from the circuit
r4 and r5 are in parallel
r45 = 2*3/(2+3) = 1.2 ohm
r6 and r7 are also in parallel
r67 = 7*9/(7+9) = 3.94 ohm
r2 and r45 are in series
r245 = 1.2+10 = 11.2 ohm
r3 and r67 are in series
r367 = 3.94+8 = 11.94 ohm
r245 and r367 are in parallel
r234567 = 11.2*11.94/(11.2+11.94) = 5.78 ohm
r1 and r234567 are in series
r tot = 5+5.78 = 10.78 ohm
total current i tot = 12/10.78 = 1.113 A
current across r1 = 1.113 A
voltage across r1 is v1 = 1.113*5 = 5.565 V
i234567 = 1.113 A
v234567 = 12-5.565 = 6.435 V
in parallel voltage is same and in series current is same
v245 = v367 = 6.435 V
i245 = 6.435/11.2 = 0.575 A
i2 = 0.575 A
v2 = 0.575*10 = 5.75 V
i45 = 0.575 A
v45 = 0.575*1.2 = 0.69 V
v4 = v5 = 0.69 V
i4 = 0.69/2 = 0.345 A
i5 = 0.69/3 = 0.23 A
i367 = 6.435/11.94 = 0.539 A
i3 = 0.539 A
v3 = 0.539*8 = 4.312 V
i67 = 0.539 A
v67 = 0.539*3.94 = 2.123V
v6 = v7 = 2.123 V
i6 = 2.123/7 = 0.303 A
i7 = 2.123/9 = 0.236 A
M w R6 V1 w R7 For the circuit in the figure above, Vi=12 V. Ri=50,...
RS w RE R3 VI WW R7 For the circuit in the figure above, Vi=12 V.R, -50. Ry -100, R, -8 0, R=20 R$ - 3. R-70 and Ry -90. What are the currents through and potentials across each of the resistors?
for the circuit in the figure above, what are the currents
through and potential's across each of the resistors?
RS RG w RT For the circuit in the figure above. V - 12 V. R2 -5 0.12 -10 . R3 - 8 OR-20Rs - 3 . R - 70. and Ry - 90. What are the currents through and potentials across each of the resistors?
W V For the circuit in the figure above. V 12 V, R; = 50, R - 100, R, -8 OR-20, R9 - 30. R. -70, and Ry = 90. What are the currents through and potentials across each of the resistors?
vi Ri ii V3 R4 V5 Rs jis R7 In the circuit, Vg = 126 V, R2 = 9 Ohm, R3 = 7 Ohm, R4 = 4 Ohm, R5 = 29 Ohm, R6 = 10 Ohm and R7 = 7 Ohm. The current i2 = 3 A. (A) What is the resistance R1? (unit: Ohm) 23.04Ohm Submit Answer Incorrect. Tries 2/5 Previous Tries (B) What is the power supplied by the voltage source Vg into the circuit? (unit: W) Submit...
For the circuit in the figure above V-12 V.R, -50. R2-10 0.R - BOR-20. Rx - 30. R. - 7 and Ry 90. What are the currents through and potentials across each of the resistors TTTA 3120 * T... 13
6. Find Vi in the following circuit if VR2 3 V, I -2 A, RI 100 , and R2 50 . Ry VR R.y 7. What is the output voltage (Vo) of the summing op-amp below? 1000 kn 200 k2 50 k2 +5 V 100 k2 -5 V V. out 8. For the operational amplifier circuit depicted below: a. Determine Vout in terms of the resistors: Ri, R2, R3, R4 and I R1 qut R- (current source) for the operational...
V1 R7 R9 12V R3 R8 R11 R1 R2 R10 13 5A R6 R4 12 1A 10A 14 R5 R12 7A V3 12V 15 8A V2 12V For the circuit shown in the above figure 1) Calculate the currents in the voltage sources V2 and V3 2) Calculate the current in the resistor R12.
R1 R5 R3 R6 R2 R4 R7 AMPS (A) OHMS (S2) WATTS (W) VOLTS (V) ET- IT 4A R1 .000084012 R2-120,000m2P2 R3- 21,500m2 R4 = .0385kf2 Rs= 150Ω 12- 13 = 15 = P6- R7 60Ω
V1= 8V @node above R1
V2=4.64V @node between R6 and R7
V3=16.96V @node between R7 and R8
2. For the circuit shown below, the resistance values are R1 = 512, R2 = 101, R3 = 1522, R4 = 2012 , R5 = 2522, R6 = 3032, R7 = 3512, and Rg = 4012 (in short, Rn = n x 52). Determine the Norton equivalent between the terminals a and b. Ro i 18A R} } R 10 V
Sketch the transfer characteristic for the circuit below for +V = |-V1 = 15 V, Ri= 10 k 2, R2 = 10 k 2. R3 = 150 k 2. R4 = 3.3 k2, Rs = 15 k2, Rs = 10 k 2, R7 = 150 k2, R8 = 3.30 k2, Rg= 150 k2, and Rp = 20 kl. * +V Rss R3 R8