Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
(a) 0.0 mL pH =
(b) 6.0 mL pH =
(c) 12.0 mL pH =
(d) 18.0 mL pH =
(e) 24.0 mL pH =
(f) 38.4 mL pH =
a)when 0.0 mL of HBr is added
(CH3)3N dissociates as:
(CH3)3N +H2O -----> (CH3)3NH+ + OH-
4*10^-2 0 0
4*10^-2-x x x
Kb = [(CH3)3NH+][OH-]/[(CH3)3N]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((6.4*10^-5)*4*10^-2) = 1.6*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Kb = x*x/(c-x)
6.4*10^-5 = x^2/(4*10^-2-x)
2.56*10^-6 - 6.4*10^-5 *x = x^2
x^2 + 6.4*10^-5 *x-2.56*10^-6 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 6.4*10^-5
c = -2.56*10^-6
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 1.024*10^-5
roots are :
x = 1.568*10^-3 and x = -1.632*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 1.568*10^-3
So, [OH-] = x = 1.568*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.568*10^-3)
= 2.8046
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.8046
= 11.1954
Answer: 11.20
b)when 6.0 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 6 mL
M((CH3)3N) = 0.04 M
V((CH3)3N) = 60 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 6 mL = 0.6 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.04 M * 60 mL = 2.4 mmol
We have:
mol(HBr) = 0.6 mmol
mol((CH3)3N) = 2.4 mmol
0.6 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 1.8 mmol
Volume of Solution = 6 + 60 = 66 mL
[(CH3)3N] = 1.8 mmol/66 mL = 0.0273 M
[(CH3)3NH+] = 0.6 mmol/66 mL = 0.0091 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {9.091*10^-3/2.727*10^-2}
= 3.717
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.7167
= 10.2833
Answer: 10.28
c)when 12.0 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 12 mL
M((CH3)3N) = 0.04 M
V((CH3)3N) = 60 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 12 mL = 1.2 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.04 M * 60 mL = 2.4 mmol
We have:
mol(HBr) = 1.2 mmol
mol((CH3)3N) = 2.4 mmol
1.2 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 1.2 mmol
Volume of Solution = 12 + 60 = 72 mL
[(CH3)3N] = 1.2 mmol/72 mL = 0.0167 M
[(CH3)3NH+] = 1.2 mmol/72 mL = 0.0167 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {1.667*10^-2/1.667*10^-2}
= 4.194
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.1938
= 9.8062
Answer: 9.81
d)when 18.0 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 18 mL
M((CH3)3N) = 0.04 M
V((CH3)3N) = 60 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 18 mL = 1.8 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.04 M * 60 mL = 2.4 mmol
We have:
mol(HBr) = 1.8 mmol
mol((CH3)3N) = 2.4 mmol
1.8 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 0.6 mmol
Volume of Solution = 18 + 60 = 78 mL
[(CH3)3N] = 0.6 mmol/78 mL = 0.0077 M
[(CH3)3NH+] = 1.8 mmol/78 mL = 0.0231 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {2.308*10^-2/7.692*10^-3}
= 4.671
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.6709
= 9.3291
Answer: 9.33
e)when 24.0 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 24 mL
M((CH3)3N) = 0.04 M
V((CH3)3N) = 60 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 24 mL = 2.4 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.04 M * 60 mL = 2.4 mmol
We have:
mol(HBr) = 2.4 mmol
mol((CH3)3N) = 2.4 mmol
2.4 mmol of both will react to form (CH3)3NH+ and H2O
(CH3)3NH+ here is strong acid
(CH3)3NH+ formed = 2.4 mmol
Volume of Solution = 24 + 60 = 84 mL
Ka of (CH3)3NH+ = Kw/Kb = 1.0E-14/6.4E-5 = 1.563*10^-10
concentration of(CH3)3NH+,c = 2.4 mmol/84 mL = 0.0286 M
(CH3)3NH+ + H2O -----> (CH3)3N + H+
2.857*10^-2 0 0
2.857*10^-2-x x x
Ka = [H+][(CH3)3N]/[(CH3)3NH+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.563*10^-10)*2.857*10^-2) = 2.113*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.113*10^-6 M
[H+] = x = 2.113*10^-6 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.113*10^-6)
= 5.6751
Answer: 5.68
f)when 38.4 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 38.4 mL
M((CH3)3N) = 0.04 M
V((CH3)3N) = 60 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 38.4 mL = 3.84 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.04 M * 60 mL = 2.4 mmol
We have:
mol(HBr) = 3.84 mmol
mol((CH3)3N) = 2.4 mmol
2.4 mmol of both will react
excess HBr remaining = 1.44 mmol
Volume of Solution = 38.4 + 60 = 98.4 mL
[H+] = 1.44 mmol/98.4 mL = 0.0146 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.463*10^-2)
= 1.8346
Answer: 1.83
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05)...
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M
C6H5NH2 (a weak base;
Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after
the following volumes of titrant have been added:
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)3N (a weak base; Kg = 6.40e-05) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (а) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL pH pH pH (d) 18.0 mL (e) 24.0 mL (f) 45.6 mL рH - рH: = pH
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M HONH2 (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.400-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 5.3 mL (c) 10.5 mL pH = pH = pH = (d) 15.8 ml (e) 21.0 mL (f) 27.3 mL pH = pH = pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M HONH2 (a weak base; Kb = 1.10e-08) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 43.2 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 26.4 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL pH = (C) 12.0 mL pH = pH = 11.8 * x (d) 18.0 ml (e) 24.0 ml (f) 43.2 ml pH = pH = pH =