The output of a process is valued at $100 per unit. The cost of labor is $50 per hour including benefits. The accounting department provided the following information about the process for the past four weeks:
Week 1 |
Week 2 |
Week 3 |
Week 4 |
|
Units produced |
1,124 |
1,310 |
1,092 |
981 |
Labor ($) |
12,735 |
14,842 |
10,603 |
9,526 |
Material ($) |
21,041 |
24,523 |
20,442 |
18,364 |
Overhead ($) |
8,992 |
10,480 |
8,736 |
7,848 |
a. Use the multifactor productivity ratio to see whether recent process improvements had any effect and, if so, when the effect was noticeable.
b. Has labor productivity changed? Use the labor productivity ratio to support your answer.
Total value of unite produced:-
For week 1=1124*$100=$112400
For week 2=1310*$100=$131000
For week 3=1092*$100=$109200
For week 4=981*$100=$98100
Total Labour hours:-
For week 1=12735/$50=254.7
For week 2=14842/$50=296.8
For week 3=10603/$50=212.1
For week 4=9525/$50=190.5
Answer A:-
Multifactor productivity ratio
For week 1= output/input =112400/42768=2.628
For week 2= output/input =131000/49845=2.628
For week 3= output/input =109200/39781=2.745
For week 4= output/input =98100/35738=2.745
Difference = (2.745-2.628/2.628)*100 =4.45%
Thus there is an improvement in Multifactor productivity ratio in week 3.
Answer B:-
Labour productivity:-
For week 1=output/input =1124/254.7 =4.413/hour
For week 2=output/input =1310/296.84 =4.413/hour
For week 3=output/input =1092/212.06 =5.1495/hour
For week 4=output/input =981/190.52 =5.1491/hour
Changes =(5.1491-4.4130/4.413)*100% =16.68%
So labour productivity improved by 16.68%
KINDLY RATE THE ANSWER AS THUMBS UP. THANKS A LOT.
The output of a process is valued at $100 per unit. The cost of labor is...
At Symtecks, the output of a process is valued at $110110 per unit. The cost of labor is $5555 per hour including benefits. The accounting department provided the following information about the process for the past four weeks: LOADING... Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Units Produced 1 comma 1551,155 1 comma 3101,310 1 comma 0961,096 981981 Labor ($) 12 comma 70512,705 14 comma 89214,892 10 comma 60310,603 9 comma 5269,526 Material ($) 20 comma 59520,595 24 comma...
The weekly output of a production process is shown below, together with data for labor and material 3. inputs. The standard inventory value of the output is $125 per unit. Overhead is charged weekly at the rate of $1,500 plus.5 times direct labor cost. Assume a 40-hour week and an hourly wage of $16. Material cost is $10 per nunning foot. What is the average multifactor productivity for this process? Material (t) Week Output 412 #Workers 6 2840 2550 2...
True or False 1. A fixed cost is not constant per unit of product. 2. cost behavior is considered curvillinear whenever a straight line is a reasonable approximation for the relation between cost and activity. 3. The sum of all manufacturing cost except for direct materials and direct labor is called manufacturing overhead. 4. A fixed cost is a cost whose cost per unit varies as the activity level rises and falls. 5. The relevant range concept is applicable to...
How can we assess whether a project is a success or a
failure?
This case presents two phases of a large business transformation project involving the implementation of an ERP system with the aim of creating an integrated company. The case illustrates some of the challenges associated with integration. It also presents the obstacles facing companies that undertake projects involving large information technology projects. Bombardier and Its Environment Joseph-Armand Bombardier was 15 years old when he built his first snowmobile...