All financials below are in $.
Cost of the house, C = 2,000,000
Under Option 1
LTV = 70%
Hence, loan amount = LTV x C = 70% x 2,000,000 = 1,400,000
Closing costs = 3% = 3% x 1,400,000 = 42,000
Effective amount disbursed, D = Loan amount - closing costs = 1,400,000 - 42,000 = 1,358,000
Assume monthly mortgage payments. We have to find the new APR of the loan based on effective amount disbursed. We will use the RATE function in excel. Inputs are:
Period = nos. of months in the term = 12 x 15 = 180
PMT = payment per period = PMT (Rate, Period, PV) = PMT (6.5% / 12, 180, - 1400000) = 12,195.50
PV = - Effective disbursed amount = - 1358000
FV = future value = 0
Hence, monthly effective rate of interest = RATE (Period, PMT, PV, FV) = RATE (180, 12195.50, -1358000, 0) = 0.5822%
Hence, APR = 12 x monthly rate = 12 x 0.5822% = 6.986%
Under Option 2
LTV = 80%
Hence, loan amount = LTV x C = 80% x 2,000,000 = 1,600,000
Closing costs = 4% = 4% x 1,600,000 = 64,000
Effective amount disbursed, D = Loan amount - closing costs = 1,600,000 - 64,000 = 1,536,000
Assume monthly mortgage payments. We have to find the new APR of the loan based on effective amount disbursed. We will use the RATE function in excel. Inputs are:
Period = nos. of months in the term = 12 x 15 = 180
PMT = payment per period = PMT (Rate, Period, PV) = PMT (7.5% / 12, 180, - 1600000) = 14,832.20
PV = - Effective disbursed amount = - 1536000
FV = future value = 0
Hence, monthly effective rate of interest = RATE (Period, PMT, PV, FV) = RATE (180, 14832.20, -1536000, 0) = 0.6810%
Hence, APR = 12 x monthly rate = 12 x 0.6810% = 8.173%
Incremental cost of borrowing:
Incremental amount borrowed = Effective disbursed amount under option 2 - that under option 1 = 1,536,000 - 1,358,000 = 178,000
Incremental PMT = 14,832.20 - 12,195.50 = 2,636.69
Incremental cost of borrowing per month = RATE (Period, PMT, -PV, FV) = RATE (180, 2636.69, -178000,0) = 1.3484%
Hence, annualized incremental cost of borrowing = 12 x 1.3484% = 16.180%
Problem 6 An investor would like to purchase a $2,000,000 new apartment house and under consideration: Option 1 includes a 70% loan to value Option 2 includes an 80% loan to value mortgage for 15...
please help with explanation An investor would like to purchase a new apartment property for $2 million. However, she faces the decision of whether to use 70 percent or 80 percent financing. The 70 percent loan can be obtained at 10 percent interest for 25 years. The 80 percent loan can be obtained at 11 percent interest for 25 years. NOI is expected to be $190,000 per year and increase at 3 percent annually, the same rate at which the...
FISCAL POLICY IN THEORY: March, 2020: we are on the verge of Congress and the President passing legislation that will empower the federal government to spend an unprecedented amount of EXTRA money not seen since World War 2 ---- in order to address the pandemic but also to help cushion the blow financially of perhaps ten or twenty million Americans --- or more --- losing their jobs, and thus suffering a drop in income. The scale of the 2020 recession...
SYNOPSIS The product manager for coffee development at Kraft Canada must decide whether to introduce the company's new line of single-serve coffee pods or to await results from the product's launch in the United States. Key strategic decisions include choosing the target market to focus on and determining the value proposition to emphasize. Important questions are also raised in regard to how the new product should be branded, the flavors to offer, whether Kraft should use traditional distribution channels or...