a.)
Remember:
For series combination
Req = R1 + R2 + R3 +...............
for parallel combination
1/Req = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + ............
for 2 resistors in parallel it will be
Req = R1*R2/(R1+R2)
Using this Information:
Here R4 and R5 are in series, So
R45 = R4 + R5 = 10 + 4 = 14 Ohm
Here R2 and R3 are in series, So
R23 = R2 + R3 = 4 + 8 = 12 Ohm
Now R23 and R45 are in parallel, So
Rp = R23*R45/(R23 + R45)
Rp = 12*14/(14 + 12) = 6.46 Ohm
Now Rp and R1 are in series, So
Req = R1 + Rp
Req = 4.00 + 6.46
Req = 10.46 Ohms
b.)
Using ohm's law:
V = ieq*Req
ieq = Total current = V/Req
ieq = 5/10.46
ieq = 0.478 Amp = current through battery
c.)
Now remember in resistors parallel combination voltage distribution in each part will be same and in series combination current distribution in each resistor will be same. So
ieq = i1 = ip
ip = 0.478 Amp
Vp = ip*Rp = 0.478*6.46 = 3.088 V
Since R23 and R45 are in parallel, So
Vp = V23 = V45 = 3.088 V
V23 = 3.088 V
i23 = V23/R23 = 3.088/12 = 0.257 Amp
Since R2 and R3 are in series, So
i23 = i2 = i3
i2 = 0.257 Amp
V2 = i2*R2 =0.257*4
V2 = 1.028 V
V2 = 1.03 V = Voltage drop across R2 resistor
"Let me know if you have any query."
curses 2 25 Out analysis Find the equivalent resistance for this circuit. Write "Ohms" for units....
the voltage of the battery is 12V, and the values of
the resistances are R1=5 ohms, R2=10 ohms, R3= 15 ohms, and R4= 20
ohms.
Answer the following questions:
1. R1 and R3 are in :
2. R2 and R4 are in:
3 Compare the magnitude of the current through R2 and R3. which is
greater?
4. Compare the magnitude of the voltage across R1 and R3. which is
greater?
5. Compare the magnitude of the voltage across R2 and...
Consider the circuit below. R1 = 3 ohms, R2 = 6 ohms, R3 = 2
ohms, R4 = 4 ohms, and the battery has a voltage of 12 V. Answer
the following
Pick the best answer for each True/False answer
1. R1 and R2 will both have a voltage across each of 12V. True
or False.
2. R1 and R2 will both have the same current traveling through
them. True or False.
3. R3 and R4 will both have a...
In the circuit below, for R= 7412, find the equivalent resistance. (in (2) R R a 2R 3R 2R 2R bw Answer: In the circuit below, for R, = 480 S2, R2= 240 12, Rz= 480 N, RA= 240 s, and EMF=212 V. Find the current through R. (in mA). R RS w R2 R4 Answer: In the circuit below, for R = 480 N, R = 240 12, Rz= 480 N, RA= 240 N, and EMF=212 V. Find the...
In the circuit above, the battery has EMF of 12 V, R1 is 1 Ohm, R2 is 2 Ohms and R3 is 3 Ohms Find the power dissipated by R3Find the voltage drop across R1
(a) What is the equivalent
resistance of this circuit? That is, what would be the resistance
of a single resistor that would draw the same current and power as
this circuit does?
My answer: 135.1 OHMS
(b) What is the current in resistor “K”?
My answer: 0.114A
(c) What is the potential drop (voltage) across resistor
“M”?
(d) How much power is being delivered to resistor “N”?
(e) What is the current in resistor “O”?
Please help me with C,D,...
1) what is the equivalent resistance of this circuit?
2) what is the current through each resistor?
3) what is the voltage across each resistor?
1. What is the equivalent resistance of this circuit? 2. What is the current through each resistor? 3. What is the voltage across each resistor? R1 -WE Vbat = 24V + R2 3 twt twt 3 R3 -W- R4 (A) V) TR() RI 2 R2 6 R3 1 R44 V- IR A V... = 0
R1 = 4.5 ohms, R2 = 3.6 ohms, and R3 = 2.8 ohms
A) What is the equivalent resistance?
B) If these resistors are connected across a 12V battery, what's
the current through R3?
RI R2
Use the technique of simplifying this circuit using equivalent resistances into smaller, simpler circuits Given the following circuit: R1 R2 R3 R4 Vs E R5 If RI-36 Ω, R2 : 12 Ω, R3-12 Ω, R4 24 Ω, R5-12 Ω and Vs-9 Volts, determine the circuit equivalent resistance (REQ) and the circuit current (). Also calculate the branch currents through R2, R3, R4, and R5, and the voltage drops across R I, R2, R3, R4 and RS.
QUESTION 5 Consider the circuit diagram below. Choose the correct answers about the circuit below. More than one may be correct. R2 = 5760 W R576 w А R = 576 120 V The equivalent resistance of the circuit is 864 Ohms. The voltage across the resistor R1 moving clockwise from the positive side of the battery is equal to the voltage across the parallel combination of R2 and R3, 60 V. The current supplied by the battery is 0.14...
In the circuit below,
a) Find the equivalent resistance in the circuit
b) Find the current through the 80 resistor
c) Find the power delivered to all elements and show that power
is conserved
PLEASE INCLUDE A DETAILED EXPLANATION
In the circuit below, R2 = 3602R2 = 400, R2 = 8092, R2 = 24092, and E = 120 V R1 R4 ww E R2 R3