Arrival time (l)= 5 visitors every 6 minutes = 50 visitors per hour
Service time (m) = 1 visitor per minute = 60 visitors per hour
a) Average time spent in system Ws= 1/m-l = 1/60-50= 1/10 = 0.1 hr = 6 mins
b) Average no of visitors in system Ls=l/m-l = 50/(60-50)= 50/10 = 5 visitors
c) Average visitors waiting in queue Lq = l*Ls/m = 50*5/60 = 25/6 = 4.167 visitors
d) Average time spent in line Wq= l*Ws/m = (50*0.1)/60 = 0.083 hr = 5 mins
Utilization rate (p) = l/m = 50/60 = 0.833 = 83.3%
(1-p) = 1-0.833 =0.167
e)Probability that there is no visitor in system = (1-p)(p^0) = 0.167* 1 = 0.167
f) Percentage of time the ticketing clerk is busy = utilization rate = 83.3%
g) Probability that there are exactly 2 visitors in system = (p^2)*(1-p) = (0.833^2)*0.167 = 0.1158
h) If no of ticketing clerks (s) =2
Given,
M|M|2 model
Utilization p= l/sm = 50/(2*60)= 0.4167
1-p = 1-0.4167 = 0.5833
Also l/m= 50/60 = 0.833
Probability that no customer is in system Po= [(0.833)^0/0! + (0.833)^1/1! + (0.833)^2/2! (1/(1-0.4167))]^-1 = 0.4119
Utilization p= l/sm = 10/(2*15)= 0.33
Also l/m= 10/15 = 2/3 = 0.66
Probability that no customer is in system Po= [(0.66)^0/0! + (0.66)^1/1! + (0.66)^2/2! (1/(1-0.33))]^-1 = 0.507
Average visitors waiting in queue Lq = Po (l/m)^s*0.4167/ (2)!(1-0.4167)^2 = (0.4119*(0.833^2)*0.4167) / (2*(0.833^2)) = 0.085 visitors
Average time spent in line Wq= Lq/l = 0.085/50 = 0.0017 hr = 0.102 mins
Average time spent in system Ws = Wq+ (1/m) = 0.0017 + (1/60) = 0.01836 hr = 1.102 mins
Average no of visitors in system Ls = l*Ws = 50*1.102 = 55.1 visitors
1. Visitors arrive at the ticket booth at the Metropolitan Museum at the rate of 5...
Suppose vehicles arrive at a single toll booth according to a Poisson process with a mean arrival rate of 8.4 veh/min. Their service times are exponentially distributed. The mean processing rate is 10 veh/min. a. What is the value of the utilization ratio? b. What is the average length of the queue? c. What is the average waiting time in the queue? d. What is the average time spent in the system?
Automobiles arrive at the drive-through window at the downtown Baton Rouge, Louisiana, post office at the rate of 2 every 10 minutes. The average service time is 1.5 minutes. The Poisson distribution is appropriate for the arrival rate and service times are negative exponentially distributed. q: If a second drive-through window, with its own server, were added, the average time a car is in the system = nothing minutes (round your response to two decimal places).
Aircraft arrive at the Mckinnon airport with a poisson distribution at a rate of one aircraft arrival every 35 minutes. What is the chance that at least 2 aircraft arrive in a 20-minute window of time?
Customers arrive at a suburban ticket outlet at the rate of 4 per hour on Monday mornings. This can be described by a Poisson distribution. Selling the tickets and providing general information takes an average of 12 minutes per customer, and varies exponentially. There is 1 ticket agent on duty on Mondays. Determine the System Utilization Question 12 options: .8 1.6 .4 .88 None of the Above Question 13 (1.5 points) Customers arrive at a suburban ticket outlet at the...
Aircraft arrive at the Mckinnon Airport with a Poisson distribution at a rate of one aircraft arrival every 25 minutes. What is the likelihood that at least 1 aircraft arrives in a 45-minute window of time?
Suppose AirOM passengers arrive to the check-in desk every 100 seconds (on average). The desk is staffed by a single ticketing agent, who takes 0.6 minutes (on average) to process a passenger. The arrivals follow a Poisson process and the service time is distributed exponentially. What is a passenger’s average waiting time (in seconds)? Enter a single number as your answer. If your final number is not integer, keep two decimal places in your answer.
Voters arrive at a polling booth in a remote Queensland town at an average rate of 30 per hour. There are two candidates contesting the election and the town is divided. Candidate A is far more popular, and is known that any voter will vote for her with probability 0.85. (a) The electoral officer arrived exactly 6 minutes late to open the booth, and one voter was waiting outside. What is the probability that the voter had been waiting for...
I need matlab code for solving this problem Clients arrive to a certain bank according to a Poisson Process. There is a single bank teller in the bank and serving to the clients. In that MIM/1 queieing system; clients arrive with A rate 8 clients per minute. The bank teller serves them with rate u 10 clients per minute. Simulate this queing system for 10, 100, 500, 1000 and 2000 clients. Find the mean waiting time in the queue and...
Consider the M/G/1 queue with FIFO service (see Homework 6) Assume that (1) the arrival rate is 1 customer per minute, and (2) the service times are exponentially distributed with average service time 45 seconds. 07. Find the server utilization 88. Find the average value of the waiting time (in minutes). 9. Find the probability that an arriving customer will wait in the queue for at least 1 minute. 10. Find the probability that an arriving customer who finds the...
A movie theater has four (4) auditoriums. Each of the four auditoriums plays a different film. The theater has a single ticket booth and a cashier who can maintain an average service rate of 280 movie patrons per hour. Patrons arrive at an average rate of 210 per hour and follow a Poisson distribution. Find the average number of moviegoers waiting in line to purchase a ticket. What percentage of the time is the cashier busy? What is the average...