Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb=0.000540) with 0.100M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 ml (b) 6,0 ml. (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL (e) 24.0 ml (f) 38.4ml
HClO4 is a strong acid.
(a) NH3 + H2O -------> NH4+ +OH-
I 0.06 M
C -x +x +x
E 0.06 - x x x
At 0.0 ml no HClO4 is present
Kb = [ NH4+ ][OH-] / [NH3]
1.8 x 10-5 = ( x . x ) / (0.06 - x)
x2 = 0.06 x 1.8 x 10-5
x = 1.04 x 10-3 M
pOH = -log[OH-]
- log ( 1.04 x 10-3 M)
pOH = 2.98
pH + pOH = 14
pH = 14 - pOH
=14 - 2.98
pH = 11.02
(b) 6.0 ml
moles of NH3 = concentration x volume
= 0.06 M x 40 mL
= 2.4 mmol
moles of HClO4 added = 0.1 M x 6.0 ml
= 0.6 mmol
NH3 + HClO4 ------> NH4+
I 2.4 mmol 0.6mmol --
C -0.6 mmol -0.6mmol +0.6mmol
E 1.8 mmol 0 0.6 mmol
Total volume = 40 mL + 6 mL = 46 mL
To calculate pH we have to usee Henderson Hasselbalch equation
pOH = pKb + log ([NH4+] / [NH3])
pKb = - log Kb = -log (1.8 x 10-5 ) = 4.74
pOH = 4.74 + log ((0.6 x 46)/(46 x 1.8))
= 4.74 - 0.48
= 4.26
pH = 14- 4.26
pH = 9.74
(c) 12 mL
moles of HClO4 added = 0.1 M x 12.0 ml
= 1.2 mmol
NH3 + HClO4 ------> NH4+
I 2.4 mmol 1.2 mmol --
C -1.2 mmol -1.2 mmol +1.2 mmol
E 1.2 mmol 0 1.2 mmol
Total volume = 40 mL + 12 mL = 52 mL
To calculate pH we have to usee Henderson Hasselbalch equation
pOH = pKb + log ([NH4+] / [NH3])
pKb = - log Kb = -log (1.8 x 10-5 ) = 4.74
pOH = 4.74 + log ((1.2 x 52)/(52 x 1.2))
= 4.74 + 0
= 4.74
pH = 14- 4.74
pH = 9.26
(d) 18 mL
moles of HClO4 added = 0.1 M x 18.0 ml
= 1.8 mmol
NH3 + HClO4 ------> NH4+
I 2.4 mmol 1.8 mmol --
C -1.8 mmol -1.8mmol +1.8mmol
E 0.6 mmol 0 1.8 mmol
Total volume = 40 mL + 18 mL = 58 mL
To calculate pH we have to usee Henderson Hasselbalch equation
pOH = pKb + log ([NH4+] / [NH3])
pKb = - log Kb = -log (1.8 x 10-5 ) = 4.74
pOH = 4.74 + log ((1.8 x 58)/(58 x 0.6))
= 4.74 + 0.48
= 5.22
pH = 14- 5.22
pH = 8.78
(e) 24 mL
moles of HClO4 added = 0.1 M x 24.0 ml
= 2.4 mmol
this is the equivalence point only NH4+ is present
Total volume = 40 mL + 24 mL = 64 mL
concentration of [NH4+] = mmol / total volume
= 2.4 mmol / 64 mL
[NH4+] = 0.0375 M
NH4+ + H2O ----------> NH3 + H3O+
I 0.0375 M --- ---
C -x +x +x
E 0.0375 - x x x
Ka = [NH3] [H3O+] / [NH4+]
Ka of NH4+ = Kw / Kb = 10-14 / (1.8 x 10-5) = 5.56 x 10-10
5.56 x 10-10 = x2 / (0.0375 - x)
it's a quadratic equation solving it the correct x = 4.6 x 10-6 M
[H3O+] = 4.6 x 10-6 M
pH = -log[4.6 x 10-6 M]
pH = 5.34
(f) 38.4 mL
moles of HClO4 added = 0.1 M x 38.4 ml
= 3.84 mmol
2.4 mmol NH3 reacts with 2.4 mmol of HClO4
excess HCLo4 = 3.84 - 2.4 = 1.44 mmol
total volume = 40 + 38.4 = 78.4 ml
concentration of excess [H+] = mmol / total volume
= 1.44 / 78.4 = 0.018 M
[H+] = 0.018 M
pH = -log[H+]
= - log (0.018)
pH = 1.74
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HI04
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 26.4 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL pH = (C) 12.0 mL pH = pH = 11.8 * x (d) 18.0 ml (e) 24.0 ml (f) 43.2 ml pH = pH = pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M HONH2 (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 43.2 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)3N (a weak base; Kg = 6.40e-05) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (а) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL pH pH pH (d) 18.0 mL (e) 24.0 mL (f) 45.6 mL рH - рH: = pH
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH = please help :) I'm super confused
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M HONH2 (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 38.4 mL pH =
Used Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been adde: