Please help with these two questions?
Question #1:
Question #2:
b)
Here, , n1 = 400 , n2 = 200
p1cap = 0.45 , p2cap = 0.31
Standard Error, sigma(p1cap - p2cap),
SE = sqrt(p1cap * (1-p1cap)/n1 + p2cap * (1-p2cap)/n2)
SE = sqrt(0.45 * (1-0.45)/400 + 0.31*(1-0.31)/200)
SE = 0.0411
For 0.9 CI, z-value = 1.64
Confidence Interval,
CI = (p1cap - p2cap - z*SE, p1cap - p2cap + z*SE)
CI = (0.45 - 0.31 - 1.64*0.0411, 0.45 - 0.31 + 1.64*0.0411)
CI = (0.0726 , 0.2074)
c)
Here, , n1 = 400 , n2 = 200
p1cap = 0.45 , p2cap = 0.31
Standard Error, sigma(p1cap - p2cap),
SE = sqrt(p1cap * (1-p1cap)/n1 + p2cap * (1-p2cap)/n2)
SE = sqrt(0.45 * (1-0.45)/400 + 0.31*(1-0.31)/200)
SE = 0.0411
For 0.95 CI, z-value = 1.96
Confidence Interval,
CI = (p1cap - p2cap - z*SE, p1cap - p2cap + z*SE)
CI = (0.45 - 0.31 - 1.96*0.0411, 0.45 - 0.31 + 1.96*0.0411)
CI = (0.0594 , 0.2206)
2)
a)
difference = 13.1 - 11.5 = 1.6
b)
Pooled Variance
sp = sqrt(s1^2/n1 + s2^2/n2)
sp = sqrt(6.25/40 + 9/30)
sp = 0.6755
Given CI level is 0.9, hence α = 1 - 0.9 = 0.1
α/2 = 0.1/2 = 0.05, tc = t(α/2, df) = 1.645
Margin of Error
ME = tc * sp
ME = 1.645 * 0.6755
ME = 1.111
CI = (x1bar - x2bar - tc * sp , x1bar - x2bar + tc *
sp)
CI = (13.1 - 11.5 - 1.645 * 0.6755 , 13.1 - 11.5 - 1.645 *
0.6755
CI = (0.49 , 2.71)
c)
Pooled Variance
sp = sqrt(s1^2/n1 + s2^2/n2)
sp = sqrt(6.25/40 + 9/30)
sp = 0.6755
Given CI level is 0.95, hence α = 1 - 0.95 = 0.05
α/2 = 0.05/2 = 0.025, tc = t(α/2, df) = 1.96
Margin of Error
ME = tc * sp
ME = 1.96 * 0.6755
ME = 1.324
CI = (x1bar - x2bar - tc * sp , x1bar - x2bar + tc *
sp)
CI = (13.1 - 11.5 - 1.96 * 0.6755 , 13.1 - 11.5 - 1.96 *
0.6755
CI = (0.28 , 2.92)
Please help with these two questions? Question #1: Question #2: Consider the following results for independent...
Consider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 n1 = 500 n2 = 200 p1 = 0.47 p2 = 0.33 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). to c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). to
Consider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 n1 = 400 n2= 300 p1= 0.49 p2= 0.36 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table. c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table.
Consider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample2 n2 200 P2# 0.31 P1- 0.43 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? | b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table. to c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table. to
onsider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 n1 = 500 n2= 300 p1= 0.48 p2= 0.31 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table. to c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table....
Consider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample2 2 200 P2 0.31 P1 0.48 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals. Usez-table. c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals. Use z-table. to to
Consider the following results for independent samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 ni = 400 n2= 300 P1= 0.44 P2= 0.36 a. What is the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)? b. Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table. to c. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). Use z-table....
please answer as soon as possible Consider the following results for two independent random samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 1 13.2 11.3 σί 2.1 σ2-3 What is the point estimate of the difference between the two population means? (to 1 decimal) 2 Provide a 90% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals) 98 3.02 Provide a 95% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals)....
Check My Work Video Consider the following results for two independent random samples taken from two populations Sample 1 Sample 2 1 40 X1 13. X2 - 11.6 01 = 2.3 a. What is the point estimate of the difference between the two population means? (to 1 decimal) n2=30 02-3.1 1.5 b, provide a 90% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals. Use z-table. 89 c, provide a 95% confidence interval for the difference...
Consider the following results for two independent random samples taken from two populations. Sample 1 Sample 2 n 1 = 40 n 2 = 35 x 1 = 13.8 x 2 = 11.3 σ 1 = 2.5 σ 2 = 3 What is the point estimate of the difference between the two population means? (to 1 decimal) Provide a 90% confidence interval for the difference between the two population means (to 2 decimals). Use z-table. ( , ) Provide a...
(Exercise 11.1(Algorithmic)) Consider the following results for independent samples taken from two populations Sample 1 1 400 P1 0.45 Sample 2 300 p2 0.34 a. What id the point estimate of the difference between the two population proportions (to 2 decimals)i b Develop a 90% confidence interval for the difference between the two population proportions to 4 decimals to C. Develop a 95% confidence interval for the difference between the two population proportions (to 4 decimals). to Consider the hypothesis...