A solution is prepared by dissolving 21.0mL of methanol in 160.0mL of water at 25 ?C. The final volume of the solution is 177.9mL . The densities of methanol and water at this temperature are 0.782g/mL and 1.00g/mL , respectively. For this solution, calculate each of the following.
Molarity, Molality, percent by mass, mole fraction, and mole percent
V = 21 ml methanol
V =160 ml water
V = 177.9 ml total
D1 = 0.782
D2 = 1
a) molarity
M = mol/volume
mass of water used = D*V = 160*1 = 160 g of Water
mass of ethanol used = D*V = 0.782*21 = 16.42 g of Ethanol
mol of water used = mass/MW = 160/18 = 8.88 mol of Water
mol of ethanol used = mass/MW = 16.42/46.1 = 0.356 mol of Ethanol
Vt = 177.9 ml or 0.1779 L
M water = 8.88/0.1779 = 49.92 mol per liter
M ethanol = 0.356/0.1779 = 2.00 mol per liter
b)
Molality
Mol per kg of solvent
kg of solvent = 0.16 kg of water
Molality Water = 1
Molality of Ethanol = 0.356/0.16 = 2.225 mol per kg of solvent
c) % mass
mass of solution = mass of water + mass of ethanol = 16.42+160 = 176.42g
% water = mass of water / mass of solution = 160/176.42 = 0.9069*100%
%water = 90.69%
% ethanol = mass of ethanol / mass of solution = 16.42/176.42 = 0.0931*100%
%ethanol = 9.31%
d) mole fraction
Total mol = 8.88+0.356 = 9.236
Mol Fraction of Water = mol water / total mol = 8.88/9.236 = 0.9615
Mol Frac. Water = 0.9615
Mol Fraction of Ethanol = mol ethanol / total mol = 0.356/9.236 = 0.038
Mol Frac. Ethanol = 0.038
e) Mole percent
Mole Fraction * 100%
For water= 0.9615*100 = 96.15%
For ethanol = 3.8%
A solution is prepared by dissolving 21.0mL of methanol in 160.0mL of water at 25 ?C....
A solution is prepared by dissolving 20.2 mLmL of methanol (CH3OH)(CH3OH) in 100.0 mLmL of water at 25 ∘C∘C. The final volume of the solution is 118 mLmL. The densities of methanol and water at this temperature are 0.782 g/mLg/mL and 1.00 g/mLg/mL, respectively. For this solution, calculate each of the following. a. Molarity b. Molality C. Percent by mass d. Mole Fraction
A solution is prepared by dissolving 20.2 mL of methanol (CH3OH) in 100.0 mL of water at 25 ∘C. The final volume of the solution is 118 mL. The densities of methanol and water at this temperature are 0.782 g/mL and 1.00 g/mL, respectively. For this solution, calculate mole percent M=4.18 m=4.93 percent by mass= 13.6% mole fraction= 8.15*10^-2
a solution is prepared by dissolving 50.4 g sucrose (c12H22O11) in 0.384 kg of water. The final volume of the solution is 355 mL. A. for this solution calculate molarity B. For this solution Calulate molality C. For this solution calculate percent by mass D. For this solution calculate mole fraction
A solution is prepared by dissolving 50.2 g sucrose (C12H22O11) in 0.383 kg of water. The final volume of the solution is 355 mL. (Molarity=0.413, Molality=0.383, and percent by mass is 11.6%) For this solution, calculate mole fraction.
12. A solution is prepared by dissolving 50.4 g sucrose (CizHzOm) in 0 332 kg of water The final volume of the solution is 355 mL. Calculate each of the following for this solution: A) Molarity B) Molality C) Percent by Mass of Sucrose D) Mole fraction of Sucrose
A solution is prepared by dissolving 28.4 g of glucose (C6H12O6) in 1.00 x 102 mL of acetone (C3H6O) at 25 °C. The final volume of the solution is 118 mL. The density of glucose and acetone are 1.54 g/mL and 0.785 g/mL, respectively. Calculate the following quantities: a.) Molarity b.) Molality c.) Mass Percent d.) Mole Fraction
A solution is prepared by dissolving 29.2 g of glucose (C6H12O6) in 355 g of water. The final volume of the solution is 376 mL . For this solution, calculate each of the following. A.) molarity B.) moality C. ) percent by mass D.) mole fraction E.) mole percent
A solution was prepared by dissolving 39.0g of KCl in 225 g of water. 1. Calculate the mass percent of KCl in the solution. 2. Calculate the mole fraction of KCl in the solution. 3. Calculate the molarity of KCl in the solution if the total volume of the solution is 239 mL. 4. Calculate the molality of KCl in the solution.
1. A solution is prepared by dissolving 20.2 mL CH,OH in 100.0 mL HO at 25 degrees Celsius. The final volume of the solution is 118.0 mL. The densities of CHOH and H,O are 0.782 g/mL and 1.00 g/mL, respectively. For this solution, calculate molality, molarity, mole fraction of each component and % by mass of each component. 2. A solution contains a mixture of pentane and hexane at room temperature. The solution has a vapor pressure of 258 torr....
A solution was prepared by dissolving 37.0 g of KCl in 225 g of water. Calculate the mole fraction of the ionic species KCl in the solution. Calculate the molarity of KCl in the solution if the total volume of the solution is 239 mL. Calculate the molality of KCl in the solution.