ANSWER.
20) Calculation of rate of infusion.
Formula
Rate(ml/hr) = Volume(ml) /Time(hr).
Calculation of volume(ml).
Formula =Desired dose(D) /Dose in hand (H) * Quantity(Q).
Here
Ordered dose = 5 mcg/kg/min.
Weight of the patient = 205 lbs.
Convert lbs to kg for calculation
1 lbs = 0.454 kg.
Weight of the patient = 205 * 0.454
= 93.07 kg.
Desired dose (D) = 5 * 93.07
= 465.3 mcg.
Convert mcg to mg for calculation
1 mcg = 0.001 mg.
So
Desired dose(D) = 465.3 * 0.001
= 0.47 mg.
Dose in hand (H) = 200 mg.
Quantity (Q) = 250 ml.
As per above formula
Volume(ml) of drug required = D/H * Q
= 0.47/200 * 250
= 0.002 * 250
= 0.5 ml/min.
Convert ml/min to ml/hr by multiply with 60.
Rate (ml/hr) = 0.5 * 60
= 30 ml/hr.
21) Calculation of mcg/min patient is receiving.
Formula
mcg/min = Rate / Volume of the bag * Total amount drug.
Here
Rate = 15 ml/hr.
Volume of the bag = 500 ml.
Total amount of drug = 50 mg.
As per above formula
mcg /min = 15 / 500 * 50
= 0.03 * 50
= 1.5 mg/hr.
Convert mg/hr to mcg/min
1 mg = 1000 mcg.
1 hr = 60 min.
So
1.5 mg/hr = 1.5 * 1000 /60
= 1500 / 60
= 25 mcg/min.
TPHONE FOR DRE Sup SCAN gite Nitrprussids Gmg mute Contnuous nfusicon For apatief e 2O5165. Nitprussicle...
Actions that damage a company and its employees should be stamped out, everyone would agree. But should the people responsible be stamped out, too? HBR CASE STUDY The Reign of Zero Tolerance by Ben Gerson "Mr. Pemberton?" manager. The guards had radioed her that the "Yes, that's me," Simon replied distractedly, his back turned. target wasn't putting up much resistance. "Your personal belongings will be messen The two burly gentlemen who had suddenly gered to your home later today," Sallie...