You have an upstream Picking department that feeds two downstream Packing departments: Pack Singles and Pack Multis. Those Packing departments feed to a Shipping department that loads the outgoing trucks. DEPARTMENT % OF VOLUME RATE (UPH) VOLUME HEADCOUNT SINGLES 40% 104 MULTIS 60% 215 40% of your Pick volume goes to Pack Singles and has a packing rate of 104 units per labor hour (uph). 60% of the Pick volume goes to Pack Multis and has a pack rate of 215 units per labor hour. - Your pickers pick both Single and Multi items throughout the day at an overall average rate of 114 units per labor hour. All units that are packed in both processes go through the Ship process at a rate of 570 units per hour. - You have 102 people today for all 4 departments and you absolutely must pack 47,880 units in Pack Multis Items to meet a customer promise metric. - The Ops manager for the shift started building the plan but was called away. You have to finish it. He correctly allocated labor to the Pack Singles before he was called away. How do you allocate the remaining labor to balance the flow in your department if you work 10 hour shift? Do not assume breaks or lunches in your answer.
We have to pack 47880 units in Multis which is accounted for 60% of the volume.
Hence, Overall volume = 47880/60% = 79800
Volume of Single = 79800 - 47880 = 31920
For Picker -
Total Volume - 79800
Picking Rate = 114
Required Number of Labor Hours = 79800/114 = 700
Total Labor Required = 700/10 = 70 labor
For Multis -
Total Volume - 47880
Rate = 215
Required Number of Labor Hours = 47880/215 = 222.70
Total Labor Required = 222.70/10 = 22.27 = 23 labor
For Single -
Total Volume - 31920
Rate = 104
Required Number of Labor Hours = 31920/104 = 306.92
Total Labor Required = 306.92/10 = 30.69 = 31 labor
For Shipping -
Total Volume - 79800
Rate = 570
Required Number of Labor Hours = 79800/570 = 140
Total Labor Required = 140/10 = 14 labor
Total Labor Required as per given criteria = 70+23+31+14 = 138.
Hence, it will not be possible to attain the required flow with 102 labor with given criteria.
You have an upstream Picking department that feeds two downstream Packing departments: Pack Singles and Pack...
Hello! Could you please write a 6 paragraph summary (5-6
sentences each paragraph) of the below? In the overview, if you
could please describe the information in detail. Please have
completed in 6 days if possible. Thank you!
In 50 Words Or LesS .6TOC combines lean Six Sigma (LSS) and the theory of constraints (TOC) for bottom-line benefits . The method's metrics pyramids and communi- cations allow organiza- tions to retain gains and monitor benefits. · 6TOC goes beyond fac-...