please explain the solution of question, very appreciated. l really have no idea about the solution
A committee of 7 persons was selected randomly from 10 men and 12 women. Then a sub-committee of 3 persons was selected randomly from the 7 committee members.
(c)Given that the committee has at least one man, find the expected number of women on the subcommittee.
7 persons selected from 10 men and 12 women
P[ no men ] = 12C7 / 22C7 = 792 / 170544 = 0.0046
P[ at least one men ] = 1 - ( 12C7 / 22C7 ) = 1 - 0.0046 = 0.9954
P[ 1 men in committee ] = 12C6 * 10C1 / 22C7 = 9240 / 170544 = 0.0542
P[ 2 men in committee ] = 12C5 * 10C2 / 22C7 = 792*45 / 170544 = 0.2089
P[ 3 men in committee ] = 12C4 * 10C3 / 22C7 = 495*120 / 170544 = 0.3483
P[ 4 men in committee ] = 12C3 * 10C4 / 22C7 = 220*210 / 170544 = 0.2709
P[ 5 men in committee ] = 12C2 * 10C5 / 22C7 = 66*252 / 170544 = 0.0975
P[ 6 men in committee ] = 12C1 * 10C6 / 22C7 = 12*210 / 170544 = 0.0148
P[ 7 men in committee ] = 12C0 * 10C7 / 22C7 = 1*120 / 170544 = 0.0007
subcommittee has 3 members out of 7
P[ 0 women in sub committee ] = P[ 0 women in sub committee | 1 men in committee ]*P[ 1 men in committee ] + P[ 0 women in sub committee | 2 men in committee ]*P[ 2 men in committee ] +P[ 0 women in sub committee | 3 men in committee ]*P[ 3 men in committee ] +P[ 0 women in sub committee | 4 men in committee ]*P[ 4 men in committee ] +P[ 0 women in sub committee | 5 men in committee ]*P[ 5 men in committee ] +P[ 0 women in sub committee | 6 men in committee ]*P[ 6 men in committee ] +P[ 0 women in sub committee | 7 men in committee ]*P[ 7 men in committee ]
P[ 0 women in sub committee | 1 men in committee ] = 0 ( sub committee has to have 3 men, but committee only has 1 men ]
P[ 0 women in sub committee | 2 men in committee ] = 0
P[ 0 women in sub committee | 3 men in committee ] = 3C3*4C0 / 7C3 = 0.0286
P[ 0 women in sub committee | 4 men in committee ] = 4C3*3C0 / 7C3 = 0.1143
P[ 0 women in sub committee | 5 men in committee ] = 5C3*2C0 / 7C3 = 0.2857
P[ 0 women in sub committee | 6 men in committee ] = 6C3*1C0 / 7C3 = 0.5714
P[ 0 women in sub committee | 7 men in committee ] = 7C3 / 7C3 = 1
P[ 0 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0*0.0542 + 0*0.2089 + 0.0286*0.3483 + 0.1143*0.2709 + 0.2857*0.0975 + 0.5714*0.0148 + 1*0.0007 = 0 + 0 + 0.0099 + 0.0309 + 0.0278 + 0.0084 + 0.0007 = 0.0777
P[ 1 women in sub committee ] = P[ 1 women in sub committee | 1 men in committee ]*P[ 1 men in committee ] + P[ 1 women in sub committee | 2 men in committee ]*P[ 2 men in committee ] +P[ 1 women in sub committee | 3 men in committee ]*P[ 3 men in committee ] +P[ 1 women in sub committee | 4 men in committee ]*P[ 4 men in committee ] +P[ 1 women in sub committee | 5 men in committee ]*P[ 5 men in committee ] +P[ 1 women in sub committee | 6 men in committee ]*P[ 6 men in committee ] +P[ 1 women in sub committee | 7 men in committee ]*P[ 7 men in committee ]
P[ 1 women in sub committee | 1 men in committee ] = 0 ( sub committee has to have 2 men, but committee only has 1 men ]
P[ 1 women in sub committee | 2 men in committee ] = 2C2*5C1 / 7C3 = 0.1428
P[ 1 women in sub committee | 3 men in committee ] = 3C2*4C1 / 7C3 = 0.3428
P[ 1 women in sub committee | 4 men in committee ] = 4C2*3C1 / 7C3 = 0.5143
P[ 1 women in sub committee | 5 men in committee ] = 5C2*2C1 / 7C3 = 0.5714
