Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M
C2H5NH2 (a weak base;
Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after
the following volumes of titrant have been added:
(a) 0.0 mL pH = |
(b) 5.3 mL pH = |
(c) 10.5 mL pH = |
(d) 15.8 mL pH = |
(e) 21.0 mL pH = |
(f) 23.1 mL pH = |
1)when 0.0 mL of HI is added
C2H5NH2 dissociates as:
C2H5NH2 +H2O
-----> C2H5NH3+
+ OH-
3*10^-2
0 0
3*10^-2-x
x x
Kb = [C2H5NH3+][OH-]/[C2H5NH2]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((6.4*10^-4)*3*10^-2) = 4.382*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Kb = x*x/(c-x)
6.4*10^-4 = x^2/(3*10^-2-x)
1.92*10^-5 - 6.4*10^-4 *x = x^2
x^2 + 6.4*10^-4 *x-1.92*10^-5 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 6.4*10^-4
c = -1.92*10^-5
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 7.721*10^-5
roots are :
x = 4.073*10^-3 and x = -4.713*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 4.073*10^-3
So, [OH-] = x = 4.073*10^-3 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (4.073*10^-3)
= 2.39
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.39
= 11.61
Answer: 11.61
2)when 5.3 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.1 M
V(HI) = 5.3 mL
M(C2H5NH2) = 0.03 M
V(C2H5NH2) = 70 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.1 M * 5.3 mL = 0.53 mmol
mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)
mol(C2H5NH2) = 0.03 M * 70 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HI) = 0.53 mmol
mol(C2H5NH2) = 2.1 mmol
0.53 mmol of both will react
excess C2H5NH2 remaining = 1.57 mmol
Volume of Solution = 5.3 + 70 = 75.3 mL
[C2H5NH2] = 1.57 mmol/75.3 mL = 0.0208 M
[C2H5NH3+] = 0.53 mmol/75.3 mL = 0.007 M
They form basic buffer
base is C2H5NH2
conjugate acid is C2H5NH3+
Kb = 6.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-4)
= 3.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.194+ log {7.039*10^-3/2.085*10^-2}
= 2.722
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.7222
= 11.2778
Answer: 11.28
3)when 10.5 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.1 M
V(HI) = 10.5 mL
M(C2H5NH2) = 0.03 M
V(C2H5NH2) = 70 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.1 M * 10.5 mL = 1.05 mmol
mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)
mol(C2H5NH2) = 0.03 M * 70 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HI) = 1.05 mmol
mol(C2H5NH2) = 2.1 mmol
1.05 mmol of both will react
excess C2H5NH2 remaining = 1.05 mmol
Volume of Solution = 10.5 + 70 = 80.5 mL
[C2H5NH2] = 1.05 mmol/80.5 mL = 0.013 M
[C2H5NH3+] = 1.05 mmol/80.5 mL = 0.013 M
They form basic buffer
base is C2H5NH2
conjugate acid is C2H5NH3+
Kb = 6.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-4)
= 3.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.194+ log {1.304*10^-2/1.304*10^-2}
= 3.194
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.1938
= 10.8062
Answer: 10.81
4)when 15.8 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.1 M
V(HI) = 15.8 mL
M(C2H5NH2) = 0.03 M
V(C2H5NH2) = 70 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.1 M * 15.8 mL = 1.58 mmol
mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)
mol(C2H5NH2) = 0.03 M * 70 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HI) = 1.58 mmol
mol(C2H5NH2) = 2.1 mmol
1.58 mmol of both will react
excess C2H5NH2 remaining = 0.52 mmol
Volume of Solution = 15.8 + 70 = 85.8 mL
[C2H5NH2] = 0.52 mmol/85.8 mL = 0.0061 M
[C2H5NH3+] = 1.58 mmol/85.8 mL = 0.0184 M
They form basic buffer
base is C2H5NH2
conjugate acid is C2H5NH3+
Kb = 6.4*10^-4
pKb = - log (Kb)
= - log(6.4*10^-4)
= 3.194
use:
pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}
= 3.194+ log {1.841*10^-2/6.061*10^-3}
= 3.676
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 3.6765
