Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
(a) 0.0 mL
pH =
(b) 4.0 mL
pH =
(c) 8.0 mL
pH =
(d) 12.0 mL
pH =
(e) 16.0 mL
pH =
(f) 22.4 mL
pH=
a)when 0.0 mL of HIO4 is added
C6H5NH2 dissociates as:
C6H5NH2 +H2O -----> C6H5NH3+ + OH-
8*10^-2 0 0
8*10^-2-x x x
Kb = [C6H5NH3+][OH-]/[C6H5NH2]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((4.3*10^-10)*8*10^-2) = 5.865*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 5.865*10^-6 M
So, [OH-] = x = 5.865*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (5.865*10^-6)
= 5.2317
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.2317
= 8.7683
Answer: 8.77
b)when 4.0 mL of HIO4 is added
Given:
M(HIO4) = 0.1 M
V(HIO4) = 4 mL
M(C6H5NH2) = 0.08 M
V(C6H5NH2) = 20 mL
mol(HIO4) = M(HIO4) * V(HIO4)
mol(HIO4) = 0.1 M * 4 mL = 0.4 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.08 M * 20 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HIO4) = 0.4 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
0.4 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 1.2 mmol
Volume of Solution = 4 + 20 = 24 mL
[C6H5NH2] = 1.2 mmol/24 mL = 0.05 M
[C6H5NH3+] = 0.4 mmol/24 mL = 0.0167 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {1.667*10^-2/5*10^-2}
= 8.889
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 8.8894
= 5.1106
Answer: 5.11
c)when 8.0 mL of HIO4 is added
Given:
M(HIO4) = 0.1 M
V(HIO4) = 8 mL
M(C6H5NH2) = 0.08 M
V(C6H5NH2) = 20 mL
mol(HIO4) = M(HIO4) * V(HIO4)
mol(HIO4) = 0.1 M * 8 mL = 0.8 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.08 M * 20 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HIO4) = 0.8 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
0.8 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 0.8 mmol
Volume of Solution = 8 + 20 = 28 mL
[C6H5NH2] = 0.8 mmol/28 mL = 0.0286 M
[C6H5NH3+] = 0.8 mmol/28 mL = 0.0286 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {2.857*10^-2/2.857*10^-2}
= 9.367
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 9.3665
= 4.6335
Answer: 4.63
d)when 12.0 mL of HIO4 is added
Given:
M(HIO4) = 0.1 M
V(HIO4) = 12 mL
M(C6H5NH2) = 0.08 M
V(C6H5NH2) = 20 mL
mol(HIO4) = M(HIO4) * V(HIO4)
mol(HIO4) = 0.1 M * 12 mL = 1.2 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.08 M * 20 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HIO4) = 1.2 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.2 mmol of both will react
excess C6H5NH2 remaining = 0.4 mmol
Volume of Solution = 12 + 20 = 32 mL
[C6H5NH2] = 0.4 mmol/32 mL = 0.0125 M
[C6H5NH3+] = 1.2 mmol/32 mL = 0.0375 M
They form basic buffer
base is C6H5NH2
conjugate acid is C6H5NH3+
Kb = 4.3*10^-10
pKb = - log (Kb)
= - log(4.3*10^-10)
= 9.367
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 9.367+ log {3.75*10^-2/1.25*10^-2}
= 9.844
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 9.8437
= 4.1563
Answer: 4.16
e)when 16.0 mL of HIO4 is added
Given:
M(HIO4) = 0.1 M
V(HIO4) = 16 mL
M(C6H5NH2) = 0.08 M
V(C6H5NH2) = 20 mL
mol(HIO4) = M(HIO4) * V(HIO4)
mol(HIO4) = 0.1 M * 16 mL = 1.6 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.08 M * 20 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HIO4) = 1.6 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react to form C6H5NH3+ and H2O
C6H5NH3+ here is strong acid
C6H5NH3+ formed = 1.6 mmol
Volume of Solution = 16 + 20 = 36 mL
Ka of C6H5NH3+ = Kw/Kb = 1.0E-14/4.3E-10 = 2.326*10^-5
concentration ofC6H5NH3+,c = 1.6 mmol/36 mL = 0.0444 M
C6H5NH3+ + H2O -----> C6H5NH2 + H+
4.444*10^-2 0 0
4.444*10^-2-x x x
Ka = [H+][C6H5NH2]/[C6H5NH3+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((2.326*10^-5)*4.444*10^-2) = 1.017*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
2.326*10^-5 = x^2/(4.444*10^-2-x)
1.034*10^-6 - 2.326*10^-5 *x = x^2
x^2 + 2.326*10^-5 *x-1.034*10^-6 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 2.326*10^-5
c = -1.034*10^-6
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 4.135*10^-6
roots are :
x = 1.005*10^-3 and x = -1.028*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 1.005*10^-3
[H+] = x = 1.005*10^-3 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.005*10^-3)
= 2.9978
Answer: 3.00
f)when 22.4 mL of HIO4 is added
Given:
M(HIO4) = 0.1 M
V(HIO4) = 22.4 mL
M(C6H5NH2) = 0.08 M
V(C6H5NH2) = 20 mL
mol(HIO4) = M(HIO4) * V(HIO4)
mol(HIO4) = 0.1 M * 22.4 mL = 2.24 mmol
mol(C6H5NH2) = M(C6H5NH2) * V(C6H5NH2)
mol(C6H5NH2) = 0.08 M * 20 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HIO4) = 2.24 mmol
mol(C6H5NH2) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react
excess HIO4 remaining = 0.64 mmol
Volume of Solution = 22.4 + 20 = 42.4 mL
[H+] = 0.64 mmol/42.4 mL = 0.0151 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.509*10^-2)
= 1.8212
Answer: 1.82
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10)...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 25.6 mL pH =
38. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = ________ (b) 4.0 mL pH = ___________ (c) 8.0 mL pH = ________ (d) 12.0 mL pH = __________ (e) 16.0 mL pH = __________ (f) 24.0 mL pH = _________
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M H2NNH2 (a weak base; Kb = 1.30e-06) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = ? (b) 4.0 mL pH = ? (c) 8.0 mL pH = ? (d) 12.0 mL pH = ? (e) 16.0 mL pH = ? (f) 20.8 mL pH = ?
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M HONH, (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 8.0 mL (b) 4.0 ml pH = pH = pH = (d) 12.0 mL (e) 16.0 ml (f) 20.8 ml pH = 1 pH = pH =
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: a) 0.0 ml b) 4.0 ml c) 8.0 ml d) 12.0 ml e) 16.0 ml f) 24.0 ml
27. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 24.0 mL p H =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M NH3 (a weak base; Kb = 1.80e-05) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 20.8 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH = please help :) I'm super confused