38.
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M
C6H5NH2 (a weak base;
Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HNO3. Calculate
the pH after the following volumes of titrant have been
added:
(a) 0.0 mL pH = ________ |
(b) 4.0 mL pH = ___________ |
(c) 8.0 mL pH = ________ |
(d) 12.0 mL pH = __________ |
(e) 16.0 mL pH = __________ |
(f) 24.0 mL pH = _________ |
a)when 0.0 mL of HNO3 is added
C6H5NH2 dissociates as:
C6H5NH2 +H2O -----> C6H5NH3+ + OH-
2*10^-2 0 0
2*10^-2-x x x
Kb = [C6H5NH3+][OH-]/[C6H5NH2]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((4.3*10^-10)*2*10^-2) = 2.933*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.933*10^-6 M
So, [OH-] = x = 2.933*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (2.933*10^-6)
= 5.5328
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.5328
= 8.4672
Answer: 8.47
b)when 4.0 mL of HNO3 is added
Given:
M(HNO3) = 0.1 M
V(HNO3) = 4 mL
M(C6H5NH2) = 0.02 M
V(C6H5NH2) = 80 mL
mol(HNO3) = M(HNO3) * V(HNO3)
mol(HNO3) = 0.1 M * 4 mL = 0.4 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HNO3) = 0.4 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
0.4 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 1.2 mmol
Volume of Solution = 4 + 80 = 84 mL
[C6H5NH2] = 1.2 mmol/84 mL = 0.0143 M
[C6H5NH3+] = 0.4 mmol/84 mL = 0.0048 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {4.762*10^-3/1.429*10^-2}
= 8.889
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 8.8894
= 5.1106
Answer: 5.11
c)when 8.0 mL of HNO3 is added
Given:
M(HNO3) = 0.1 M
V(HNO3) = 8 mL
M(C6H5NH2) = 0.02 M
V(C6H5NH2) = 80 mL
mol(HNO3) = M(HNO3) * V(HNO3)
mol(HNO3) = 0.1 M * 8 mL = 0.8 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HNO3) = 0.8 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
0.8 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 0.8 mmol
Volume of Solution = 8 + 80 = 88 mL
[C6H5NH2] = 0.8 mmol/88 mL = 0.0091 M
[C6H5NH3+] = 0.8 mmol/88 mL = 0.0091 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {9.091*10^-3/9.091*10^-3}
= 9.367
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 9.3665
= 4.6335
Answer: 4.63
d)when 12.0 mL of HNO3 is added
Given:
M(HNO3) = 0.1 M
V(HNO3) = 12 mL
M(C6H5NH2) = 0.02 M
V(C6H5NH2) = 80 mL
mol(HNO3) = M(HNO3) * V(HNO3)
mol(HNO3) = 0.1 M * 12 mL = 1.2 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HNO3) = 1.2 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.2 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 0.4 mmol
Volume of Solution = 12 + 80 = 92 mL
[C6H5NH2] = 0.4 mmol/92 mL = 0.0043 M
[C6H5NH3+] = 1.2 mmol/92 mL = 0.013 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {1.304*10^-2/4.348*10^-3}
= 9.844
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 9.8437
= 4.1563
Answer: 4.16
e)when 16.0 mL of HNO3 is added
Given:
M(HNO3) = 0.1 M
V(HNO3) = 16 mL
M(C6H5NH2) = 0.02 M
V(C6H5NH2) = 80 mL
mol(HNO3) = M(HNO3) * V(HNO3)
mol(HNO3) = 0.1 M * 16 mL = 1.6 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HNO3) = 1.6 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react to form C6H5NH3+ and H2O
C6H5NH3+ here is strong acid
C6H5NH3+ formed = 1.6 mmol
Volume of Solution = 16 + 80 = 96 mL
Ka of C6H5NH3+ = Kw/Kb = 1.0E-14/4.3E-10 = 2.326*10^-5
concentration ofC6H5NH3+,c = 1.6 mmol/96 mL = 0.0167 M
C6H5NH3+ + H2O -----> C6H5NH2 + H+
1.667*10^-2 0 0
1.667*10^-2-x x x
Ka = [H+][C6H5NH2]/[C6H5NH3+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((2.326*10^-5)*1.667*10^-2) = 6.226*10^-4
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
2.326*10^-5 = x^2/(1.667*10^-2-x)
3.876*10^-7 - 2.326*10^-5 *x = x^2
x^2 + 2.326*10^-5 *x-3.876*10^-7 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 2.326*10^-5
c = -3.876*10^-7
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 1.551*10^-6
roots are :
x = 6.111*10^-4 and x = -6.343*10^-4
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 6.111*10^-4
[H+] = x = 6.111*10^-4 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (6.111*10^-4)
= 3.2139
Answer: 3.21
f)when 24.0 mL of HNO3 is added
Given:
M(HNO3) = 0.1 M
V(HNO3) = 24 mL
M(C6H5NH2) = 0.02 M
V(C6H5NH2) = 80 mL
mol(HNO3) = M(HNO3) * V(HNO3)
mol(HNO3) = 0.1 M * 24 mL = 2.4 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HNO3) = 2.4 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react
excess HNO3 remaining = 0.8 mmol
Volume of Solution = 24 + 80 = 104 mL
[H+] = 0.8 mmol/104 mL = 0.0077 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (7.692*10^-3)
= 2.1139
Answer: 2.11
38. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb =...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 25.6 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: a) 0.0 ml b) 4.0 ml c) 8.0 ml d) 12.0 ml e) 16.0 ml f) 24.0 ml
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 24.0 mL p H =
27. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M NH3 (a weak base; Kb = 1.80e-05) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 20.8 mL pH =
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 22.4 mL pH=
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH = please help :) I'm super confused
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M H2NNH2 (a weak base; Kb = 1.30e-06) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = ? (b) 4.0 mL pH = ? (c) 8.0 mL pH = ? (d) 12.0 mL pH = ? (e) 16.0 mL pH = ? (f) 20.8 mL pH = ?
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M HONH, (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 8.0 mL (b) 4.0 ml pH = pH = pH = (d) 12.0 mL (e) 16.0 ml (f) 20.8 ml pH = 1 pH = pH =