3)
Ti = 11.29 oC
Tf = 78.37 oC
here
Cl = 2.46 J/g.oC
Heat required to convert liquid from 11.29 oC to 78.37 oC
Q1 = m*Cl*(Tf-Ti)
= 122 g * 2.46 J/g.oC *(78.37-11.29) oC
= 20132.0496 J
Hvap = 48.6KJ/mol =
48600J/mol
Lets convert mass to mol
Molar mass of C2H5OH = 46.07 g/mol
number of mol
n= mass/molar mass
= 122.0/46.07
= 2.6483 mol
Heat required to convert liquid to gas at 78.37 oC
Q2 = n*Hvap
= 2.6483 mol *48600 J/mol
= 128705.392 J
Total heat required = Q1 + Q2
= 20132.0496 J + 128705.392 J
= 148837 J
= 148.8 KJ
Answer: 148.8 KJ
4)
Molar mass of C2H5OH = 46.07 g/mol
mass(C2H5OH)= 40.1 g
use:
number of mol of C2H5OH,
n = mass of C2H5OH/molar mass of C2H5OH
=(40.1 g)/(46.07 g/mol)
= 0.8705 mol
Given:
ΔH = -48.6 KJ/mol [negative because condensation is opposite of vapourisation]
use:
Q = ΔH * number of mol
= -48.6 KJ/mol * 0.8705 mol
= -42.3 KJ
Answer: -42.3 KJ
QUESTION 3 How much heat (in kJ) is required to raise the temperature of 122 g of ethanol (mw 46.07) from 11.29 °C to i...
How much heat (in kJ) is required to raise the temperature of 288.7 g of ethanol (mw=46.07) from 39.38 °C to its boiling point of 78.37 °C and then vaporize it completely creating ethanol gas at the boiling temperature? (specific heat = 2.46 J/g°C, ΔHvap = 48.6 kJ/mol)
How much heat (in kJ) is required to raise the temperature of 202.8 g of ethanol (mw=46.07) from 40.34 °C to its boiling point of 78.37 °C and then vaporize it completely creating ethanol gas at the boiling temperature? (specific heat = 2.46 J/g°C, ΔHvap = 48.6 kJ/mol)
How much heat (in kJ) is required to raise the temperature of 124.9 g of ethanol (mw=46.07) from 30.24 °C to its boiling point of 78.37 °C and then vaporize it completely creating ethanol gas at the boiling temperature? (specific heat = 2.46 J/g°C, ΔHvap = 48.6 kJ/mol)
How much heat (in kJ) is required to raise the temperature of 141,4 g of ethanol (mw=46,07) from 49.82 °C to its boiling point of 78.37 °C and then vaporize it completely creating ethanol gas at the boiling temperature? (specific heat=2.46 J/gºC, ΔHvap = 48.6 kJ/mol)
a. How much heat (kJ), at 1 atm, is required to raise the temperature of 25.0 g of liquid ethanol from -5.0°C to its boiling temperature and then vaporize all of it? Cs, liquid= 2.46J/g°C AHvap=38.6 kJ/mol b. How much heat (kJ), at 1 atm, is required to raise the temperature of 25.0 g water from 5.0°C to its boiling temperature and then vaporize all of it? Cs, liquid=4.184 /g°C AHvap=40.7 kJ/mol
5) How much more heat is required to vaporize 48.7 g of ethanol (C,H,OH) than to vaporize 48.7 g of dichloromethane (CH2Cl2) ethanol dichloromethane AHvap is 40.5 kJ/mol AHvap is 31.6 kJ/mol AHfus is 5.02 kJ/mol AHfus is 6.20 kJ/mol Cs=2.46 J/gºC Cs= 1.19 J/g°C
Calculate the amount of heat (in kJ) required to raise the temperature of 14.0 g of liquid H_2O (molar mass = 18.0 g/mol) from 25.0 degree C to the boiling point and then to vaporize the liquid at that temperature, (specific heal capacities: H_2O(s): 2.06 J/g degree C, H_2O(l): 4.18 J/g degree C, H_2O(g): 1.92 J/g degree C; heat of fusion of H_2O: 6.02 kJ/mol; heat of vaporization of H_2O: 40.7 kJ/mol; melting point of H_2O: 0.0 degree C, boiling...
Determine the amount of heat energy (in kJ) needed to warm a 58.5-g sample of ethanol (C2H5OH) from-150°C to 55°C. C2H5OH 46.07 g/mol AHvap 38.56 kJ/mol ΔΗrus 4.90 kJ/mol Boiling Point 78.5°C Freezing Point -117.3°C Specific Heat Capacity (c) of solid 0.249 J/g.°C Specific Heat Capacity (c) of liquid 2.44 J/g.°C Specific Heat Capacity (c) of gas 1.70 J/8.°C
Given the following information for ethanol, C,H,OH (at 1 atm), calculate the amount of heat in kneeded (at 1 atm) to vaporize a 20.6-g sample of liquid ethanol at its normal boiling point of 78.4 °C. boiling point = 78.4 °C AHvap 78.4 °C) = 38.6 kJ/mol melting point = -115°C AH(-115 °C) -5.02 kJ/mol specific heat liquid = 2.46 J/gºC
How much heat is required to vaporize 100.0 g of ethanol, C2H,OH, at its boiling point? The enthalpy of vaporization of ethanol at its boiling point is 38.6 kJ/mol.