For 83Bi09
no of protons in 83Bi209 = 83
no. of neutrons = 209- 83 = 126
mass of proton = 1.00728 amu
mass of 83 protons = 83 x 1.00728 = 83.60424 amu
mass of neutron = 1.00867 amu
mass of 126 neutrons = 126 x 1.00867 = 127.09242 amu
total mass of 83Bi209 = 83 protons mass + 126 neutrons mass
= 83.60424 amu + 127.09242 amu
= 210.69666 amu
Actual mass of 83Bi209 = 208.9804 amu.
mass defect = calculated mass - actual mass
= 210.69666 amu - 208.9804 amu.
= 1.71626 amu
Mass defect = 1.71626 amu
Nuclear Binding Energy = mass defect in amu x 931.5 MeV
= 1.71626 amu x 931.5 MeV
= 1598.6962 MeV
1 eV = 1.6 x 10^-19 Joules
1598.6962 MeV = (1598.6962 x 10^6) x 1.6 x 10^-19
= 2.56 x 10^-10 J
Nuclear Binding Energy = 2.56 x 10-10 J
Nuclear binding energy per nucleon = Binding Energy/ A ( A = mass number = protons + neutrons = 209)
= 1598.6962 / 209
= 7.6492 MeV
= 7.6492 x 10^6 x 1.6 x 10^-19 J
= 1.22 x 10^-12 J / nucleon
Nuclear binding energy per nucleon = 1.22 x 10-12 J / nucleon
Enter your answer in scientific notation. Be sure to answer all parts. Calculate the nuclear binding...
Calculate the nuclear binding energy (in J) and the binding energy per nucleon for the following isotope: 129 Sb (128.9091 amu) 51 10 Nuclear binding energy 27 12 Binding energy per nucleon-2.1 ucleon Calculate the nuclear binding energy (in J) and the binding energy per nucleon for the following isotope: 129 Sb (128.9091 amu) 51 10 Nuclear binding energy 27 12 Binding energy per nucleon-2.1 ucleon
The atomic mass of 186 74 W is 185.954362 amu. Calculate the nuclear binding energy per nucleon for this isotope. Take the mass of the proton to be 1.007825 amu and that of the neutron to be 1.008665 amu. Report your answer in J/nucleon to 3 significant figures in scientific notation in the format of 6.022E23 for 6.022 × 1023.
Enter your answer in scientific notation. Be sure to answer all parts. Calculate [H3O+] for a solution of hydrochloric acid for which pH = 3.28.
Be sure to answer all parts. Enter your answer in scientific notation. Calculate the pressure of O2 (in atm) over a sample of NiO at 25.00°C if AGⓇ = 212 kJ/mol for the reaction. For this calculation, use the value R= 8.3144 J/K•mol. NiO(s) = Ni(s) + - 026) 4.79 01-75
Be sure to answer all parts. Enter your answer in scientific notation. Calculate Ke for the following equilibrium: Kp 2.5 x 1010 at 625 K. 2SO2(g)O2(g)= 2SO3(g); = 1012 Ke=
Saved Quiz Be sure to answer all parts. Enter your answer in scientific notation. What is the length in inches (in) of a 100-meter soccer field? x10 in 3 ot,25 "." Scor
Be sure to answer all parts. Enter your answer in scientific notation. Calculate the equilibrium pressure of CO2 due to the decomposition of magnesium carbonate (MgCO3) at 25°C. ?=atm
Be sure to answer all parts. Enter your answer in scientific notation. = 212 kJ/mol for the Calculate the pressure of o, in atm) over a sample of NiO at 25.00°C if AG reaction. For this calculation, use the value R= 8.3144 J/K'mol. Nio(s) = Ni(9) +-026) * 10 atm
Be sure to answer all parts. Calculate the wavelength (in nm) of light with energy 1.71 × 10−20 J per photon.m For light of wavelength 450 nm, calculate the number of photons per joule. photons/J Enter your answer in scientific notation. Determine the binding energy (in eV) of a metal if the kinetic energy possessed by an ejected electron (using one of the photons with wavelength 450 nm) is 2.38 × 10−19 J.
3 attempts left Check my work Be sure to answer all parts. Calculate the wavelength (in nm) of light with energy 1.61 x 10-20 J per photon. For light of wavelength 450 nm, calculate the number of photons per joule. x 10 photons/J Enter your answer in scientific notation. Determine the binding energy (in eV) of a metal if the kinetic energy possessed by an ejected electron (using one of the photons with wavelength 450 nm) is 2.93 x 10""'J....