a)
charge stored by capacitor is given as
Q1 = C1V
Q1 = 6 x 20
Q1 = 120 uC
b)
the Potential on C1 and C2 will becomes equal by redistribution of charge since C1 and C2 are connected in Parallel and in parallel electric potential remains same
c)
Total Capacitance = C1 + C2 = 6 + 3 = 9 uF
Common Potential
Vc = Total charge / Total capacitance = Q / (C1 + C2) = 120 / 9 = 13.33 volts
charge on C1 = q1 = C1Vc = 6 x 13.33 = 79.98
charge on C2 = q2 = C2Vc = 3 x 13.33 = 39.99
consider the circuit shown below. The capacitors have the following capacitances: C1=6 3. Consider the circuit...
isfirst charged by closing switchs, Consider the circuit shown in the figure below, where C1 connected to the uncharged capacitor by closing S2 6.00 μ C2 7.00 μΕ, and Δ 2ג。ν. capacitor C Switchs, s then opened, and the charge capacitors Gi Cp S, S2 (a) Calculate the initial charge acquired by C1. (Round your answer to at least one decimal place) HC (b) Calculate the final charge on each capacitor. 41- HC
Consider the circuit shown in the figure below, where C1 = 4.00 mu F, C2 = 9.00 mu F, and triangleV = 22.0 V. Capacitor C1 is first charged by closing switch S1. Switch S1 is then opened, and the charged capacitor is connected to the uncharged capacitor by closing S2.
The picture displays a 13.3 V battery and three uncharged capacitors of capacitances C1 = 4.47 μF,C2 = 6.48 μF and C3 = 3.48 μF. The switch is thrown to the left side until capacitor 1 is fully charged. Then the switch is thrown to the right. What is the final charge (in C) on capacitor 3?
The figure displays a 12.1 V battery and three uncharged capacitors of capacitances C1 = 4.11 μF,C2 = 6.14 μF and C3 = 3.33 μF. The switch is thrown to the left side until capacitor 1 is fully charged. Then the switch is thrown to the right. What is the final charge (in C) on (a) capacitor1, (b) capacitor 2, and (c) capacitor 3? Cs (a) Number (b) Number (c) Number Units Units Units
Q22 (Capacitors) The figure below shows a 15.0 V battery and four uncharged capacitors of capacitances C1 = 8.00 μF, C2 = 4.00 μF, C3 = 6.00 μF, and C4 = 3.00 μF. If only switch S1 is closed, what is the charge on each capacitor? (a) C1 __________ μC (b) C2 __________ μC (c) C3 __________μC (d) C4 __________ μC If both switches are closed, what is the charge on each capacitor? (e) C1 __________μC (f ) C2 __________μC (g) C3 __________ μC (h) C4 __________ μC...
The figure shows a 9.18 V battery and four uncharged capacitors of capacitances C1 = 1.21 ?F,C2 = 2.20 ?F,C3 = 3.21 ?F, and C4 = 4.25 ?F. If only switch S1 is closed, what is the charge on (a) capacitor 1, (b) capacitor 2, (c) capacitor 3, and (d) capacitor 4? If both switches are closed, what is the charge on (e) capacitor 1, (f) capacitor 2, (g) capacitor 3, and (h) capacitor 4? Cs So C2 C4
Four capacitors are arranged in the circuit shown in the figure. The capacitors have the values C1 = 27.5 μF, C2 = 45.5 μF, C3 = 50.5 μF, C4 = 40.5 μF, and the power supply is at voltage V = 16.5 V. What is the equivalent capacitance of the circuit? Four capacitors are arranged in the circuit shown in the figure. The capacitors have the values C1-27.5 μF, C2 = 45.5 μF, C3 = 50.5 F, C.-40.5 and the...
Three capacitors with capacitances C1 = 6.3 ?F, C2 = 1.1 ?F, and C3 = 4.3 ?F are connected in a circuit as shown in the figure, with an applied potential of V. After the charges on the capacitors have reached their equilibrium values, the charge Q2 on the second capacitor is found to be 55. ?C. a) What is the charge, Q1, on capacitor C1? b) What is the charge, Q3, on capacitor C3? c) How much voltage, V,...
In the diagram below, the four capacitors have the same capacitance; the battery provides 120V. Consider two cases, starting in both cases with uncharged capacitors. Case 1(a) While switch B is kept open, switch A is closed and then opened after C1,C2 and C3 are fully charged. What is now the electric potential difference across each capacitor? (b) Subsequently switch B is closed. What is now the electric potential difference across each capacitor? Case 2(c) Switch A is open. Switch...
For the system of capacitors shown in the figure below, find the following. (Let C1 = 3.00 μF and C2 = 4.00 μF.) C, 6.00 μF 2.00 μF 90.0 V (a) the equivalent capacitance of the system (b) the charge on each capacitor on C1 on C2 on the 6.00 μF capacitor on the 2.00 μF capacitor με (c) the potential difference across each capacitor across C1 across C2 across the 6.00 μF capacitor across the 2.00 μF capacitor Need...