= 10.3235
Answer: 10.32
5)when 21.0 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.1 M
V(HI) = 21 mL
M(C2H5NH2) = 0.03 M
V(C2H5NH2) = 70 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.1 M * 21 mL = 2.1 mmol
mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)
mol(C2H5NH2) = 0.03 M * 70 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HI) = 2.1 mmol
mol(C2H5NH2) = 2.1 mmol
2.1 mmol of both will react to form C2H5NH3+ and H2O
C2H5NH3+ here is strong acid
C2H5NH3+ formed = 2.1 mmol
Volume of Solution = 21 + 70 = 91 mL
Ka of C2H5NH3+ = Kw/Kb = 1.0E-14/6.4E-4 = 1.562*10^-11
concentration ofC2H5NH3+,c = 2.1 mmol/91 mL = 0.0231 M
C2H5NH3+ + H2O
-----> C2H5NH2 +
H+
2.308*10^-2
0 0
2.308*10^-2-x
x x
Ka = [H+][C2H5NH2]/[C2H5NH3+]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.562*10^-11)*2.308*10^-2) = 6.005*10^-7
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 6.005*10^-7 M
[H+] = x = 6.005*10^-7 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (6.005*10^-7)
= 6.2215
Answer: 6.22
6)when 23.1 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.1 M
V(HI) = 23.1 mL
M(C2H5NH2) = 0.03 M
V(C2H5NH2) = 70 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.1 M * 23.1 mL = 2.31 mmol
mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)
mol(C2H5NH2) = 0.03 M * 70 mL = 2.1 mmol
We have:
mol(HI) = 2.31 mmol
mol(C2H5NH2) = 2.1 mmol
2.1 mmol of both will react
excess HI remaining = 0.21 mmol
Volume of Solution = 23.1 + 70 = 93.1 mL
[H+] = 0.21 mmol/93.1 mL = 0.0023 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.256*10^-3)
= 2.6467
Answer: 2.65
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640)...
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M C6H5NH, (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HIO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 5.3 mL (c) 10.5 mL pH = pH = pH = (d) 15.8 ml (e) 21.0 mL (f) 23.1 ml pH = pH = pH =
27. Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 30.4 mL pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HCl. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.0 mL pH = (c) 12.0 mL pH = (d) 18.0 mL pH = (e) 24.0 mL pH = (f) 26.4 mL pH =
Consider the titration of 30.0 mL of 0.0700 M (CH3)3N (a weak base; Kb = 6.400-05) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 5.3 mL (c) 10.5 mL pH = pH = pH = (d) 15.8 ml (e) 21.0 mL (f) 27.3 mL pH = pH = pH =
Part 1.) Consider the titration of 50.0 mL of 0.0500 M C2H5NH2 (a weak base; Kb = 0.000640) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 6.3 mL pH = (c) 12.5 mL pH = (d) 18.8 mL pH = (e) 25.0 mL pH = (f) 42.5 mL pH = Part 2.) A solution of Na3PO4 is added dropwise to a solution that is 0.0613 M...
Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C6H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: Consider the titration of 60.0 mL of 0.0400 M C H5NH2 (a weak base; Kb = 4.30e-10) with 0.100 M HBr. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (C) 12.0 mL (b) 6.0 mL pH = pH = x pH...
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M NH3 (a weak base; Kb = 1.80e-05) with 0.100 M HI. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 20.8 mL pH =
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: a) 0.0 ml b) 4.0 ml c) 8.0 ml d) 12.0 ml e) 16.0 ml f) 24.0 ml
Consider the titration of 80.0 mL of 0.0200 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH = (b) 4.0 mL pH = (c) 8.0 mL pH = (d) 12.0 mL pH = (e) 16.0 mL pH = (f) 24.0 mL p H =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.0600 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HBrO4. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL (b) 6.0 mL pH = (C) 12.0 mL pH = pH = 11.8 * x (d) 18.0 ml (e) 24.0 ml (f) 43.2 ml pH = pH = pH =