A 35.0 mL solution of 0.0834 M barbituric acid (HA, pKa = 1.01, Ka=9.8 x 10-5) was titrated with 0.2500 M NaOH. Calculate the pH at the following volumes of added base
Vb = 0.00mL
Vb = 3.05mL
Vb = 1/2 Vequivalence
Vb = Vequivalence
Vb = 12.5 mL
First of all, volumes will change in every case (Volume of base + Volume of acid), therefore the molarity will change as well
M = moles / volume
pH = -log[H+]
a) HA -> H+ + A-
Ka = [H+][A-]/[HA]
a) no NaOH
Ka = [H+][A-]/[HA]
Assume [H+] = [A-] = x
[HA] = M – x
Substitute in Ka
Ka = [H+][A-]/[HA]
Ka = x*x/(M-x)
9.8*10^-5 = x*x/(0.0834-x)
This is quadratic equation
x =0.00281
For pH
pH = -log(H+)
pH =-log(0.00281)
pH in a = 2.55
b) 3.05 ml NaOH
This is in a Buffer Region, a Buffer is formed (weak base and its conjugate)
Use Henderson-Hassebach equations!
NOTE that in this case [A-] < [HA]; Expect pH lower than pKa
pH = pKa + log (A-/HA)
initially
mmol of acid = MV = 35*0.0834 = 2.919 mmol of acid
mmol of base = MV = 3.05*0.25 = 0.7625 mmol of base
then, they neutralize and form conjugate base:
mmol of acid left = 2.919 -0.7625 = 2.1565 mmol
mmol of conjguate left = 0 + 0.7625 = 0.7625
Get pKa
pKa = -log(Ka)
pKa = -log(9.8*10^-5) = 4.01
Apply equation
pH = pKa + log ([A-]/[HA]) =
pH = 4.01+ log (0.7625 /2.1565 )
pH = 3.56
c) for half ml
in half equivalence point
pH = pKa
since
pH = pKa + log(A-/HA)
A- = HA (half implies 50% of ech so 50/50% = 1)
log(1) = 0
pH = pKa
pH = 4.01
d) Addition of Same quantitie of Acid/Base
This will be Hydrolisis (equilibrium of acid-base) and the weak acid/base will form an equilibrium
We will need Kb
Ka*Kb = Kw
And Kw = 10^-14 always at 25°C for water so:
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/(9.8*10^-5) = 1.0204*10^-10
Now, proceed to calculate the equilibrium
H2O + A- <-> OH- + HA
Then K equilibrium is given as:
Kb = [HA][OH-]/[A-]
Assume [HA] = [OH-] = x
[A-] = M – x
Substitute in Kb
1.0204*10^-10 = [x^2]/[M-x]
recalculate M:
mmol of conjugate = 2.1565 mmol
Vrequired = mmol/M =(2.1565 )/(0.25) = 8.626 mL o fbase
Total V = V1+V2 = 35+8.626 = 43.626
[M] = 2.1565 /43.626= 0.0494 M
1.0204*10^-10 = [x^2]/[0.0494-x]
x =2.22*10^-6
[OH-] 2.22*10^-6
Get pOH
pOH = -log(OH-)
pOH = -log (2.22*10^-6) = 5.65
pH = 14-pOH = 14-5.65= 8.35
e) Addition of base
There will be finally an Excess of Base!
mol of acid < mol of base
Calculate pOH directly
[OH-] = M*V / Vt
mmol of acid = MV = 35*0.0834 = 2.919
mmol of base = MV = 0.25*12.5= 3.125
therefre,
mmol of strng base left = 3.125-2.919= 0.206 mmol
Vtotal = 35+12.5= 47.5 mL
[OH-] = 0.206 /47.5 = 0.0043
pOH = -log(OH-)
pOH = -log(0.0043) = 2.37
pH = 14-pOH = 14-2.37= 11.63
pH = 11.63
A 35.0 mL solution of 0.0834 M barbituric acid (HA, pKa = 1.01, Ka=9.8 x 10-5)...
40 mL of 0.30 weak acid, HA, (Ka = 4.2 X 10^-10), is titrated by 0.200M NaOH. calculate the pH after the following volumes of NaOH have been added. (a) 0 mL (b) 44.3 mL (c) At the equivalence point (d) 75.0 mL show work PLEASE. question id due by midnight
3.)A certain weak acid, HA, with a Ka value of 5.61×10?6, is titrated with NaOH. Part A A solution is made by titrating 7.00 mmol (millimoles) of HA and 1.00 mmol of the strong base. What is the resulting pH? Express the pH numerically to two decimal places. Part B More strong base is added until the equivalence point is reached. What is the pH of this solution at the equivalence point if the total volume is 35.0 mL ?...
Consider weak monoprotic acid HA(aq) D H+(aq) + A–(aq) with Ka = 4.0 x 10–5 and pKa = 4.40. A solution is composed of 900.0 mL of 0.090 M HA and 0.080 M NaA (10 points). (a) Calculate the pH of this solution. (b) Calculate the pH of the above solution following the addition of 10.00 mL of 2.0 M NaOH (a strong base).
50.0 mL of 0.090 M nitrous acid (HNO2, Ka = 7.1 x 10-4), is titrated with 0.100 M NaOH, requiring 45.0 mL of strong base to reach the equivalence point. (a) What will be the pH after 35.0 mL of NaOH have been added? (b) What will be the pH at the equivalence point? (c) What will be the pH after 60.0 mL of NaOH have been added?
15. 50 ml of a solution which is 0.050 M in the acid HA, pKa = 3.80 and 0.10 M in HB, pKa = 8.20, is titrated with 0.2 M NaOH. Calculate the pH (a) at the first equivalence point and (b) at the second equivalence point.
4). A 25.0-mL sample of 0.265 M propanoic acid (Ka = 1.3x10-5) is titrated with 0.2500 M NaOH. What is the pH after 15mL of base was added?
36.53 mL of a 0.223 M solution of weak acid HA are titrated with 0.2 M NaOH. What is the pH of the solution after 8.25 mL of the NaOH have been added? The Ka for the weak acid is 0.0000077101.
33.79 mL of a 0.157 M solution of weak acid HA are titrated with 0.22 M NaOH. What is the pH of the solution after 12.98 mL of the NaOH have been added? The Ka for the weak acid is 0.0000005732.
What is the pH of a solution of 40.0 mL of 0.100 M acetic acid (Ka = 1.8 x 10-5) after 50.0 mL of 0.100 M NaOH has been added? Calculate the concentration of dissolved Ba2+ ions when BaSO4 is added to water at 25°C. Кsp? = 1.10 x 10-10 A particular saturated solution of silver chromate (Ag2CrO4), has [Ag+] = 5.0 x 10 Mand (CrO4) = 4.4 x 10M. What is value Ksp for silver chromate? As a result...
A 35.0-ml sample of 0 150 Macetic acid (CH,COOH) is titrated with 0.150 M NaOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. Part A O mL Express your answer using two decimal places. KALOOB ? pH Submit Request Answer Part B 17.5 ml. Express your answer using two decimal places EVO AZOO pl Subrni an