A 15.0 mL sample of 0.21 M nitrous acid (HNO2), Ka = 4.6x10-4) is titrated with 0.15 M NaOH. Calculate the pH after the addition of the following volumes of base:
a. 0.00 mL
b. 10.00 mL
c. 21.00 mL
d. 25.00 mL
a)when 0.0 mL of NaOH is added
HNO2 dissociates as:
HNO2 -----> H+ + NO2-
0.21 0 0
0.21-x x x
Ka = [H+][NO2-]/[HNO2]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((4.6*10^-4)*0.21) = 9.829*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
4.6*10^-4 = x^2/(0.21-x)
9.66*10^-5 - 4.6*10^-4 *x = x^2
x^2 + 4.6*10^-4 *x-9.66*10^-5 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 4.6*10^-4
c = -9.66*10^-5
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 3.866*10^-4
roots are :
x = 9.601*10^-3 and x = -1.006*10^-2
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 9.601*10^-3
use:
pH = -log [H+]
= -log (9.601*10^-3)
= 2.0177
Answer: 2.02
b)when 10.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.21 M
V(HNO2) = 15 mL
M(NaOH) = 0.15 M
V(NaOH) = 10 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.21 M * 15 mL = 3.15 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.15 M * 10 mL = 1.5 mmol
We have:
mol(HNO2) = 3.15 mmol
mol(NaOH) = 1.5 mmol
1.5 mmol of both will react
excess HNO2 remaining = 1.65 mmol
Volume of Solution = 15 + 10 = 25 mL
[HNO2] = 1.65 mmol/25 mL = 0.066M
[NO2-] = 1.5/25 = 0.06M
They form acidic buffer
acid is HNO2
conjugate base is NO2-
Ka = 4.6*10^-4
pKa = - log (Ka)
= - log(4.6*10^-4)
= 3.337
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 3.337+ log {6*10^-2/6.6*10^-2}
= 3.296
Answer: 3.30
c)when 21.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.21 M
V(HNO2) = 15 mL
M(NaOH) = 0.15 M
V(NaOH) = 21 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.21 M * 15 mL = 3.15 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.15 M * 21 mL = 3.15 mmol
We have:
mol(HNO2) = 3.15 mmol
mol(NaOH) = 3.15 mmol
3.15 mmol of both will react to form NO2- and H2O
NO2- here is strong base
NO2- formed = 3.15 mmol
Volume of Solution = 15 + 21 = 36 mL
Kb of NO2- = Kw/Ka = 1*10^-14/4.6*10^-4 = 2.174*10^-11
concentration ofNO2-,c = 3.15 mmol/36 mL = 0.0875M
NO2- dissociates as
NO2- + H2O -----> HNO2 + OH-
0.0875 0 0
0.0875-x x x
Kb = [HNO2][OH-]/[NO2-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((2.174*10^-11)*8.75*10^-2) = 1.379*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 1.379*10^-6 M
[OH-] = x = 1.379*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.379*10^-6)
= 5.8604
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.8604
= 8.1396
Answer: 8.14
d)when 25.0 mL of NaOH is added
Given:
M(HNO2) = 0.21 M
V(HNO2) = 15 mL
M(NaOH) = 0.15 M
V(NaOH) = 25 mL
mol(HNO2) = M(HNO2) * V(HNO2)
mol(HNO2) = 0.21 M * 15 mL = 3.15 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.15 M * 25 mL = 3.75 mmol
We have:
mol(HNO2) = 3.15 mmol
mol(NaOH) = 3.75 mmol
3.15 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 0.6 mmol
Volume of Solution = 15 + 25 = 40 mL
[OH-] = 0.6 mmol/40 mL = 0.015 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.5*10^-2)
= 1.8239
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.8239
= 12.1761
Answer: 12.18
A 15.0 mL sample of 0.21 M nitrous acid (HNO2), Ka = 4.6x10-4) is titrated with...
A 15.0 mL sample of 0.21 M nitrous acid (HNO2), Kg = 4.6x10-4) is titrated with 0.15 M NaOH. Calculate the pH after the addition of the following volumes of base: a. 0.00 mL b. 10.00 mL c. 21.00 mL d. 25.00 mL
A 15.0 mL sample of 0.21 M HNO3 is titrated with 0.15 M LiOH. Calculate the pH after the addition of the following volumes of base: a. 0.00 mL b. 10.00 mL c. 21.00 mL d. 25.00 mL
A 15.0 mL sample of 0.21 M HNO3 is titrated with 0.15 M LiOH. Calculate the pH after the addition of the following volumes of base: a. 0.00 mL b. 10.00 mL c. 21.00 mL d. 25.00 mL
50.0 mL of 0.090 M nitrous acid (HNO2, Ka = 7.1 x 10-4), is titrated with 0.100 M NaOH, requiring 45.0 mL of strong base to reach the equivalence point. (a) What will be the pH after 35.0 mL of NaOH have been added? (b) What will be the pH at the equivalence point? (c) What will be the pH after 60.0 mL of NaOH have been added?
Exactly 100 mL of 0.15 M nitrous acid (HNO2) are titrated with a 0.15 M NaOH solution. Calculate the pH for the point at which 100 mL of the base has been added. Show all calculations
2. A sample of 50 ml of nitrous acid (KA = 5.6 x 10“) is titrated with 0.070 M NaOH. The equivalence point is reached after the addition of 43.2 ml of the strong base. a) (3 marks) What is the pH of the solution at the equivalence point? b) (3 marks) What is the pH of the solution after 50 ml of NaOH has been added to the original nitrous acid solution?
2. A sample of 65 ml of nitrous acid (KA = 5.6 x 104) is titrated with 0.075 M NaOH. The equivalence point is reached after the addition of 44.5 ml of the strong base. a) (3 marks) What is the pH of the solution at the equivalence point? b) (3 marks) What is the pH of the solution after 60 ml of NaOH has been added to the original nitrous acid solution?
Find the pH during the titration of 20.00 mL of 0.2320 M nitrous acid, HNO2 (Ka = 7.1 ✕ 10-4), with 0.2320 M NaOH solution after the following additions of titrant. (a) 0 mL (b) 10.00 mL (c) 15.00 mL (d) 19.00 mL (e) 19.95 mL (f) 20.00 mL (g) 20.05 mL (h) 25.00 mL
2. A sample of 60 ml of nitrous acid (KA= 5.6 x 104) is titrated with 0.075 M NaOH. The equivalence point is reached after the addition of 45.8 ml of the strong base. a) (3 marks) What is the pH of the solution at the equivalence point? I b) (3 marks) What is the pH of the solution after 60 ml of NaOH has been added to the original nitrous acid solution?
5. Exactly 100 mL of 0.15 M nitrous acid (HNO2) are titrated with a 0.15 M NaOH solution. Calculate the pH for [10 pts] the point at which 100 mL of the base has been added. 5. Exactly 100 mL of 0.15 M nitrous acid (HNO2) are titrated with a 0.15 M NaOH solution. Calculate the pH for [10 pts] the point at which 100 mL of the base has been added.