Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
(a) 0.0 mL
pH =
(b) 4.0 mL
pH =
(c) 8.0 mL
pH =
(d) 12.0 mL
pH =
(e) 16.0 mL
pH =
(f) 30.4 mL
pH =
please help :) I'm super confused
1)when 0.0 mL of HBrO4 is added
(CH3)2NH dissociates as:
(CH3)2NH +H2O -----> (CH3)2NH2+ + OH-
2*10^-2 0 0
2*10^-2-x x x
Kb = [(CH3)2NH2+][OH-]/[(CH3)2NH]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.4*10^-4)*2*10^-2) = 3.286*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Kb = x*x/(c-x)
5.4*10^-4 = x^2/(2*10^-2-x)
1.08*10^-5 - 5.4*10^-4 *x = x^2
x^2 + 5.4*10^-4 *x-1.08*10^-5 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 5.4*10^-4
c = -1.08*10^-5
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 4.349*10^-5
roots are :
x = 3.027*10^-3 and x = -3.567*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 3.027*10^-3
So, [OH-] = x = 3.027*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (3.027*10^-3)
= 2.5189
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.5189
= 11.4811
Answer: 11.48
2)when 4.0 mL of HBrO4 is added
Given:
M(HBrO4) = 0.1 M
V(HBrO4) = 4 mL
M((CH3)2NH) = 0.02 M
V((CH3)2NH) = 80 mL
mol(HBrO4) = M(HBrO4) * V(HBrO4)
mol(HBrO4) = 0.1 M * 4 mL = 0.4 mmol
mol((CH3)2NH) = M((CH3)2NH) * V((CH3)2NH)
mol((CH3)2NH) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HBrO4) = 0.4 mmol
mol((CH3)2NH) = 1.6 mmol
0.4 mmol of both will react
excess (CH3)2NH remaining = 1.2 mmol
Volume of Solution = 4 + 80 = 84 mL
[(CH3)2NH] = 1.2 mmol/84 mL = 0.0143 M
[(CH3)2NH2+] = 0.4 mmol/84 mL = 0.0048 M
They form basic buffer
base is (CH3)2NH
conjugate acid is (CH3)2NH2+
Kb = 5.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(5.4*10^-4)
= 3.268
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.268+ log {4.762*10^-3/1.429*10^-2}
= 2.79
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.7905
= 11.2095
Answer: 11.21
3)when 8.0 mL of HBrO4 is added
Given:
M(HBrO4) = 0.1 M
V(HBrO4) = 8 mL
M((CH3)2NH) = 0.02 M
V((CH3)2NH) = 80 mL
mol(HBrO4) = M(HBrO4) * V(HBrO4)
mol(HBrO4) = 0.1 M * 8 mL = 0.8 mmol
mol((CH3)2NH) = M((CH3)2NH) * V((CH3)2NH)
mol((CH3)2NH) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HBrO4) = 0.8 mmol
mol((CH3)2NH) = 1.6 mmol
0.8 mmol of both will react
excess (CH3)2NH remaining = 0.8 mmol
Volume of Solution = 8 + 80 = 88 mL
[(CH3)2NH] = 0.8 mmol/88 mL = 0.0091 M
[(CH3)2NH2+] = 0.8 mmol/88 mL = 0.0091 M
They form basic buffer
base is (CH3)2NH
conjugate acid is (CH3)2NH2+
Kb = 5.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(5.4*10^-4)
= 3.268
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.268+ log {9.091*10^-3/9.091*10^-3}
= 3.268
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.2676
= 10.7324
Answer: 10.73
4)when 12.0 mL of HBrO4 is added
Given:
M(HBrO4) = 0.1 M
V(HBrO4) = 12 mL
M((CH3)2NH) = 0.02 M
V((CH3)2NH) = 80 mL
mol(HBrO4) = M(HBrO4) * V(HBrO4)
mol(HBrO4) = 0.1 M * 12 mL = 1.2 mmol
mol((CH3)2NH) = M((CH3)2NH) * V((CH3)2NH)
mol((CH3)2NH) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HBrO4) = 1.2 mmol
mol((CH3)2NH) = 1.6 mmol
1.2 mmol of both will react
excess (CH3)2NH remaining = 0.4 mmol
