When air (=21 mole% O2, 79 mole% N2) is placed in contact with 1000 cm3 of liquid water at body temperature, 36.9C, and 1 atm absolute, approximately 14.1 standard cubic centimeters [cm3(STP)] of gas are absorbed in the water at equilibrium. Subsequent analysis of the liquid reveals that 33.4 mole% of the dissolved gas is oxygen and the balanceis nitrogen. (a) Estimate the Henry's law coefficients (atm/mole fraction) of oxygen and nitrogen at 36.9C. (b) An adult absorbs approximately 0.4 g O2/min in the blood flowing though the lungs. Assuming that blood behaves like water and that it enters the lungs free of oxygen, estimate the flow rate of blood into the lungs in L/min. (c) The actual flow rate of blood into the lungs is roughly 5 L/min. Identify the assumptions made in the calculation of part (b) that are likely causes of the discrepancy between the calculated and actual blood flows.
100 moles air contain 21 moles of oxygen
Hence mole fraction of oxygen = 0.21
Nitrogen =79 moles ; mole fraction of nitrogen = 0.79
water volume = 1000 cm3 , temperature = t =36.9 oc =309.9 K , pressure =P = 1 atm and 14.1 cm3 of gas are absorbed in water at equilibrium .
Absorbed gas analysis - oxygen = 33.4 moles ; nitrogen = 100 - 33.4 =66.6
moles mole fraction of oxygen = 0.334
mole fraction of nitrogen = 0.664
volume of water at T1 = 0 +273 = 273 K and 1 atm is V1= ?
V2 = 1000 cm3 at T2 = 36.9 +273 = 309.9 K P2 =1 atm
V1 = P2.V2/ T2 * T1 / P1 = V2/T2 * T1 = 1000 * 273 /309.9 =880.93 cm3
mole fraction of unabsorbed oxgen = 0.336 -0.21 = 0.126
mole fraction of unabsorbed nitrogen = 0.79 - 0.664 = 0.126
PART A
Gas mixture mole fraction = 14.1 /880. 93 =0.0160
Oxygen mol fraction = 0.0160 *0.334=0.005354 =XO2
Nitogen mol fraction = 0.0160 *0.666 = 0.010656 =XN2
According to Henry law-- P = KH.XO2 For , oxygen, KH = 0.334 / 0.005354 = =62.39 atm/ mol fraction
For nitrogen, KH = 1* 0.664 /0.010656 = 62.32 atm/ mol fraction
Part - b
An adult inhale approximately 12 times per minute.
So total air volume = 12*500 =6000 ML Per minute = 6000/1000 =6 L/min
In the air on the basis of - Oxygen - 21% Nitrogen -- 79%
Amount of Nitrogen exhaled =Amount of air inhaled
MOLE FRACTION OF NITROGEN IN THE EXHALED AIR = 0.75
MOLECULAR WT OF OXYGEN = 32
MOLECULAR WT OF NITROGEN = 28
AVERAGE MOLECULAR WT OF AIR = 32*21/100 + 79/100 *28=6.72 +22.12 =28.84 KG/KMOL
DENSITY OF AIR = 28.84/22.4 1,2875 =1.29 KG/M3
SO DENSITY OF NITROGEN = 1.29 * 79/100 =1.019 KG/M3
DENSITY OF OXYGEN = 1.29 *21/100 = 0,2709 =0.271 KG/M3
T1 = t1 +273
Here density of air =p1= 1.29 kg/m3 at t1 = 0 oc , at T1 = 273 +0 =273 K density of air = p2 =? at t2 = 37 oc = T2 = 273 +37 =310 ok p1/p2 = T2/T1 1.29 / p2 = 310/273 =1.136 p2 = 1.29/1.136 =1.136 kg/m3
Amount of air inhaled = volume *density = 6 /1000 *1.136 = 6.82*10^-3 kg/min
amount of air inhaled = amount of nitrogen exhaled mol fraction of nitrogen exhaled = 0.75 mol fraction of oxygen exhaled =1- 0.75 = 0.25 mol.fraction of N2 = 0.75 amount of nitrogen = 0.75 * 28 =21 kg /min
amount of oxygen = 0.25*32 =8 kg /min
When air (=21 mole% O2, 79 mole% N2) is placed in contact with 1000 cm3 of...
