1)when 0.0 mL of KOH is added
CH3CH2COOH dissociates as:
CH3CH2COOH -----> H+ + CH3CH2COO-
0.42 0 0
0.42-x x x
Ka = [H+][CH3CH2COO-]/[CH3CH2COOH]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((4.5*10^-4)*0.42) = 1.375*10^-2
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
4.5*10^-4 = x^2/(0.42-x)
1.89*10^-4 - 4.5*10^-4 *x = x^2
x^2 + 4.5*10^-4 *x-1.89*10^-4 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 4.5*10^-4
c = -1.89*10^-4
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 7.562*10^-4
roots are :
x = 1.352*10^-2 and x = -1.397*10^-2
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 1.352*10^-2
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.352*10^-2)
= 1.8689
2)when 10.0 mL of KOH is added
Given:
M(CH3CH2COOH) = 0.42 M
V(CH3CH2COOH) = 100 mL
M(KOH) = 1 M
V(KOH) = 10 mL
mol(CH3CH2COOH) = M(CH3CH2COOH) * V(CH3CH2COOH)
mol(CH3CH2COOH) = 0.42 M * 100 mL = 42 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 1 M * 10 mL = 10 mmol
We have:
mol(CH3CH2COOH) = 42 mmol
mol(KOH) = 10 mmol
10 mmol of both will react
excess CH3CH2COOH remaining = 32 mmol
Volume of Solution = 100 + 10 = 110 mL
[CH3CH2COOH] = 32 mmol/110 mL = 0.2909M
[CH3CH2COO-] = 10/110 = 0.0909M
They form acidic buffer
acid is CH3CH2COOH
conjugate base is CH3CH2COO-
Ka = 4.5*10^-4
pKa = - log (Ka)
= - log(4.5*10^-4)
= 3.347
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 3.347+ log {9.091*10^-2/0.2909}
= 2.842
3)when 21.0 mL of KOH is added
Given:
M(CH3CH2COOH) = 0.42 M
V(CH3CH2COOH) = 100 mL
M(KOH) = 1 M
V(KOH) = 21 mL
mol(CH3CH2COOH) = M(CH3CH2COOH) * V(CH3CH2COOH)
mol(CH3CH2COOH) = 0.42 M * 100 mL = 42 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 1 M * 21 mL = 21 mmol
We have:
mol(CH3CH2COOH) = 42 mmol
mol(KOH) = 21 mmol
21 mmol of both will react
excess CH3CH2COOH remaining = 21 mmol
Volume of Solution = 100 + 21 = 121 mL
[CH3CH2COOH] = 21 mmol/121 mL = 0.1736M
[CH3CH2COO-] = 21/121 = 0.1736M
They form acidic buffer
acid is CH3CH2COOH
conjugate base is CH3CH2COO-
Ka = 4.5*10^-4
pKa = - log (Ka)
= - log(4.5*10^-4)
= 3.347
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 3.347+ log {0.1736/0.1736}
= 3.347
4)when 42.0 mL of KOH is added
Given:
M(CH3CH2COOH) = 0.42 M
V(CH3CH2COOH) = 100 mL
M(KOH) = 1 M
V(KOH) = 42 mL
mol(CH3CH2COOH) = M(CH3CH2COOH) * V(CH3CH2COOH)
mol(CH3CH2COOH) = 0.42 M * 100 mL = 42 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 1 M * 42 mL = 42 mmol
We have:
mol(CH3CH2COOH) = 42 mmol
mol(KOH) = 42 mmol
42 mmol of both will react to form CH3CH2COO- and H2O
CH3CH2COO- here is strong base
CH3CH2COO- formed = 42 mmol
Volume of Solution = 100 + 42 = 142 mL
Kb of CH3CH2COO- = Kw/Ka = 1*10^-14/4.5*10^-4 = 2.222*10^-11
concentration ofCH3CH2COO-,c = 42 mmol/142 mL = 0.2958M
CH3CH2COO- dissociates as
CH3CH2COO- + H2O -----> CH3CH2COOH + OH-
0.2958 0 0
0.2958-x x x
Kb = [CH3CH2COOH][OH-]/[CH3CH2COO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((2.222*10^-11)*0.2958) = 2.564*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.564*10^-6 M
[OH-] = x = 2.564*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (2.564*10^-6)
= 5.5911
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.5911
= 8.4089
5)when 60.0 mL of KOH is added
Given:
M(CH3CH2COOH) = 0.42 M
V(CH3CH2COOH) = 100 mL
M(KOH) = 1 M
V(KOH) = 60 mL
mol(CH3CH2COOH) = M(CH3CH2COOH) * V(CH3CH2COOH)
mol(CH3CH2COOH) = 0.42 M * 100 mL = 42 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 1 M * 60 mL = 60 mmol
We have:
mol(CH3CH2COOH) = 42 mmol
mol(KOH) = 60 mmol
42 mmol of both will react
excess KOH remaining = 18 mmol
Volume of Solution = 100 + 60 = 160 mL
[OH-] = 18 mmol/160 mL = 0.1125 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (0.1125)
= 0.9488
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 0.9488
= 13.0512
only 4 parts at a time
You are titrating 100.00 mL of 0.4200 M propanoic acid ( CH3CH2CO2H) with 1.000 M KOH...