P[ 1 women in sub committee | 6 men in committee ] = 6C2*1C1 / 7C3 = 0.4286
P[ 1 women in sub committee | 7 men in committee ] = 0
P[ 1 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0*0.0542 + 0.1428*0.2089 + 0.3428*0.3483 + 0.5143*0.2709 + 0.5714*0.0975 + 0.4286*0.0148 + 0*0.0007 = 0 + 0.0289 + 0.1194 + 0.1393 + 0.0557 + 0.0063 + 0 = 0.3496
P[ 2 women in sub committee ] = P[ 2 women in sub committee | 1 men in committee ]*P[ 1 men in committee ] + P[ 2 women in sub committee | 2 men in committee ]*P[ 2 men in committee ] +P[ 2 women in sub committee | 3 men in committee ]*P[ 3 men in committee ] +P[ 2 women in sub committee | 4 men in committee ]*P[ 4 men in committee ] +P[ 2 women in sub committee | 5 men in committee ]*P[ 5 men in committee ] +P[ 2 women in sub committee | 6 men in committee ]*P[ 6 men in committee ] +P[ 2 women in sub committee | 7 men in committee ]*P[ 7 men in committee ]
P[ 2 women in sub committee | 1 men in committee ] = 1C1*6C2 / 7C3 = 0.4286
P[ 2 women in sub committee | 2 men in committee ] = 2C1*5C2 / 7C3 = 0.5714
P[ 2 women in sub committee | 3 men in committee ] = 3C1*4C2 / 7C3 = 0.5143
P[ 2 women in sub committee | 4 men in committee ] = 4C1*3C2 / 7C3 = 0.3428
P[ 2 women in sub committee | 5 men in committee ] = 5C1*2C2 / 7C3 = 0.1428
P[ 2 women in sub committee | 6 men in committee ] = 0 ( 1 women in committee )
P[ 2 women in sub committee | 7 men in committee ] = 0
P[ 2 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.4286*0.0542 + 0.5714*0.2089 +0.5143*0.3483 + 0.3428*0.2709 + 0.1428*0.0975 + 0.0*0.0148 + 0*0.0007 = 0.0232 + 0.1194 + 0.1791 + 0.0929 + 0.0139 + 0 + 0 = 0.4285
P[ 3 women in sub committee ] = P[ 3 women in sub committee | 1 men in committee ]*P[ 1 men in committee ] + P[ 3 women in sub committee | 2 men in committee ]*P[ 2 men in committee ] +P[ 3 women in sub committee | 3 men in committee ]*P[ 3 men in committee ] +P[ 3 women in sub committee | 4 men in committee ]*P[ 4 men in committee ] +P[ 3 women in sub committee | 5 men in committee ]*P[ 5 men in committee ] +P[ 3 women in sub committee | 6 men in committee ]*P[ 6 men in committee ] +P[ 3 women in sub committee | 7 men in committee ]*P[ 7 men in committee ]
P[ 3 women in sub committee | 1 men in committee ] = 6C3 / 7C3 = 0.5714
P[ 3 women in sub committee | 2 men in committee ] = 2C0*5C3 / 7C3 = 0.2857
P[ 3 women in sub committee | 3 men in committee ] = 3C0*4C3 / 7C3 = 0.1143
P[ 3 women in sub committee | 4 men in committee ] = 4C0*3C3 / 7C3 = 0.0286
P[ 3 women in sub committee | 5 men in committee ] = 0
P[ 3 women in sub committee | 6 men in committee ] = 0
P[ 3 women in sub committee | 7 men in committee ] = 0
P[ 3 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.5714*0.0542 + 0.2857*0.2089 + 0.1143*0.3483 + 0.0286*0.2709 + 0*0.0975 + 0*0.0148 + 0*0.0007 = 0.0309 + 0.0597 + 0.0398 + 0.0077 + 0 = 0.1381
P[ 0 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.0777
P[ 1 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.3496
P[ 2 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.4285
P[ 3 women in sub committee | at least one men in committee ] = 0.1381
Expected number of women = 0*0.0777 + 1*0.3496 + 2*0.4285 + 3*0.1381 = 0 + 0.3496 + 0.857 + 0.4143 = 1.62
This is detailed explanation of the question.
the solution used is the distribution of hyper geometric distribution, where direct results are used.
