Reaction of CO2 with Ba(OH)2
Mass of BaCO3 formed=3.41 g
Molar mass of BaCO3=molar mass of Ba+molar mass of C+3xmolar mass of O=137.3 g/mol+12 g/mol+3x16 g/mol
=137.3 g/mol+12 g/mol+48 g/mol=197.3 g/mol
Number of moles of BaCO3formed=given mass/molar mass=3.41 g/197.3 g/mol=0.017 mol
As per the balanced chemical equation, 1 mol BaCO3 is formed from 1 mol CO2
So 0.017 mol BaCO3 is formed from 0.017 mol CO2
Initial mass of CO2=1.77 g
Molar mass of CO2=molar mass of C+2xmolar mass of O
=12 g/mol+2x16 g/mol=12 g/mol+32 g/mol=44 g/mol
Initial number of moles of CO2=initial mass of CO2/molar mass of CO2=1.77 g/44 g/mol=0.04 mol
Initial concentration of CO2=number of moles/volume (L)=0.04 mol/1.0 L=0.04 M
Number of moles of C=mass of C/molar mass of C=2.0 g/12 g/mol=0.17 mol
Here CO2 is the limiting reactant as 0.04 mol CO2 mol reacts with 0.04 mol=0.04 mol C as per the balanced chemical equation but we have 0.17 mol C which is in excess.
As 0.017 mol CO2 react with Ba(OH)2 to form 3.41 g BaCO3
the equilibrium concentration of CO2=[CO2]=0.017 mol/1.0 L=0.017 M
Decrease in concentration of CO2=0.04 M-0.017 M=0.023 M
Concentration of CO formed=[CO]=2x0.023 M=0.046 M
So Kc=[CO]2/[CO2]=(0.046 M)2/0.017 M=0.12 (C doesn't appear in Kc as concentration of pure solids remain almost unchanged in the reaction)
Kp=Kc(RT)
where =number of moles of gaseous products-number of moles of gaseous reactants=1-1=0
Kp=0.12x(RT)0=0.12 x 1=0.12
(6 marks) An easy way to analyse the amount of CO2 in a gaseous mixture of CO2 and CO is to pass the gaseous mixture through an aqueous solution that contains excess Ba(OH)2. The CO2 will react...