Decomposition of methane in air can be increased in the presence of nitric oxide to form carbon dioxide, water, nitrogen dioxide, and OH where all species are gases. In order to measure the kinetics, a chemist placed 100 mL of methane at STP conditions into a flask with 700 mL of oxygen at STP and 40 mL of nitric oxide at STP.
A) Find the limiting reactant
B) The 3.0 L flask is held at 1.60 C until the reaction is 80% complete. Calculate the partial pressures of all reactants and products in the flask.
Part a
The balanced reaction
CH4 + 3O2 + NO = CO2 + H2O + NO2 + 2OH
Volume at STP Vs = 22.4 L/mol
Volume of CH4 V1 = 100 mL x 1L/1000 mL = 0.100 L
Moles of CH4 = V1/Vs = (0.100L)/(22.4L/mol) = 4.46*10^-3 mol
Moles of O2 = volume of O2/Vs
= (0.700L)/(22.4L/mol) = 0.03125 mol
Moles of NO = volume of NO/Vs
= (0.040L)/(22.4L/mol) = 1.785*10^-3 mol
From the stoichiometry of the reaction
1 mol CH4 reacts with = 1 mol NO = 3 mol O2
4.46*10^-3 mol CH4 reacts with = 4.46*10^-3 mol NO = (3*4.46*10^-3 =) 0.01338 mol O2
We have more moles(0.03125) of O2 than required (0.01338)
But we have less moles (1.785*10^-3) of NO than required (4.46*10^-3)
Limiting reactant = NO
Part b
Volume of flask V = 3.0 L
Temperature T = 1.60°C + 273.15K = 274.75 K
Conversion = 0.80
Moles of NO react = 1.785*10^-3 * 0.80 = 0.001428 mol
Moles of NO unreacted = 1.785*10^-3 * (1-0.80) = 0.000357 mol
1 mol NO reacts with = 3 mol O2
Moles of O2 reacted = 3*moles of NO reacted
= 3*0.001428 = 0.004284 mol
Moles of O2 unreacted = Initial Moles of O2 - moles of O2 reacted
= 0.03125 - 0.004284
= 0.026966 mol
Moles of CH4 reacted = moles of NO reacted = 0.001428 mol
Moles of CH4 unreacted = 0.0046 - 0.001428 = 0.003032 mol
Moles of CO2 formed = moles of NO reacted = 0.001428 mol
Moles of H2O formed = moles of NO reacted = 0.001428 mol
Moles of NO2 formed = moles of NO reacted = 0.001428 mol
Moles of OH formed = 2*moles of NO reacted
= 2*0.001428 mol
= 0.002856 mol
the flask contains all unreacted reactants and all formed products
Moles of CH4 = 0.003032 mol
Partial pressure of CH4 = nRT/V
= 0.003032 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.003032 mol x 7.519 atm/mol
= 0.0228 atm
Moles of O2 = 0.026966 mol
Partial pressure of O2 = nRT/V
= 0.026966 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.026966 mol x 7.519 atm/mol
= 0.2028 atm
Moles of NO = 0.000357 mol
Partial pressure of NO = nRT/V
= 0.000357 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.000357 mol x 7.519 atm/mol
= 0.00268 atm
Moles of CO2 = 0.001428 mol
Partial pressure of CO2 = nRT/V
= 0.001428 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.001428 mol x 7.519 atm/mol
= 0.0107 atm
Moles of H2O = 0.001428 mol
Partial pressure of H2O = nRT/V
= 0.001428 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.001428 mol x 7.519 atm/mol
= 0.0107 atm
Moles of NO2 = 0.001428 mol
Partial pressure of NO2 = nRT/V
= 0.001428 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.001428 mol x 7.519 atm/mol
= 0.0107 atm
Moles of OH = 0.002856 mol
Partial pressure of OH = nRT/V
= 0.002856 mol x 0.0821 L-atm/mol-K x 274.75 K / 3.0 L
= 0.002856 mol x 7.519 atm/mol
= 0.0215 atm
Decomposition of methane in air can be increased in the presence of nitric oxide to form...