When air (21 mol% O2, 79 mol% N2) is placed in contact with 1000 cm3 of liquid water at body temperature, 37°C, and 1 atm absolute, approximately 14.1 standard cubic centimeters [cm3(STP)] of gas are absorbed in the water at equilibrium. Subsequent analysis of the liquid reveals that 33.4 mol% of the dissolved gas is oxygen and the balance is oxygen a) Estimate the Henry’s law coefficients (atm/mole fraction) of oxygen and nitrogen at 37°C b) An adult absorbs approximately...
Need help answering all questions; 7,8,9,10,11,12, and 13. Thanks 7. How many mole of nitrogen gas will occupy a 5.00 L container at STP? 8. A sample of hydrogen sulfide gas at 760 torr and 25 deg C in a 2.00 L container is allowed to expand into a 10.0 L container at 25 deg C, What is the pressure of the gas in 10.0 L container? 9. Calculate the volume of 2.00 g of sulfur dioxide at STP? 10....
please do answer question 1(a) and (b) with proper steps and calculations. Normal air contains 78 % N2, 20.9 % O2, 0.03 % CO2 and 1.07 % H2 by weight. Determine the molar volume, molar mass and density (g cm3) of dry air at STP. Repeat the calculations for air saturated with water vapour at 25 °C and 1 atm. Assume ideal behaviour. (Vapour pressure of H20O at 25 °C- 23.756 mm Hg) (a) (10 marks) (b) The compressibility factor,...
17. Determine the enthalpy change for the oxidation of ethanol to acetic acid, CH3CH2OH(() + O2(g) → CH3COOH() + H2O(1) given the thermochemical equations below. 1) 2 CH2CH2OH(1) + O2(g) + 2 CH CHO(l) + 2 H20(1) AH = -400.8 kJ/mol-rxn 2) 2 CHỊCHO(0)+0g)+2 CHCOOH(C). A,Hº = -584.4 kJ/mol-rxn (a) What is the compound that is not present in the target equation? (b) To cross out that compound, what operation is needed to do for equations 1) and 2)? (c)...
Problem 9.26 Benzaldehyde Production Benzaldehyde is produced from toluene in the catalytic reaction CH.CH3 + O2 + CHECHO + H20 Dry air and toluene vapor are mixed and fed to the reactor at 350.0 °F and 1 atm. Air is supplied in 200.0 % excess. Of the toluene fed to the reactor, 13.0 % reacts to form benzaldehyde and 1.70 % reacts with oxygen to form CO2 and H20. The product gases leave the reactor at 379 °F and 1...
Problem 5.16 5.16. A stream of air (21 mole% 02, the rest N2) flowing at a rate of 100 kg/h is mixed with a stream of CO. The CO; enters the mixer at a rate of 20.0 m/h at 150°C and 1.5 bar. What is the mole percent of CO, in the product stream? 5. Problem 5.17 S.17. Spray drying is a process in which a liquid containing dissolved or suspended solids is injected into a chamber through a spray...
1Q) A nitrogen sample occupies 220. mL at STP. If the same sample were collected over water at 25°C and 600. torr, what would be the volume of the gas sample? (Assume that vapor pressure of water at 25°C is 23.8 torr.) Volume =....... mL 2Q) A number of compounds containing the heavier noble gases, and especially xenon, have been prepared. One of these is xenon hexafluoride (XeF6), which can be prepared by heating a mixture of xenon and fluorine...
Help? Q2) In a collision of sufficient force, automobile air bags respond by electrically triggering the explosive decomposition of sodium azide (NaN3) to its elements. A 43.398 g sample of sodium azide was decomposed, and the nitrogen gas generated was collected over water at 22°C. The total pressure was 798.8 mmHg. How many liters of dry N2 were generated? Q3) An atmospheric chemist studying the pollutant SO2 places a mixture of SO2 and O2 in a1.14 L container at 825.7...
In a collision of sufficient force, automobile air bags respond by electrically triggering the explosive decomposition of sodium azide (NaN3) to its elements. A 43.398 g sample of sodium azide was decomposed, and the nitrogen gas generated was collected over water at 22°C. The total pressure was 798.8 mmHg. How many liters of dry N2 were generated? An atmospheric chemist studying the pollutant SO2 places a mixture of SO2 and O2 in a1.14 L container at 825.7 K and 2.3...
DATE: NURS 208A NAME: 1. The function of ribosomes is to: 6. Inb Digest foreign bacteria and toxic substances Produces energy from glucose y Aid in cell division Synthesize proteins Which of the following statement is false about the cell membrane? 2. Cell membrane is composed of phospholipid layer The cell membrane prefers large molecules to pass through freely Cell membrane is a semipermeable boundary which determines what can enter and ex the cell The exterior surface is hydrophilic phosphate...