Given that the pKa for the half equivalence point is = 5.5, and the pKa of Acetic acid is 4.76, what is the percent error? Is 4.76 the accepted value? and 5.5 the experimental? and so... |4.76-5.5| = -0.74 --------- ----- = 0.15546 ×100% = 15.55% |4.76| |4.76| Please verify I am correct. Vinegar Titration Curve / / 14.00 13.00 12.00 11.00 10.00 9.00 8.00 E 7.00 6.00 5.00 4.00 3.00 2.00 1.00 0.00 0.00 5.00 10.00 25.00 30.00...
1. The following graph is provided for the titration of 10.00 mL benzoic acid solution with a strong base. The concentration of NaOH is 0.100 M. A. Based on this graph given below, determine the Ka. B. Determine the molarity of the acid. Benzoic acid titration with 0.1 M NaOH 12.00 10.00 8.00 6.00 4.00 2.00 0.00 0.00 5.00 10.00 15.00 Volume of NaOH mL
1. The following graph is provided for the titration of 10.00 mL benzoic acid solution with a strong base. The concentration of NaOH is 0.100 M. A. Based on this graph given below, determine the Ka. B. Determine the molarity of the acid. Benzoic acid titration with 0.1 M NaOH 12.00 10.00 8.00 pH 6.00 4.00 2.00 0.00 0.00 5.00 10.00 15.00 Volume of NaOH mL
1. The following graph is provided for the titration of 10.00 mL benzoic acid solution with a strong base. The concentration of NaOH is 0.100 M. A. Based on this graph given below, determine the Ka. B. Determine the molarity of the acid. Benzoic acid titration with 0.1 M NaOH 12.00 10.00 8.00 6.00 4.00 2.00 0.00 0.00 5.00 10.00 15.00 Volume of NaOH mL
1. The following graph is provided for the titration of 10.00 mL benzoic acid solution with a strong base. The concentration of NaOH is 0.100 M. A. Based on this graph given below, determine the Ka. B. Determine the molarity of the acid. Benzoic acid titration with 0.1 M NaOH 12.00 10.00 8.00 6.00 4.00 2.00 0.00 0.00 5.00 10.00 15.00 Volume of NaOH mL
1. 50.00 mL of 0.1000 M propanoic acid (CH3CH2COOH – Ka = 1.34 X 10-5) is titrated with 0.2000 M KOH. Calculate the pH at the following points in the titration: 1) Initial pH – no KOH has been added. 2) 5.00 mL of KOH has been added. 3) 12.50 mL of KOH has been added. 4) At the equivalence point. (Calculate the volume of KOH to reach the equivalence point & identify a good indicator.) 5) Provide a sketch...
When 10.00 mL of 0.240 M HX (Ka = 4.31 10-5) is titrated with 0.120 M KOH, the pH will increase. Calculate the pH of the solution at each point in the titration. The pKw is 14.000 at this temperature. Volume of KOH (mL) pH 0.00 2.00 4.00 6.00 8.00 10.00 12.00 14.00 16.00 18.00 20.00 22.00 24.00 26.00 28.00
When 10.00 mL of 0.240 M HX (Ka = 2.29 x 10') is titrated with 0.120 M KOH, the pH will increase. Calculate the pH of the solution at each point in the titration. The pkw is 14.000 at this temperature. pH Volume of KOH (mL) 0.00 2.00 4.00 6.00 8.00 10.00 12.00 14.00 16.00 18.00 20.00 22.00 24.00 26.00 28.00
which is correct? please explain Identify the predominant reaction taking place in the solution at point A, 0 mL NaOH added. Acetic Acid Titration Curve 14.00 13.00 12.00 11.00 10.00 9.00 7.00 6.00 5.00 4.00 3.00 2.00 1.00 0.00 0.00 25.00 30.00 35.00 5.00 10.00 15.00 20.00 Volume NaOH (mL) HC2H302(aq) + OH - (aq)=C2H302-(aq) + H2O(1) HC2H302(aq) + H20(1) = C2H302 (aq) + H30+(aq) o C2H302 (aq) + H2O(1) = HC2H302(aq) + OH- (aq)
284 Report Sheet . Determination of the Dissociation Constant of a Weak Acid 2.96 2.99 4.37 4.55 C. Determination of pKof Unknown Acid First determination Second determination ml NaOH pH ml NaOH pH 0.00 mL 0.00 mL 1.00 mL 2.00 mL 2.00 mL 4.00 mL 3.64 3.00 mL 6.00 ml 3.97 4.00 mL 7.00 ml 4.17 5.00 ml 8.00 mL 6.00 mL 9.00 ml. 7.00 mL 9.50 mL 4.61 8.00 ml 10.00 ml 4.71 9.00 mL 10.50 ml 4.85 10.00...