or millimoles of base in excess pH = .30 o b) 15.0 ml of NaOH added Millimoles base added = 3.75 millimoles acid left = 8.75 or millimoles of base in excess معاملے = pH f base...
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.150 M acetic acid (Ka = 1.75x10-5) with 0.150 M NaOH(aq). (1 point each) (a) Before addition of any NaOH (b) After addition of 5.0 mL of NaOH (c) After addition of 15.0 mL of NaOH (d) After addition of 25.0 mL of NaOH (e) After addition of 40.0 mL of NaOH (f) After addition of 60 mL of NaOH
3. Calculate the pH at the following points for the titration of 25.0 mL of 0.100 M formic acid (Ka = 1.80 x 10-4) with 0.100 M NaOH: VNaOH = 0.00 mL, 15.00 mL, 25.00 mL, 40.00 mL. Draw a graph of pH vs. VNAOH. (30 points) (b) Buffer capacity can be thought of as how well a solution resists changes in pH after a strong base/acid is added. A buffer is most effective to resisting pH changes when what...
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.190 M pyridine, C5H5N(aq) with 0.190 M HBr(aq): a.) Before addition of HBr? b.) After addition of 12.5 mL of HBr? c.) After addition of 15.0 mL of HBr? d.) After addition of 25.0 mL of HBr? e.) After addition of 34.0 mL of Hbr?
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 25.0 mL of 0.160 M pyridine, CsHsN(aq) with 0.160 M HBr(aq): Number (a) before addition of any HBr Number (b) after addition of 12.5 mL of HBr Number (c) after addition of 24.0 mL of HBr Number (d) after addition of 25.0 mL of HBr Number (e) after addition of 29.0 mL of HBrIL
Titration of Strong acid with strong base 2. Consider the titration of 25.0 mL of 0.100 M HCI with 0.100 M NaOH. a) Write down the chemical equation. Hellmunt Hell Hotele lua b) Calculate the volume of NaOH required to reach the equivalence point. Rome 250ML 0.25 0. In 2008 was x I c) Calculate the initial pH of the acid solution. (before adding NaOH). pol of Helin 0.1ac plte -log [ol 1] d) Calculate the pH after adding 5.00...
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 25.0 mL of 0.100 M pyridine, C5H5N(aq) with 0.100 M HBr(aq) . A. before addition of any HBr B. after addition of 12.5 mL of HBr C. after addition of 23.0 mL of HBr D. after addition of 25.0 mL of HBr E. after addition of 31.0 mL of HBr
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 25.0 mL of 0.200 M pyridine, C5H5N(aq) with 0.200 M HBr(aq). a) before addition of any HBr b) after addition of 12.5 mL of HBr c) after addition of 15.0 mL of HBr d) after addition of 25.0 mL of HBr e) after addition of 29.0 mL of HBr