For 5 units
Y= ax^b
a=100
x=5
b= -0.514573
Y=100(5)^-0.514573
Taking Log both side
LogY=Log100(5)^-0.514573
LogY=Log100 + (-0.514573)Log5 i.e Logab=Loga + Logb
LogY=2 + (-0.514573)(0.698970)
LogY=1.64032891
Y=Antilog1.64032891
Y=43.684655
Cummulative time for 5 units=5*43.684655
=218.24 hours
Total Labor Cost for 5 units=218.24*50
=$10912
For 6 units
Y= ax^b
a=100
x=6
b= -0.514573
Y=100(6)^-0.514573
Taking Log both side
LogY=Log100(6)^-0.514573
LogY=Log100 + (-0.514573)Log6 i.e Logab=Loga + Logb
LogY=2 + (-0.514573)(0..778151)
LogY=1.599585
Y=Antilog1.599585
Y=39.77269
Cummulative time for 6 units=6*39.77269
=238.64 hours
Total Labor Cost for 6 units=238.64*50
=$11932
For 7 units
Y= ax^b
a=100
x=7
b= -0.514573
Y=100(7)^-0.514573
Taking Log both side
LogY=Log100(7)^-0.514573
LogY=Log100 + (-0.514573)Log7 i.e Logab=Loga + Logb
LogY=2 + (-0.514573)(0.845098)
LogY=1.565135
Y=Antilog1.565135
Y=36.73965
Cummulative time for 7 units=7*36.73965
=257.18 hours
Total Labor Cost for 7 units=257.18*50
=$12859
Refer to the table below. Assume that the company involved now finds that the learning rate...
Refer to the table below. Assume that the company involved now finds that the learning rate is 85 percent. The 85 percent learning rate coefficient is-0.234465; that is b-0.234465 in the formula Required Using the formula, Y= aX. compute the labor time and costs for 5, 6, and 7 units. (Round your intermediate calculations (except for coefficient) and final answers to 2 decimal places.) ime Required to roduce the Xth Unit (i.e., the last Cumulative Total Time in Labor Hours(2)...
Refer to the table below. Assume that the company involved now finds that the learning rate is 92 percent. The 92 percent learning rate coefficient is −0.120294; that is b = −0.120294 in the formula Y = aXb. Using the formula, Y = aXb, compute the labor time and costs for 5, 6, and 7 units. Unit Produced (X) Labor Time Required to Produce the Xth Unit (i.e., the last single unit produced)1 (Y) Cumulative Total Time in Labor- Hours(2)...
Refer to the table below. Assume that the company involved now finds that the learning rate is 91 percent. The 91 percent learning rate coefficient is −0.136062; that is b = −0.136062 in the formula Y = aXb. Required: Using the formula, Y = aXb, compute the labor time and costs for 5, 6, and 7 units. (Round your intermediate calculations (except for coefficient) and final answers to 2 decimal places.) Unit Produced (X) Labor Time Required to Produce the...
Refer to the table below. Assume that the company involved now finds that the learning rate is 78 percent, instead of 80 percent. The 78 percent learning rate coefficient is -0.358454; that is b= -0.358454 in the formula Y= axb. Required: Using the formula, Y= axb, compute the labor time and costs for 2 to 8 units. (Round your intermediate calculations (except for coefficient) and final answers to 2 decimal places.) Answer is not complete. Unit Produced (X) Labor Time...
Krylon Company purchases eight special tools annually from CO., Inc. The price of these tools has increased each year, reaching $230,000 per unit last year. Because the purchase price has increased significantly, Krylon management has asked for a cost estimate to produce the tools in its own facilities. A team of employees from the engineering, manufacturing, and accounting departments has prepared a report for management that includes the following estimate to produce the first unit. Additional production employees will be...
anyone who understands advanced math, please help! 13 The graph below approximates the rate of change of the price of tomatoes over a 60-month period, where p(t) is the price of a pound of tomatoes and is time (in months). 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 0.07 0.06 p'(t) 0.05 0 15 24 0.04 30 0.06 0 -0.02 0 0.06 25 26 27 0.03 45 p'(t) (dollars per month) 0.02 60 0.01 28 0 0 10...