Please explain the solution of question, very appreciated. l really have no idea about the soluti...
QUESTION 3 Note for this question leave all answers in the form of C(Nw,kw) C(Nm,kmy/C(Nw,kw) C(Nm,km) Nw is the total number of women, kw is the number of women being chosen Nm is the total number of men, km is the number of men being chosen. where So if you are choosing 5 out of 12 people 3 out of 7 women and 2 out of 5 men. C(7,3)C(5,2/C(12,5) Note: Do not include combinations that are equivalent to 1 such...
l) lf 25% of U.S. federal prison inmates are not US. citizens, find the probability that 2 randomly selected federal prison inmates will not be U.S. citizens. 2) Three cards are drawn from a deck without replacement. Find these probabilities. a. Al are jacks. b. All are clubs. c. All are red cards. For a recent year, 0.99 of the incarcerated population is adults and 0.07 is female. If an incarcerated person is selected at random, find the probability that...
15to25
15.How many ways are there to seat ten people around a circular table where two seatings are considered the same when every one has the same immediate left and immediate right neighbor? 16.In how many ways can a photographer at a wedding arrange six people in a row, including the bride and groom, if a) the bride must be next to the groom? b) the bride is not next to the groom? 17.How many bit strings of length seven...
your help is appreciated :)
The Los Angeles Dodgers have many devoted fans that pack the stadium for games (pre-COVID). The Dodgers record the number of attendees at their games (expressed in thousands). They also collect a wide range of different statistics from the game. The statistic that most fans are concerned about is the number of runs scored. Data from 12 randomly selected games are shown in the table below. What is the relationship between the attendance at the...
I am POSTING question with solution please explain me
how the solution is being solved please do it on paper please it is
a humble request I AM posting my question 6TH TIME PLEASE tell me
and explain me STEP by step what is happening in the question and
how to solve it ON PAPER please explain the steps
a. Using the characteristics of Fig., determine Bac at IB 60 mA and VCE z4 V b. Using the characteristics of...
L) I'wo or fewer of 12 people have an adverse renction. b) None of them have an adverse reaction. (4) The A random a) Find y that a restaurant patron will reqest seating in the outdoor patio is 0.40 sample of 7 people call to make reservations b) Find the d the probability that at mosit 2 of thein request outdoor senting probability that at least 5 of them request outdoor seating. telephone appeals for donations she knows from experience...
QUESTION: Can someone explain how they found the reaction forces
in this solution? (Raz,Ray,Rbz,Rby). Please explain step by step
and with diagrams/words.
d
Solution 23 Perform free body diagram analysis to get reaction forces at the bearings. 23 54 RAz = 1 15.0 lbf RAv 356.7lbf Ay 54 RBy 725.3bf Вс From ΣΜχ, find the torque in the shaft between the gears, 3240 3240 lbf in.. double reduction gearbox design has developed to the point that the general ayout and...
I need step by step solution to the following this question asap
.I have limited time so please do it quickly with detailed
explanation
thanks in advance/Ha
( poms) Question 3 Consider the market for the homogenous good "space dust" with the following inverse demand function: p(y) = 12 – y where y is total sold quantity of the good on the market and p(y) is the price for which it sells. Due to Imperial regulations and restrictions there are...
3. The table below describes the smoking habits of a group of asthma sufferers Nonsmoker Occasional smoker Regular smoker Heavy Smoker Total Men 313 49 122 135 Women 428 123 76 37 Total a. (10 points) If one person is randomly selected, find the probability that the person is a regular smoker given that the person is a man. Show how you get your answer. Answer as a percent rounded to 1 decimal place. (EX: 0.1267 - 12.7%) b. (10...
MULTIPLE CHOICE. Choose the one alternative that best completes the statement or answers the question. Solve the equation using the Multiplication Property of Equality. A) I-36 C) (4 D) 15) Solve the equation. Check your solution.- 4 21 A) y.2.1 5 5 3y A) D) 18 4) 1.2x- 4.6 0.4x +1.64 C) 17.02) Solve the system of equations using substitution. 5)x-5y 14 y -2 A) 24,-2) 6) fy-5x + 7 A) infinitely many solutions 1 26 B) 26 1 C)...