a)when 0.0 mL of HBr is added
(CH3)3N dissociates as:
(CH3)3N +H2O -----> (CH3)3NH+ + OH-
7*10^-2 0 0
7*10^-2-x x x
Kb = [(CH3)3NH+][OH-]/[(CH3)3N]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((6.4*10^-5)*7*10^-2) = 2.117*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Kb = x*x/(c-x)
6.4*10^-5 = x^2/(7*10^-2-x)
4.48*10^-6 - 6.4*10^-5 *x = x^2
x^2 + 6.4*10^-5 *x-4.48*10^-6 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 6.4*10^-5
c = -4.48*10^-6
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 1.792*10^-5
roots are :
x = 2.085*10^-3 and x = -2.149*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 2.085*10^-3
So, [OH-] = x = 2.085*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (2.085*10^-3)
= 2.6809
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.6809
= 11.3191
Answer: 11.32
b)when 5.3 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 5.3 mL
M((CH3)3N) = 0.07 M
V((CH3)3N) = 30 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 5.3 mL = 0.53 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.07 M * 30 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HBr) = 0.53 mmol
mol((CH3)3N) = 2.1 mmol
0.53 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 1.57 mmol
Volume of Solution = 5.3 + 30 = 35.3 mL
[(CH3)3N] = 1.57 mmol/35.3 mL = 0.0445 M
[(CH3)3NH+] = 0.53 mmol/35.3 mL = 0.015 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {1.501*10^-2/4.448*10^-2}
= 3.722
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.7222
= 10.2778
Answer: 10.28
c)when 10.5 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 10.5 mL
M((CH3)3N) = 0.07 M
V((CH3)3N) = 30 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 10.5 mL = 1.05 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.07 M * 30 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HBr) = 1.05 mmol
mol((CH3)3N) = 2.1 mmol
1.05 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 1.05 mmol
Volume of Solution = 10.5 + 30 = 40.5 mL
[(CH3)3N] = 1.05 mmol/40.5 mL = 0.0259 M
[(CH3)3NH+] = 1.05 mmol/40.5 mL = 0.0259 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {2.593*10^-2/2.593*10^-2}
= 4.194
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.1938
= 9.8062
Answer: 9.81
d)when 15.8 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 15.8 mL
M((CH3)3N) = 0.07 M
V((CH3)3N) = 30 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 15.8 mL = 1.58 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.07 M * 30 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HBr) = 1.58 mmol
mol((CH3)3N) = 2.1 mmol
1.58 mmol of both will react
excess (CH3)3N remaining = 0.52 mmol
Volume of Solution = 15.8 + 30 = 45.8 mL
[(CH3)3N] = 0.52 mmol/45.8 mL = 0.0114 M
[(CH3)3NH+] = 1.58 mmol/45.8 mL = 0.0345 M
They form basic buffer
base is (CH3)3N
conjugate acid is (CH3)3NH+
Kb = 6.4*10^-5
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-5)
= 4.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 4.194+ log {3.45*10^-2/1.135*10^-2}
= 4.676
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.6765
= 9.3235
Answer: 9.32
e)when 21.0 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 21 mL
M((CH3)3N) = 0.07 M
V((CH3)3N) = 30 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 21 mL = 2.1 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.07 M * 30 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HBr) = 2.1 mmol
mol((CH3)3N) = 2.1 mmol
2.1 mmol of both will react to form (CH3)3NH+ and H2O
(CH3)3NH+ here is strong acid
(CH3)3NH+ formed = 2.1 mmol
Volume of Solution = 21 + 30 = 51 mL
Ka of (CH3)3NH+ = Kw/Kb = 1.0E-14/6.4E-5 = 1.563*10^-10
concentration of(CH3)3NH+,c = 2.1 mmol/51 mL = 0.0412 M
(CH3)3NH+ + H2O -----> (CH3)3N + H+
4.118*10^-2 0 0
4.118*10^-2-x x x
Ka = [H+][(CH3)3N]/[(CH3)3NH+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.563*10^-10)*4.118*10^-2) = 2.536*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.536*10^-6 M
[H+] = x = 2.536*10^-6 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.536*10^-6)
= 5.5958
Answer: 5.60
f)when 27.3 mL of HBr is added
Given:
M(HBr) = 0.1 M
V(HBr) = 27.3 mL
M((CH3)3N) = 0.07 M
V((CH3)3N) = 30 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.1 M * 27.3 mL = 2.73 mmol
mol((CH3)3N) = M((CH3)3N) * V((CH3)3N)
mol((CH3)3N) = 0.07 M * 30 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HBr) = 2.73 mmol
mol((CH3)3N) = 2.1 mmol
2.1 mmol of both will react
excess HBr remaining = 0.63 mmol
Volume of Solution = 27.3 + 30 = 57.3 mL
[H+] = 0.63 mmol/57.3 mL = 0.011 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.099*10^-2)
= 1.9588
Answer: 1.96
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.400-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH a...
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added:
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.40e-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 38.4 mL pH =
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M C6H5NH, (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 5.3 mL (c) 10.5 mL pH = pH = pH = (d) 15.8 ml (e) 21.0 mL (f) 23.1 ml pH = pH = pH =
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 5.3 mL pH = (c) 10.5 mL pH = (d) 15.8 mL pH = (e) 21.0 mL pH = (f) 23.1 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)3N (a weak base; Kg = 6.40e-05) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (а) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL pH pH pH (d) 18.0 mL (e) 24.0 mL (f) 45.6 mL рH - рH: = pH
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL (c) 12.0 mL (d) 18.0 mL
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M NH3 (a weak base; Kb = 1.80e-05) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 20.8 mL pH =
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 40.8 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M (CH3)2NH (a weak base; Kb = 0.000540) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH = please help :) I'm super confused