1)
Given:
M(HA) = 0.25 M
V(HA) = 615 mL
M(NaOH) = 0.15 M
V(NaOH) = 500 mL
mol(HA) = M(HA) * V(HA)
mol(HA) = 0.25 M * 615 mL = 153.75 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.15 M * 500 mL = 75 mmol
We have:
mol(HA) = 153.75 mmol
mol(NaOH) = 75 mmol
75 mmol of both will react
excess HA remaining = 78.75 mmol
Volume of Solution = 615 + 500 = 1115 mL
[HA] = 78.75 mmol/1115 mL = 0.0706M
[A-] = 75/1115 = 0.0673M
They form acidic buffer
acid is HA
conjugate base is A-
Ka = 4.65*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(4.65*10^-5)
= 4.333
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.333+ log {6.726*10^-2/7.063*10^-2}
= 4.311
Answer: 4.31
Only 1 question at a time please
A volume of 500.0 mL of 0.150 M NaOH is added to 525 mL of 0.250 M weak acid (?a=4.43×10−5). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq)+OH−(aq)⟶H2O(l)+A−(aq) pH=
A volume of 500.0 mL of 0.140 M NaOH is added to 585 mL of 0.250 M weak acid (K, = 1.73 x 10-). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH(aq) — H, 0(1) + A- (aq) pH =
A volume of 500.0 mL of 0.160 M NaOH is added to 625 mL of 0.250 M weak acid (Ka = 5.24 x 10-5). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH(aq) + H2O(1) + A- (aq) pH =
A volume of 500.0 mL of 0.140 M NaOH is added to 555 mL of 0.250 M weak acid (Ka-5.49 x 10-5). what is the pH of the resulting buffer? HA(aq) +OH(aq)H,0) + A (aq) PH-
A volume of 500.0 mL of 0.120 M NaOH is added to 605 mL of 0.250 M weak acid (K, = 7.89 x 10-). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH(aq) → H2O(l) + A™(aq) pH II
A volume of 500.0 mL of 0.180 M NaOH is added to 565 mL of 0.250 M weak acid (Ka= 4.73 x 10-5) What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH-(aq) -> H2O(l) + A-(aq)
A volume of 500.0 mL of 0.120 M NaOH is added to 605 mL of 0.250 M weak acid (Ka=3.72×10−5). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq)+OH-(aq)----->H2O(l)+A-(aq)
500.0 mL of 0.170 M NaOH is added to 615 mL of 0.250 M weak acid (Ka = 1.08 × 10-5). What is the pH of the resulting buffer?
500.0 mL of 0.110 M NaOH is added to 585 mL of 0.250 M weak acid (Ka = 2.27 x 10-5 M). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH(aq) - H2O(l) + A-(aq) pH =
500.0 mL of 0.100 M NaOH is added to 595 mL of 0.250 M weak acid (Kg = 4.90 105). What is the pH of the resulting buffer? HA(aq) + OH(aq) → H,O(l) + A+ (aq) Number pH =