We need to calculate the life cycle cost of each option using NPV method.
Option A
Initial Cost is $5000
Total Annual Cost = Energy Cost + Maintenance cost + Inspection cost = 11000 + 500 + 2500 = $14000
Salvage Value = 15% of initial cost = 15% * 5000 = $750
Present Value of Annual Costs will be PV = P * (1-(1+r)^-n)/r where P = $14000, r= 3.5%, n = 8
Hence PV = 14000 *(1- (1+3.5%)^-8 ) / 3.5%
= 14000 *(1-1.035)^-8)/0.035
= 14000 * (1- 0.7594)/0.035
= 14000 * 0.2406/ 0.035
= $96235.38
Hence Present Value of Annual Costs = $96235.38
Present Value of Salvage Value = Savage Value / (1+r)^n
= 750/ (1+3.5%)^8
=750/ (1.035)^8
= 750/1.3168
Present Value of Salvage Value=$569.56
Hence total lifecycle cost of option A is Initial cost + Annual cost - Salvage value= 5000 + 96235.38- 569.56 = $100665.82
Option B
Initial Cost is $2250
Total Annual Cost = Energy Cost + Maintenance cost + Inspection cost = 6700 + 500 + 2500 = $9700
Salvage Value = 15% of initial cost = 15% * 2250 = $337.5
Present Value of Annual Costs will be PV = P * (1-(1+r)^-n)/r where P = $9700, r= 3.5%, n = 6
Hence PV = 9700 *(1- (1+3.5%)^-6 ) / 3.5%
= 9700 *(1-1.035)^-6)/0.035
= 9700 * (1- 0.8135)/0.035
= 9700 * 0.1865/ 0.035
= $51686.964
Hence Present Value of Annual Costs = $51686.964
Present Value of Salvage Value = Savage Value / (1+r)^n
= 337.5/ (1+3.5%)^6
=337.5/ (1.035)^6
= 337.5/1.2293
Present Value of Salvage Value=$274.55
Hence total lifecycle cost of option B is Initial cost + Annual cost - Salvage value= 2250 + 51686.964- 274.55 = $53662.414
Option C
Initial Cost is $21500
Total Annual Cost = Energy Cost + Maintenance cost + Inspection cost = 5500 + 1000 + 2500 = $9000
Salvage Value = 15% of initial cost = 15% * 21500 = $3225
Present Value of Annual Costs will be PV = P * (1-(1+r)^-n)/r where P = $9000, r= 3.5%, n = 12
Hence PV = 9000 *(1- (1+3.5%)^-12 ) / 3.5%
= 9000 *(1-1.035)^-12)/0.035
= 9000 * (1- 0.6618)/0.035
= 9000 * 0.3382/ 0.035
= $86965.71
Hence Present Value of Annual Costs = $86965.71
Present Value of Salvage Value = Savage Value / (1+r)^n
= 3225/ (1+3.5%)^12
=3225/ (1.035)^12
= 3225/1.5111
Present Value of Salvage Value=$2134.25
Hence total lifecycle cost of option C is Initial cost + Annual cost - Salvage value= 21500 + 86965.71- 2134.25 = $106331.46
OptionD
Initial Cost is 0
Total Annual Cost = Energy Cost + Maintenance cost + Inspection cost = 11000 + 500 + 2500 = $14000
Salvage Value = 15% of initial cost = 15% * 0= 0
Present Value of Annual Costs will be PV = P * (1-(1+r)^-n)/r where P = $14000, r= 3.5%, n = 5
Hence PV = 14000 *(1- (1+3.5%)^-5 ) / 3.5%
= 14000 *(1-1.035)^-5)/0.035
= 14000 * (1- 0.842)/0.035
= 14000 * 0.158/ 0.035
= $63210.73
Hence Present Value of Annual Costs = $63210.73
Hence total lifecycle cost of option D is Initial cost + Annual cost - Salvage value= 0+63210.73-0 = $63210.73
Total Life cycle cost of all options are as follows:
A- $100665.82
B- $53662.414
C-$106331.46
D- $63210.73
Since option B has lowest total life cycle cost it is most economical
44 You are evaluating whether to rce eectric motors at a treatment plant. Using an inflation rate of 3.5% and a salva w...