Ans3)
Population density=Total No of individual in population (N) /Area in Km2
Total population size(N)=ppoulation density xArea in Km2=50 x 20x200=200000 individuals.
Ans4)Total initial deer population(No)=252
Growth in population =B-D +I-E
B=birth =32
D=death=47
E=Emigartion =0
I=immigration=0
Growth in population =32-47=-15
Population size at the end of month=No+ growth in population=252+(-15)=237
Ans5)
Total squirrel population =600
Per capita death rate(d)=0.12
Per capita birth rate(b)=0.06
Ans5a) per capita growth rate of population(r)=b-d=0.06-0.12= -0.06
Ans5b)Actual number of squirrel die during particular time period(D)= per capita death rate x total population =0.12x600=72 squirrels.
Ans 5c)Actual number of squirrel born during particular time period(B)=per capita birth rate x total population =0.06x600= 36 squirrels.
Ans6)
Total fish population =750
No of death on a particular day(D)=25
No of birth on a particular day(B)=12
Ans6a)per capita death rate for the day(d)=No of death on a particular day(D)/total population =25/750=0.033
Ans6b)per capita birth rate for the day(b)=No of birth at particular day(B)/Total population =12/750=0.016
Ans6c)per capita rate of increase for the day (r) =b-d=0.016-0.033= - 0.017
Ans7)
Total population =125 foxes
Total death at a particular day(D)=10
Total birth at a particular day(B)=22
Ans7a) per capita death rate for particular day(d)=D/total population =10/125=0.08
Ans7b) per capita birth rate for particular day(b)=B/total population =22/125=0.176
Ans7c)per capita rate of increase for the day(r)=b-d=0.176-0.08=0.096
are predator prey relationships density dependent Review View Help Ink to Drawing Ink Shape Math Canvas...
Please answer as many as possible!! QUESTION 10 As the hydrogen ion [H +] concentration in a solution decreases, the hydroxide ion [OH -] concentration increases and the pH increases. decreases and the pH increases. increases and the pH decreases. decreases and the pH stays the same. decreases and the pH decreases. 1 points QUESTION 11 Environmental science is a theoretical approach in interpreting the environment. way to see the world in scientific terms. narrowly defined set of physical,...
10. Write a one-page summary of the attached paper? INTRODUCTION Many problems can develop in activated sludge operation that adversely affect effluent quality with origins in the engineering, hydraulic and microbiological components of the process. The real "heart" of the activated sludge system is the development and maintenance of a mixed microbial culture (activated sludge) that treats wastewater and which can be managed. One definition of a wastewater treatment plant operator is a "bug farmer", one who controls the aeration...