The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually convert the hydrocarbon into carbon dioxide and water. The overall reactions of a number of such steps for methane gas is as follows: CH4(g)+5O2(g)+5NO(g)→CO2(g)+H2O(g)+5NO2(g)+2OH(g) Suppose that an atmospheric chemist combines 165 mL of methane at STP, 890 mL of oxygen at STP, and 56.0 mL of NO at STP in a 2.2 −L flask. The reaction is allowed to stand for several weeks at 275 K. Part A...
Partial Pressure / Moles The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually convert the hydrocarbon into carbon dioxide and water. The overall reactions of a number of such steps for methane gas is as follows: CH4(g)+5O2(g)+5NO(g)→CO2(g)+H2O(g)+5NO2(g)+2OH(g) Suppose that an atmospheric chemist combines 165 mL of methane at STP, 890 mL of oxygen at STP, and 59.5 mL of NO at STP in a 2.0 −L flask. The reaction is allowed to stand for several weeks at...
QUESTION 2 Colorless gas nitric oxide gas, NO, can react with oxygen to form the brown gas nitrogen dioxide, NO2, as shown below: 2 NO(g)O2(g) -»2 NO2(g). Suppose you wanted to carry out this reaction in the laboratory. You could filled one gas syringe with 100. mL of nitric oxide and another with 125. mL of oxygen gas. When you connected the syringes and mixed the gases, the reaction mixture changes to a brown color indicating the the reaction had...
QUESTION 2 Colorless gas nitric oxide gas, NO, can react with oxygen to form the brown gas nitrogen dioxide, NO2, as shown below 2 NO(g)+ O2(g)-2 NO2(g) Suppose you wanted to carry out this reaction in the laboratory. You could filled one gas syringe with 100. mL of nitric oxide and another with 90. mL of oxygen gas. When you connected the syringes and mixed the gases, the reaction mixture changes to a brown color indicating the the reaction had...
Colorless gas nitric oxide gas, NO, can react with oxygen to form the brown gas nitrogen dioxide, NO2, as shown below: 2 NO(g) + O2(g) → 2 NO2(g). Suppose you wanted to carry out this reaction in the laboratory. You could filled one gas syringe with 100. mL of nitric oxide and another with 111. mL of oxygen gas. When you connected the syringes and mixed the gases, the reaction mixture changes to a brown color indicating the the reaction had...
Nitric oxide (NO) reacts with oxygen gas to form nitrogen dioxide (NO2), a dark-brown gas: 2NO(g) + O2(8) - 2NO2(8) In one experiment 1.075 mole of NO is mixed with 0.722 mole of O2. Calculate which of the two reactants is the limiting reagent, and report the number of moles of NO2 produced.
A. Balance the following equations by adding coefficients. Do not leave blank spaces - use a "1" if necessary. Identify the type of reaction in the right column. Balanced Equation Type of Reaction 1. H.As2O7 → _ As2O3 + _H20 2. _N2+_02—_N20 _NaI + _Br2 → _NaBr +_12 PbCrO4 +_HNO3 → __Pb(NO3)2 + __H2CrO4 . _C3H8 +_02 → __CO2 + __H20 TiCl4 + _ Mg → _ MgCl2 + ____Ti CuSO4 +_ KCN → ___Cu(CN)2 +_K2SO4 Ca(ClO3)2 → _ CaCl2...
Hi please can you answer 4 questions .. thanks for help Factoes hich Infuence The Rates Of Resction Name Date Prelab Question Lab Instructor Lab Section a. List the potential ehemical hazards in this experiment and tell how you wi handle them in order to make this experiment safe for you and others in the laboratory b. List the potential procedural hazards in this experiment and tell how you will handle them in order to make this experiment safe for...