2)
mass of Ca(OH)2 = 0.600 grams
volume of the solution = 1.00L
Molarity of the solution = number of moles of solute / volume in L.
molar mass of Ca(OH)2 = 74.09 g/mole
number of moles of Ca(OH)2 = mass of solute/molar mass
number of moles of Ca(OH)2 = 0.600 / 74.09 = 0.0081 moles
Molarity of Ca(OH)2 = 0.0081 / 1.00 = 0.0081 M
Concentration of Ca(OH)2 = 0.0081M
Ca(OH)2 ---------------------- Ca+2(aq) + 2 OH-(aq)
Concentration of Ca+2 = [Ca+2] = 0.0081M
Concentration of OH- = [OH-] = 2 x 0.0081 = 0.0162M
[OH-] = 0.0162M
[H3O+] [OH-] = Kw where Kw = ioinc product of water = 1.0 x10^-14
[H3O+] = Kw / [OH-] = 1.0 x10^-14 / 0.0162 = 61.73 x10^-14
[H3O+ ] = 6.173 x10^-13M
3)
HNO3 = 0.020M
concentration of HNO3 = 0.020M
HNO3 is a strong acid
HNO3 ------------------- H+ + OH-
[H+ ] = 0.020M
-log[H+] = -log( 0.020)
PH = 1.698
PH = 1.70
PH is lower than 7
Hence, it is acidic solution
4)
mass of KOH = 2.0 grams
volume of the solution = 0.500L
molar mass of KOH = 56.0 g/mole
number of moles of KOH = mass of solute/molar mass = 2.0 / 56.0 = 0.0357 moles
number of moles of KOH = 0.0357 moles
Concentration of KOH = number of moles / volume in L = 0.0357 / 0.5 = 0.0714 M
Concentration of KOH = 0.0714M
KOH ------------------ K+ + OH-
0.0714
[OH-] = 0.0714M
-log[OH-] = -log(0.0714)
POH = 1.146
POH = 1.15
but
PH + POH = 14
PH = 14 - POH
PH = 14 - 1.15
PH = 12.85
2. Calculate (Ca²+], [OH ], and [H30*] for a solution that is prepared by dissolving 0.600...
What is the pH of a solution prepared by dissolving 5.00 g of Ca(OH)2 in 5.00 liters of water. Assume no volume change after Ca(OH)2 is added. (MM of Ca(OH)2 = 74.1 g/mol)
Calculate the [H+], the [OH-], the pH and the pOH for a solution prepared by diluting 50.0 ml of 0.035 M HNO3 to 250 ml in a volumetric flask
Q2. A. Calculate the volume in ml of a 1.72 M Ca(OH), solution required to react with a 250 ml of a 1.8 M H3PO4 solution in anacid-base reaction. (use short-cut technique without balancing) H3PO4(aq) + Ca(OH)2(aq)Ca3(PO.). (aet) + H20 unbalanced B.Calculate the volume of solution required to prepare 2.0 MCa3(PO4)2 by dissolving 62 grams Ca3(PO4)2 in water. Ca=40 0=16 P=31 C. In dilution, what volume of 4.0 M HNO3 (aq) stock (initial) solution is required to prepare a 3.0...
A solution is prepared by dissolving 0.0034 g Ca(OH)2 in enough water to prepare a 250 mL solution. what is the pH of the solution if Ca(OH)2 completely dissociates producing 2 OH for every 1 Ca
What is the pH of a solution prepared by dissolving 5.00 g of Ba(OH)2 in 5.00 liters of water. Assume no volume change after BOH)2 added. (MM of Ba(OH)2 - 171 g/mol). pH = 2.23 pH = 12.43 pH = 11.77 pH = 12.07 pH = 10.60 QUESTIONS A solution is prepared by adding 0.10 mole of sodium fluoride, Naf, to 1.00L of water. Which statement about the solution is true? The concentration of fluoride ions and sodium ions in...
Calculate the pH of a solution prepared by diluting 28.09 mL of 0.12 Ca(OH)2 with enough water to produce a total volume of 398.65 mL? Answer using two decimal place Calculate the pH of a solution when 22.0 mL of 0.05 M hydrazine (N2H4. Kb = 8.9 x 10-7 is titrated with 22.0 mL of 0.05 M HNO3. Answer to two decimal places. The figure below shows an overlay of two separate titration curves of an acid being titrated with...
Calculate the pH of a solution that is prepared by dissolving 0.500 mol of hydrocyanic acid (HCN, KA = 6.17x10-19) and 0.187 mol of acetylsalicylic acid (HC,H,04, K4 = 3.40x104) in water and diluting to 3.40 L. Also, calculate the equilibrium concentrations of HCN, CN, HC,H,O4, and C,H,O4. Do not make an approximation unless the initial acid concentration is greater than 1000 × K. (Hint: The pH will be determined by the stronger acid of this pair.) pH = [HCN]=...
Calculate the pH of a solution prepared by dissolving 0.50 g of Na2O in enough water to make 0.600 L of solution.
Calculate the pHpH of the following solutions. A solution is prepared by dissolving 0.24 gg of sodium oxide in water to give 117.5 mLmL of solution. A solution is prepared by dissolving 1.31 gg of pure nitric acid in water to give 0.525 LL of solution. A solution is prepared by diluting 38.0 mLmL of 7.4×10−2 MM Ba(OH)2Ba(OH)2 to a volume of 312.5 mLmL . A solution is prepared by mixing equal volumes of 0.22 MM HClHCl and 0.44 MM...
7. An aqueous solution is 0.00500 M in Ca(OH). Give (OH), H 1. pH, and pOH. 8. Calculate the pH and % lonization of 0.0200 MHF (K. = 6.8x10")? (15 pt) 9. What is the pH of a buffer that is 0.300 M HF (K. = 6.8x10") and 0.500 M KF?