Volume of Solution = 12 + 80 = 92 mL
[(CH3)2NH] = 0.4 mmol/92 mL = 0.0043 M
[(CH3)2NH2+] = 1.2 mmol/92 mL = 0.013 M
They form basic buffer
base is (CH3)2NH
conjugate acid is (CH3)2NH2+
Kb = 5.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(5.4*10^-4)
= 3.268
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.268+ log {1.304*10^-2/4.348*10^-3}
= 3.745
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.7447
= 10.2553
Answer: 10.26
5)when 16.0 mL of HBrO4 is added
Given:
M(HBrO4) = 0.1 M
V(HBrO4) = 16 mL
M((CH3)2NH) = 0.02 M
V((CH3)2NH) = 80 mL
mol(HBrO4) = M(HBrO4) * V(HBrO4)
mol(HBrO4) = 0.1 M * 16 mL = 1.6 mmol
mol((CH3)2NH) = M((CH3)2NH) * V((CH3)2NH)
mol((CH3)2NH) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HBrO4) = 1.6 mmol
mol((CH3)2NH) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react to form (CH3)2NH2+ and H2O
(CH3)2NH2+ here is strong acid
(CH3)2NH2+ formed = 1.6 mmol
Volume of Solution = 16 + 80 = 96 mL
Ka of (CH3)2NH2+ = Kw/Kb = 1.0E-14/5.4E-4 = 1.852*10^-11
concentration of(CH3)2NH2+,c = 1.6 mmol/96 mL = 0.0167 M
(CH3)2NH2+ + H2O -----> (CH3)2NH + H+
1.667*10^-2 0 0
1.667*10^-2-x x x
Ka = [H+][(CH3)2NH]/[(CH3)2NH2+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.852*10^-11)*1.667*10^-2) = 5.556*10^-7
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 5.556*10^-7 M
[H+] = x = 5.556*10^-7 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (5.556*10^-7)
= 6.2553
Answer: 6.26
6)when 30.4 mL of HBrO4 is added
Given:
M(HBrO4) = 0.1 M
V(HBrO4) = 30.4 mL
M((CH3)2NH) = 0.02 M
V((CH3)2NH) = 80 mL
mol(HBrO4) = M(HBrO4) * V(HBrO4)
mol(HBrO4) = 0.1 M * 30.4 mL = 3.04 mmol
mol((CH3)2NH) = M((CH3)2NH) * V((CH3)2NH)
mol((CH3)2NH) = 0.02 M * 80 mL = 1.6 mmol
We have:
mol(HBrO4) = 3.04 mmol
mol((CH3)2NH) = 1.6 mmol
1.6 mmol of both will react
excess HBrO4 remaining = 1.44 mmol
Volume of Solution = 30.4 + 80 = 110.4 mL
[H+] = 1.44 mmol/110.4 mL = 0.013 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.304*10^-2)
= 1.8846
Answer: 1.88
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540)...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 25.6 mL pH =
27. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: a) 0.0 ml b) 4.0 ml c) 8.0 ml d) 12.0 ml e) 16.0 ml f) 24.0 ml
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 24.0 mL p H =
38. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = ________ (b) 4.0 mL pH = ___________ (c) 8.0 mL pH = ________ (d) 12.0 mL pH = __________ (e) 16.0 mL pH = __________ (f) 24.0 mL pH = _________
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M NH3 (a weak base; Kb = 1.80e-05) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 20.8 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb=0.000540) with 0.100M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 ml (b) 6,0 ml. (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL (e) 24.0 ml (f) 38.4ml
Consider the titration of 20.0 mL of 0.0800 M HONH, (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 8.0 mL (b) 4.0 ml pH = pH = pH = (d) 12.0 mL (e) 16.0 ml (f) 20.8 ml pH = 1 pH = pH =