Ans:
No. of millimoles of (CH3)3N - weak base taken = 40 mL x 0.06M = 2.4 mmol
Kb of (CH3)3N = 6.4 x10-5
pKb of (CH3)3N = -logKb = -log (6.4 x10-5) = 4.19
Reaction: (CH3)3N + HCl ----> (CH3)3NHCl trimethyl ammonium chloride salt)
(CH3)3N mmol |
0.1M HCl added (mmol) |
(CH3)3NHCl Salt formed (mmol) |
Final solution consists of |
|
a |
2.4 |
0 mmol |
0 |
2.4 mmol of (CH3)3N |
b |
6 mL x 0.1M = 0.6 |
0.6 |
1.8 mmol (CH3)3N + 0.6 mmol of (CH3)3NHCl |
|
c |
12 mL x 0.1M =1.2 |
1.2 |
1.2 mmol (CH3)3N + 1.2 mmol of (CH3)3NHCl |
|
d |
18 mL x 0.1M =1.8 |
1.8 |
0.6 mmol (CH3)3N + 1.8 mmol of (CH3)3NHCl |
|
e |
24 mL x 0.1M =2.4 |
2.4 |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl |
|
f |
45.6 mL x 0.1M =4.56 |
2.4 |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl + 2.16 mmol of HCl |
Final solution consists of |
pH is because of |
pH formula |
|
a |
2.4 mmol of (CH3)3N |
Weak base |
pH = 14-pOH = 14-{-log[OH-]} = 14 + log(Kb.C)½ {C = molarity of (CH3)3N } |
b |
1.8 mmol (CH3)3N + 0.6 mmol of (CH3)3NHCl |
Buffer |
Henderson’s equation: pOH = pKb + log ([Salt]/[base]) pOH = pKb + log ([(CH3)3NHCl]/[(CH3)3N]) pH = 14-pOH |
c |
1.2 mmol (CH3)3N + 1.2 mmol of (CH3)3NHCl |
||
d |
0.6 mmol (CH3)3N + 1.8 mmol of (CH3)3NHCl |
||
e |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl |
Salt made up of weak base & strong acid |
pH = 7 – {(pKb + log C)/2} C = molarity of salt |
f |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl + 2.16 mmol of HCl |
Acid HCl (pH contribution from the salt can be ignored) |
pH = -log[H+] |
Final solution consists of |
Final volume of the solution (mL) |
Required concentrations |
|
a |
2.4 mmol of (CH3)3N |
40 |
Molarity of (CH3)3N, C = 0.06 M |
b |
1.8 mmol (CH3)3N + 0.6 mmol of (CH3)3NHCl |
46 |
[(CH3)3NHCl] = 0.6mmol/46mL = 0.013 M [(CH3)3N] = 1.8mmol/46mL = 0.039 M |
c |
1.2 mmol (CH3)3N + 1.2 mmol of (CH3)3NHCl |
52 |
[(CH3)3NHCl] = 1.2mmol/52mL = 0.023 M [(CH3)3N] = 1.2mmol/52mL = 0.023 M |
d |
0.6 mmol (CH3)3N + 1.8 mmol of (CH3)3NHCl |
58 |
[(CH3)3NHCl] = 1.8mmol/58mL = 0.031 M [(CH3)3N] = 0.6mmol/58mL =0.010 M |
e |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl |
64 |
Molarity of salt, C = 2.4mmol/64mL =0.0375 M |
f |
2.4 mmol of (CH3)3NHCl + 2.16 mmol of HCl |
85.6 |
Molarity of H+ = [H+] = 2.16mmol/85.6mL = 0.025 M |
Required concentrations |
pH formula |
pH |
|
a |
Molarity of (CH3)3N, C = 0.06 M |
pH = 14 + log(Kb.C)½ pH = 14 + log(6.4 x10-5 x 0.06)½ |
11.29 |
b |
[(CH3)3NHCl] = 0.6mmol/46mL = 0.013 M [(CH3)3N] = 1.8mmol/46mL = 0.039 M |
pOH = pKb + log ([(CH3)3NHCl]/[(CH3)3N]) pOH = 4.19 + log(0.013/0.039) pOH = 3.713 pH = 14-pOH = 10.287 |
10.287 |
c |
[(CH3)3NHCl] = 1.2mmol/52mL = 0.023 M [(CH3)3N] = 1.2mmol/52mL = 0.023 M |
pOH = pKb + log ([(CH3)3NHCl]/[(CH3)3N]) pOH = 4.19 + log(0.023/0.023) pOH = 4.19 pH = 14-4.19 = 9.81 |
9.81 |
d |
[(CH3)3NHCl] = 1.8mmol/58mL = 0.031 M [(CH3)3N] = 0.6mmol/58mL =0.010 M |
pOH = pKb + log ([(CH3)3NHCl]/[(CH3)3N]) pOH = 4.19 + log(0.031/0.010) pOH = 4.681 pH = 14- = 9.319 |
9.319 |
e |
Molarity of salt, C = 2.4mmol/64mL =0.0375 M |
pH = 7 – {(pKb + log C)/2} pH = 7 – {(4.19 + log0.0375)/2} = |
5.618 |
f |
Molarity of H+ = [H+] = 2.16mmol/85.6mL =0.025 M |
pH = -log[H+] pH = -log0.025 = |
1.602 |
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)3N (a weak base; Kg = 6.40e-05)...
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 38.4 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 26.4 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL pH = (C) 12.0 mL pH = pH = 11.8 * x (d) 18.0 ml (e) 24.0 ml (f) 43.2 ml pH = pH = pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M HONH2 (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 43.2 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb=0.000540) with 0.100M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 ml (b) 6,0 ml. (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL (e) 24.0 ml (f) 38.4ml
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.400-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 5.3 mL (c) 10.5 mL pH = pH = pH = (d) 15.8 ml (e) 21.0 mL (f) 27.3 mL pH = pH = pH =
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...