a)
Station | BS | IS | FS | HI | Elevation | Formula used |
TBM1 | 0.951 | 10.951 | 10 | HI = Elev. + BS = 10 + 0.951 = 10.951 | ||
A | 1.565 | 1.255 | 11.261 | 9.696 | Elev. = HI - FS = 10.951 - 1.255 = 9.696 ; HI = Elev. + BS = 9.696 + 1.565 = 11.261 | |
B | 1.422 | 9.839 | Elev. = HI - IS = 11.261 - 1.422 = 9.839 | |||
C | 0.751 | 1.51 | 10.502 | 9.751 | Elev. = HI - FS = 11.261 - 1.51 = 9.751 ; HI = Elev. + BS = 9.751 + 0.751 = 10.502 | |
D | 0.923 | 9.579 | Elev. = HI - IS = 10.502 - 0.923 = 9.579 | |||
E | 0.812 | 9.69 | Elev. = HI - IS = 10.502 - 0.812 = 9.69 | |||
TBM2 | 0.658 | 9.844 | Elev. = Hi - FS = 10.502 - 0.658 = 9.844 |
Given elevation of TBM2 = 9.85 m
But obtained elevation of TBM2 = 9.844 m
Therefore, Error in elevation = 9.844 - 9.85 = - 0.006 m
Therefore total correction = + 0.006
Average correction = Total correction / Number of instrument stations
= 0.006 / 3 = + 0.006
Correction for each elevation and final corrected elevations are as shown below:
Station | BS | IS | FS | Obtained Elevation | Correction | Corrected elevation |
TBM1 | 0.951 | 10 | - | 10 | ||
0.002 * 1 = 0.002 | ||||||
A | 1.565 | 1.255 | 9.696 | 9.696 + 0.002 = 9.698 | ||
0.002 * 2 = 0.004 | ||||||
B | 1.422 | 9.839 | 9.843 | |||
0.002 * 2 = 0.004 | ||||||
C | 0.751 | 1.51 | 9.751 | 9.755 | ||
0.002 * 3 = 0.006 | ||||||
D | 0.923 | 9.579 | 9.585 | |||
0.002 * 3 = 0.006 | ||||||
E | 0.812 | 9.69 | 9.696 | |||
0.002 * 3 = 0.006 | ||||||
TBM2 | 0.658 | 9.844 | 9.85 |
b)
Reduced level of A = Reduced level of I + Height of instrument at I - Middle hair reading at A
= 101 + 1.5 - 1.852
= 100.648 m
Distance from I to B = K * S + C
Where,
S = Staff intercept = Top reading - Bottom reading
= 0.846 - 0.446
= 0.4
Therefore, Distance = 100 * 0.4 + 0
= 40 m
Question l (a) A level survey was conducted on site between two temporary benchmark and the staff reading were collected in Table 1. Calculate the survey accuracy and make adjustments to reduced leve...